Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel

Ahojte potrebovala by som poradiť ohľadom dane z motorových vozidiel, podnikáme ako FO a súčasne sme založili sro. máme auta ako FO podnikateľ, podnikáme sme s nimi v doprave, potom konateľ - tá istá FO založila s.r.o. a dali sme tie autá do prenájmu vlasnej s.r.o.. FO - podnikateľ firmu ešte stále máme. Tieto autá však používa aj FO podnikateľ aj s.r.o.-čka, kto zaplatí daň z mot. vozidiel. Nie je to tak , že koľko dní použil autá ako FO tak si zaplatí daň ako FO a tak isto aj s.r.o. si zaplatí za svoje dni použitia vozidla. Mám z toho chaos, preto Vás prosím o radu. Ďakujem pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    § 85
    Daňovník

    (1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá

    a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii časť II45aa);42) ak ide o prenájom vozidla bez predkupného práva, daňovníkom je osoba, ktorá je zapísaná v dokladoch vozidla ako vlastník,
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    katkap17 Takže ak som to správne pochopila, tak všetky dni použitia vozidla bude platiť FO podnikateľ, ktorý je zapísaný ako vlastník v osvedčení, Ďakujem pekne
    avalik ano
    katkap17 Ale nejde o leasingové autá sú to autá , ktoré patria FO podnikateľovi, netýka sa predkupné právo leasingových spoločností? Našla som tento komentár tak teraz neviem ako je to!Určenie daňovníka pri prenájme vozidla

    Podľa § 85 ods. 1 písm. a) zákona č. 582/2004 Z. z. daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla; ak ide o prenájom vozidla bez predkupného práva, daňovníkom je osoba, ktorá je zapísaná v dokladoch vozidla ako vlastník.

    Na základe uvedenej právnej úpravy vlastník je daňovníkom dane z motorových vozidiel iba pri poskytovaní prenájmu bez predkupného práva (operatívneho lízingu) lízingovou spoločnosťou, ktorej predmetom činnosti je poskytovanie práve tohto druhu prenájmu vozidiel, a to na základe uzatváraných innominálnych zmlúv v súlade s Obchodným, resp. Občianskym zákonníkom.

    Príklad č. 2:
    Lízingová spoločnosť prenajíma vozidlo bez predkupného práva (operatívny lízing) podnikateľovi. Lízingová spoločnosť je vlastníkom vozidla, avšak držiteľom je podnikateľ (nájomca). Kto je daňovníkom dane z motorových vozidiel?
    V uvedenom prípade ide o prenájom bez predkupného práva, daňovníkom je vlastník vozidla.

    Príklad č. 3:
    Podnikateľ (nejde o lízingovú spoločnosť) prenajíma inému podnikateľovi vozidlo napr. na základe zmluvy o nájme dopravného prostriedku podľa Obchodného zákonníka. Prenajímateľ je vlastníkom vozidla, držiteľom je nájomca. Kto je daňovníkom dane z motorových vozidiel?
    V danom prípade nejde o prenájom bez predkupného práva, preto je daňovníkom držiteľ vozidla.
    marjankaj Asi neporozumela slovensky písanému textu.
    Aké všetky dni použitia?
    SZČO prenajíma vozidlo iným subjektom( má na to mať živnostenské oprávnenie), Teda bude platiť daň z motorových vozidiel za celé obdobie, po ktoré má na toto živnostenské oprávnenie. Teda celý rok.
    srska veď ti to jasne napísala.
    katkap17 Jasné, treba si viac krát prečítať, asi dnes nie je môj deň, čiže takto: Daňovníkom je ako držiteľ vozidla zapísaná v osvedčení o evidencii časť I a osvedčení o evidencii , ale ak ide o prenájom bez predkupného práva (leasing) tak daňovníkom je vlastník tak je to?
    marjankaj Takže kuk do osvedčenia, kto je vlastník a kto je držiteľ. Myslím, že v tvojom prípade to bude tá istá osoba. Ešte to nie je jasné?
    katkap17 Už mi to došlo a akurát to pozerám. Ďakujem pekne za odpovede!
      zbaliť

    Daň z motorových vozidiel

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.