Zavrieť

Porady

Združenia nebudú môcť byť od 1.1.2014 platiteľmi DPH

Viete, že podľa novely zákona o DPH (zrušil sa § 4 ods.2 a 3) od 1.1.2014 nebude možná DPH registrácia pre zdrušenia ? Teda, ak fyzické osoby spoločne podnikajú na základe zmluvy o združení a sú aj platitelia dane, musia zvážiť iné formy podnikania. Dôvodom je dosiahnutie súladu so smernicou EÚ č. 2006/112/ES. Upozorňovali nás na to na školení k novele, kde odporúčali založiť napr. sro. EÚ nepozná pojem združenie (bez právnej subjektivity). Ako platiteľ sa musí registrovať iba jeden podnikateľ – fyzická osoba, treba si dať pozor na názov firmy na dokladoch.
Naposledy upravil AnkaKEEPI : 03.11.13 at 14:55
Zita5 Názov témy považujem za nepresný, tým za zavádzajúci podľa terminológie .Nemyslím to v zlom, ale každý z nás si to môže vysvetliť po svojom, ako ja napríklad.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Združenie FO sa neregistrovalo ani podľa starého zákona, ale registrovali sa členovia združenia , pokiaľ jeden z nich bol platiteľ DPH........takže prosila by som presnejšie uvedenie .....zvážiť iné formy podnikania ...zákon o dani z príjmov nevylučuje dosahovanie príjmov spoločnou prácou v združení FO ....tak kde je pravda ...

    ...............................
    dodatok 4.11.2013

    nakoľko zadávateľka 3.11.2013 spravila úpravu jej zadania resp.doplnila o vetu ...Upozorňovali nás na to na školení k novele, kde odporúčali založiť napr. sro. EÚ nepozná pojem združenie (bez právnej subjektivity). Ako platiteľ sa musí registrovať iba jeden podnikateľ – fyzická osoba, treba si dať pozor na názov firmy na dokladoch.

    tak reagujem na doplnok nasledovne :

    ak by sa nemohol dosahovať spoločný príjem z podnikateľskej činnosti , tak by museli zrušiť § 829 Občianskeho zákonníka a §10 odst.2 Zákona o dani z príjmov ....nemôže jednoducho niekto povedať , že uvažujte nad podnikaním inou formou ......je to dovolené zákonom a čo nie je zakázané tak je dovolené .Zakázané to nie je ani v zákone o DPH ! A ešte raz opakujem ......Združenie nie je právny subjekt to je pravda ....ale pri združení FO nebolo platiteľom "združenie ako také ",ale DPH odvádzal jeden z členov združenia .
    Naposledy upravil Zita5 : 04.11.13 at 06:26

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    maro sk, Miroslav 25, jana007, tictac7, avalik, veva125, promont maja
    7
    promont maja ... pripájam sa k Dáši i k Zite5 ... je síce pravda, že združenia podľa § 829 Obč. zákonníka nemajú právnu subjektivitu ... ale fyzická osoba, ktorá je účastníkom združenia ju má = takže budú " lustrovať" každého z účastníkov "nového" združenia ... nooo ... logiku to má = založiť združenie nie je síce zakázané, a finančná správa ho určite nezakáže = rozhodovať v intenciách akýchkoľvek otázok ohľadom ustanovení Občianskeho zákonníka je na našich súdoch ... ale, robiť " problémy" pri registrácii DPH môžu ...
    Maria Artimova Super. Ja riesim to iste.Robim pre zdruzenie uctovnictvo a tiez nevieme co a ako dalej. Ale chapem to presne tak, ako Zita. Ziadne zmeny sme nerobili, ideme po "starom" , nakolko ani na DU nevedia nam poradit.iem si predstavit, ako by to v praxi malo vyzerat.... Tak snad to bude dobre, hm?

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... privítala by som odvolávku na ustanovenie v Smernici ...

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    teda, ja som sa veciam okolo združenia venovala len kedysi pred 15 rokmi, tak už možno som vedľa, ale nejde iba o to, že členovia združenia sa už nebudú stávať automaticky platitelia DPH, keď jeden člen dosiahne obrat, respektíve, keď jeden člen bude platiteľ, takto sa ľahko stávali aj ostatní platitelia. Akurat sa neviem predstaviť celkovo ten galimatiaš, teraz už asi budú môcť uzatvárať združenia iba platitelia medzi sebou. Alebo neplatitelia, s tym, že vedia, že obrat nepresiahnu. Lebo inak si to neviem celkom dobre predstaviť, ale zatiaľ som si k predstave nevzala papier a pero
    Alena Šimová
    ohľadne novely DPH sme mali školenie a tam nám lektorka povedala, že za združenie už nebude môcť dávať priznanie na DPH iba jeden poverený člen, ale budú musieť podávať všetci podelené podľa % podielu v združení. A tým istým spôsobom deliť kontrolný výkaz - no neviem si to predstaviť. Odporúčala nám buď prejsť na s.r.o. alebo zrušiť združenie a podnikať každý samostatne. Čo sa dosť dobre nedá, ak sa podniká napr. vo veľkoobchode a maloobchode.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    hendon2 Dobrý deň, rada by som poprosila o radu. Združenie od 1. 1. 2014 zaniká. Robím účtovníctvo pre jednu firmu - združenie dvoch FO. Premýšľajú nad založením novej s. r. o., ale s tým že starú firmu si musia ponechať (min. na 1 rok) kvôli verejnému obstarávaniu, nemôžu stratiť obchody, ktoré už majú rozbehnuté a samozrejme,že vo firme bude figurovať len jedna FO. Sú platcami DPH a nimi musia zostať aj naďalej kvôli zákazníkom. Ak by každý z nich podnikal na svoje meno museli by si podeliť všetky zásoby a zamestnancov, čím by pravdepodobne nedosahovali príjmy na odvádzanie DPH. Preto od januára zamýšľajú založiť novú s. r. o. , ale zasa na daňovom úrade im povedali,že budú zaradený do nejakej skupiny, podľa ktorej budú musieť zaplatiť vopred peniazmi od 1 000 do 50 000 Eur, teda ak budú platcami DPH. Na daňovom im nevedeli nič iné poradiť. A ak by sa stalo,že budú zaradený do skupiny napr. keď budú musieť zaplatiť nejakých 10 000 eur, tak si s. r. o. môžu zrušiť. Stará firma im síce zostane,ale tam môže byť iba jedna FO. A čo s druhou FO? Nevedia, čo by bolo lepšie, na daňovom im neporadia a ja bohužiaľ nie som taká zbehlá v účtovníctve. Hľadali sme aj na nete, ale o združení je toho napísané veľmi málo, preto za každú radu, nápad veľmi pekne ďakujeme.
    jana007 Ja mám ten istý prípad ako ty - združenie 2 FO. Teraz tiež riešime ako ďalej. SRO už založili, zatial nie je platca DPH, teraz sme dávali žiadosť o registráciu. Priebežne ako to všetko povybavujeme, chceme prejsť s činnosťou na SRO. Od nového roka bude vystupovať každý člen združenia samostatne, t.j. budem robiť 2 účtovníctva.
    hendon2 Díky moc Janka. No tak to je super. My to máme trocha zložitejšie. Oni potrebujú byť platcami DPH či už ako s.r.o. ale FO. Uvidíme, musíme to nejako poriešiť. Ešte raz vďaka. Pekný deň.
    Thelmy Môžem sa spýtať už ste vyriešili nejako problém či a ako viesť dva účtovníctva - keď všetky doklady, či už na vstupe alebo výstupe sú na jedného člena?
    hendon2 Zatiaľ nie, musím zistiť ešte pár vecí. Jedna FO bude fungovať ako doteraz, tá druhá no neviem, asi prejde do s.r.o. neviem však ako si podelia zásoby, keď jedna FO bude plne fungovať. či sa časť prevedie do s.r.o., v ktorej budú už obaja členovia a časť sa nechá u FO s tým, že FO a s. r. o. budú medzi sebou robiť nákup/predaj materiálu. No neviem,ako to bude fungovať. Musím to ešte zistiť.
    Alena Šimová nakoniec sme to poriešili tak, keďže združenie predáva tovar, že došlé faktúry sú na 1 člena združenia a taktiež RP a odoslané faktúry. Raz mesačne tento člen združenia fakturuje DPH na vstupe ostatným členom združenia podľa % podielu na združení a naopak, ostatní členovia združenia fakturujú 1 členovi združenia podiel na výstupe. Stal sa nám už taký paradox, že člen združenia, na ktorého sú vystavované faktúry, mal vyššiu daňovú povinnosť ako keby malo združenie ako celok z dôvodu vyššieho nákupu z EU a ostatní mal nadmerný odpočet. Už sme mali aj kontrolu na DPH u 1 člena združenia za február 2014, keďže mal nadmerný odpočet, dopadla ok. Ibaže pri začatí kontroly mali z toho kontrolóri trochu problém, keďže sa ešte s niečím takým dovtedy nestretli.
      zbaliť
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Zita5 To nie je metodické usmernenie , ale len oznámenia ...to tu už bolo a je nepostačujúce na riešenie prípadov v združení .
    Maria Artimova Ludia, tak co teda dalej? Ako dalej....koniec januara sa blizi a stale nic nove. Nevie niekto poradit co dalej? Prosiiim .
    janasim hovorí sa o tom v tejto téme : FR SR - Oznámenie k zmenám pri uplatňovaní zákona o DPH pri združeniach od 1.1.2014
      zbaliť

    Združenia nebudú môcť byť od 1.1.2014 platiteľmi DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.