Zavrieť

Porady

tvorba opravnej položky k pohľadávke

jaja6

jaja6 je offline (nepripojený) jaja6

jaja6
Ahojte poraďáci, chcela som sa spýtať jednu vec: Môžem vytvoriť podľa § 20 Zákona o dani z príjmov zákonnú opravnú položku k nepremlčanej pohľadávke, pri ktorej je riziko, že dlžník ju nezaplatí a, bola zahrnutá do zdaniteľných príjmov v 100% výške? Jedná sa o pohľadávku , vo výške 2.000,00 EUR, ktorá bola splatná 16.03.2012, tzn.,že je viac ako 360 dní po splatnosti a vo smernici máme uvedené, že ak je viac ako 360 dní po splatnosti môžeme vytvoriť opravnú polžku do výšky najviac 100%. Účtovanie bude cez účet:
547/391?
Kedy vyradím pohľadávku z účtovníctva cez zápis:
391/311?
Ďakujem vopred.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Andyke

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
    Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
    Registrovať
    tictac7

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    môžeš si zaúčtovať OP v plnej výške pohľadávky, avšak pozor - daňovo máš uznané iba 50% - viď § 20 ods. 14 písm. b) iba 20% - viď § 20 ods. 14 písm. a)
    účtovanie máš správne
    vyradíš až keď je pohľadávka nedobytná a vy upustíte od vymáhania - napr. výmaz firmy z OR bez právneho nástupcu, firma v konkurze - a vaša pohľadávka nebude uspokojená, náklady na vymáhanie sú vyššie ako pohľadávka a vymožeteľnosť nie je istá - nedostatok majetku.......
    Naposledy upravil tictac7 : 18.10.13 at 12:58 Dôvod: zlé písmenko a zlé percentá :-)
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jaja6 danovo uznane nebude potom iba 20% podla § 20 ods.14 pism.a), nakolko to nie je 720 dni po splatnosti?
    tictac7 prepáč, neviem počítať, alebo čítať? TO je jedno. Áno, daňovo to bude len 20% opravujem v príspevku, nech to niekoho nepomýli....
    jaja6 ešte k tomu vyradeniu, pokiaľ ju vyradím z dôvodu, že náklady na vymáhanie by boli vyššie ako pohľadávka, treba aj niečo prikladať alebo jednoducho zaúčtovať? Firma, ktorá nám dlží peniaze sa nachádza v Španielsku a neviem o nej nič, na naše e-maily a telefonaty nereagujú.
      zbaliť
    zuzanna

    zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

    zuzanna
    prosim vas kedy sa upravuje zaklad pri tvorbe OP my sme tvorili OP kazdy rok OP pri pohladavke splatnej k 13.09.2008 v sume 10.000 nasledovne
    20% v roku 2009 2.000,- 547/391 nechala som to v nakladoch ako je zauctovane
    30% v roku 2010 3.000,- 547/391 tiez som to nechala v nakladoch
    50% v roku 2011 5.000,- 547/391 tiez v nakladoch nemala som upravovat nejako nieco v danovom priznani???

    A nejako minuly rok sme ju nevyradili a tento rok je uz 5 rokov po splatnosti mozme ju vyradit ako budem postupovat a je vôbec mozne ju vyradit ako? poradite
    zuzanna prosim nikto nevie poradit budem vdacna za kazdu odpoved

    tvorba opravnej položky k pohľadávke

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.