Zavrieť

Porady

ZŤP PREUKAZ A PARKOVACÍ PREUKAZ

Dobrý večer, som tu po dlhšom čase, aby som sa s vami podelila o moju skúsenosť, keď som žiadala o PREUKAZ ZŤP a o PARKOVACÍ PREUKAZ.
O oba preukazy som požiadala naraz. A to bola asi veľká chyba.
Kým pri preukaze ZŤP mi vyhoveli, pri PARKOVACOM PREUKAZE moju žiadosť zamietli. A tak nasledovalo odvolanie a hneď vytriezvenie
Podľa SOCIÁLNEJ POISŤOVNE je moja znížená pracovná schopnosť o 75%, ale podľa UPSVAR je to iba 50%. Chrbticu mám rozkrušenú od krku po zadok a som teda uznaná za telesne ťažko postihnutého občana, ale nemám nárok. Vraj nie som slepá.
Pri tom som nežiadala tak veľa, iba parkovací preukaz. Nežiadam ani príspevky na pohonné hmoty a ani žiadne kompenzácie Mám problém prejsť dlhšie vzdialenosti a pri nákupoch, rôznych vybavovačkách, behania po úradoch by som chcela parkovať čo najbližšie pri vchode, ale nedá sa. Všetko je plné a jediné voľné parkovacie miesta sú práve pre ZŤP, ale s parkovacím preukazom. A ten žiaľ nemám a ani mať nebudem. Chodím denne do práce (pracujem v chránenej dielni) a neviem si predstaviť cestovať HROMADNOU DOPRAVOU. Hoc je to autom 10-15 minút, autobusom je to celá večnosť. Neviem si predstaviť tú štreku k autobusu, stáť, mrznúť a čakať na autobus (v zime napr. , sa človek ani nedočká, nebývam v meste, ale na dedine, kde autobus premáva raz za dve hodiny, aj to natrieskaný) a keď konečne človek nastúpi, stáť pol hodiny v autobuse, tu vás tlačia, tam vás drgnú, tam pritlačia, dávať si pozor, keď šofér pribrzdí, aby človeka neseklo a ešte aby ste sa náhodou neocitli nalepený vpredu na čelnom skle. A ešte potom tá štreka od autobusu do práce. Darmo revíznemu lekárovi vysvetľujete o problémoch s chôdzou a inkontinencii, či bolestiach. O tom, že si musíte dávať pozor a neprechladiť sa, nezaťažovať chrbticu, rehabilitovať, nedvíhať nič ťažké, atď. Žiaden lekár si vás nevypočuje, napíše to čo chce napísať. Darmo, že máte odporúčania od praktického lekára na INDIVIDUÁLNU PREPRAVU a ako som zistila ani odporúčanie špecializovaného lekára NEUROLÓGA nestačia. Nestačí ani to, že nohy od kolien človek necíti. No aj tak som presvedčená o tom, že diagnózy na to, aby som ten parkovací preukaz dostala mám. Je nespravodlivé, že váš zdravotný stav posudzuje detský pediater, ktorý vás ako 1-2 ročné dieťa skoro zniesol zo sveta. Skoro som odpadla, keď môj zdravotný stav posudzovala práve tá lekárka, ku ktorej som ako dieťa chodievala. A ja sa pýtam. "Čo už môže taký lekár vedieť o takýchto veciach? " a je jasné, že keď Vás predvolajú na iné pracovisko, tak tam ten posudok iba potvrdia, - nebudú predsa pochybovať o znalostiach a schopnostiach svojho kolegu, alebo? Mám možnosť napadnúť to súdne, ale... Asi nemám chuť a ani dostatok síl sa takto naťahovať o kus zaliatej kartičky. a možno niekedy, keď sa raz niekto rozhodne tam hore, vo vláde trošku tie podarené zákony predsa len pozmeniť a nebude to u nás tak mizerne fungovať ako to funguje, možno vtedy. Ale niečo som zistila:
" Už viem a je mi jasné ako facka, prečo pri tých všetkých SUPERMARKETOCH a HYPERMARKETOCH je vždy tak veľa voľných miest na parkovanie určených práve pre ZŤP. "
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Sociálka a Úrad práce majú rôzne kritéria ....čiže jeden úrad dal 75 % a druhý 50 % .
    Sociálka dáva peniaze a Úrad práce kompenzácie ...
    Toť základné rozdiely .

    Hlavnou podmienkou je podľa Úradu práce je toto ...viktor dal dokokonca aj link ...

    Parkovacie preukazy

    Fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je podľa lekárskeho posudku odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom alebo má praktickú alebo úplnú slepotu oboch očí, vyhotoví príslušný orgán parkovací preukaz na základe právoplatného rozhodnutia o parkovacom preukaze.

    Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím je odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom, ak nie je schopná na rovnakom základe s ostatnými osobami a pri rešpektovaní jej prirodzenej dôstojnosti:

    • premiestniť sa k vozidlu verejnej hromadnej dopravy osôb a k prostriedku železničnej dopravy a späť,

    • nastupovať do vozidla verejnej hromadnej dopravy osôb a do prostriedku železničnej dopravy, udržať sa v ňom počas jazdy a vystupovať z vozidla verejnej hromadnej dopravy osôb a z prostriedku železničnej dopravy alebo

    • zvládnuť z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia inú situáciu vo vozidle verejnej hromadnej dopravy osôb a v prostriedku železničnej dopravy najmä z dôvodu poruchy správania pri duševných ochoreniach, vertebrobasilárnej insuficiencie s ťažkými závratmi, straty dvoch končatín, kardiopulmonálnej nedostatočnosti ťažkého stupňa alebo ťažkej poruchy sfinkterov.

    V prípade splnenia podmienok pre vyhotovenie preukazu, po nadobudnutí právoplatnosti rozhodnutia o parkovacom preukaze, je potrebné úradu predložiť:

    - identifikačný preukaz (OP, pas, povolenie na pobyt),

    - fotografiu veľkosti 3x3 cm.

    Vyhotovenie parkovacieho preukazu je bezplatné.
    ...z uvedeného vyplýva ( mne dokonca na úrade povedala ženská ) , že pokiaľ má jeden obe nohy , tak nech ani žiadosť nepodáva...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    sosak
    Máš závraty a riadiš motorové vozidlo? Chceš niekoho zabiť? To si ani nemala písať! V snahe získať parkovací preukaz asi zveličuješ svoje ťažkosti...
    POZOR !!!

    Nerieš cudzie zdravie , nepoznáš !!!

    Len tak mimochodom ( ak ovšem nevieš ) , závraty sú aj z " obyčajnej " migrémy ...až na grcanie občas ...
    Tie závraty v MHD ???
    Niekto Ti náhodou stúpi na malíček a vidíš hviezdičky .
    Si vieš predstaviť , keď dostaneš lakťom do toho správneho miesta ???

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Závrat pri riadení motorového vozidla je život ohozujúce...nielen seba, ale aj iných účastníkov cestnej premávky.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    jozko007
    Ako mam napísať odvolanie proti rozhodnutiu upsvar, nakoľko mi nebolo vyhovene v žiadosti o preukaz ztp? Ďakujem
    Mám 100 chutí napísať niečo vo význame....."šak normálne - ručne, na písacom stroji alebo na PC a vytlačiť"....
    Na nete vzorov do aleluja.
    =====================================
    Veď klasika.
    Adresuješ UPSVaR a do "vec" dáš - odvolanie.
    Samotný text by mal obsahovať dôležité údaje osobného charakteru a hlavne je potrebné uviesť č.j. pod ktorým Ti bolo zamietnutá žiadosť.
    ------------------------------------------------
    Len tak na okraj....na preukaz ZŤP nemáš nárok, ten sa priznáva na základe určitých diagnóz.
    Ak Ti nebolo vyhovené, tak v tom zamietnutí je určite aj odôvodnenie...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    jozko007
    Vsak práve že viem ako to ma vyzerat, len neviem spravnu formuláciu. Ide vlastne o moju manželku. Ta ma vyskocene playnicky, problemy s kĺbmi a na jedno ucho velmi slabo pocuje.
    Platničky
    ODDIEL D - CHOROBY SVALOV
    Všeobecné posudkové hľadisko: Miera poklesu schopnosti zárobkovej činnosti sa určí podľa poruchy funkcie svalov na jednotlivých končatinách a na trupe - analogicky k nasledujúcim pohybovým obmedzeniam a obrnám. Samotné postihnutie svalov (bez ohľadu na etiológiu), ak nemá vplyv na výkonnosť organizmu a pracovné zaradenie, sa posudkovo nehodnotí. Treba prihliadnuť aj na zvláštne poruchy, ako sú nedostatočné telesné proporcie (napr. chondrodystrofia), deformácie končatín, poruchy kĺbových funkcií, svalových funkcií a statiky, neurologické poruchy. Taktiež treba vziať do úvahy stupeň adaptácie a kompenzácie poruchy.
    Kĺby

    ODDIEL G - POSTIHNUTIE KONČATÍN
    Všeobecné posudkové hľadisko: Miera poklesu schopnosti zárobkovej činnosti sa určí podľa rozsahu a straty častí končatín po poranení, vrodených alebo získaných chýb, zostávajúcich následkov po
    operáciách a úrazoch, zápalových a degeneratívnych ochoreniach. Pri určovaní miery poklesu schopnosti zárobkovej činnosti pri posudzovaní postihnutia horných končatín treba vychádzať z postihnutia dominantnej končatiny. Miera poklesu schopnosti zárobkovej činnosti pri amputačných stratách vychádza z funkcie kýpťov a susedných kĺbov.
    Sluch
    ODDIEL B - SLUCH
    Všeobecné posudkové hľadisko: Miera poklesu schopnosti zárobkovej činnosti sa určí podľa miery zníženia sluchu pre reč, prítomnosti ušných šelestov, bolesti, porúch rovnováhy, závratov alebo porúch
    reči. Porucha sluchu sa hodnotí v % podľa Fowlera na frekvencii 500 - 4 000 Hz. Úplná hluchota znamená, že sluchovo postihnutý s akýmkoľvek zosilnením zvuku nevníma zvuk, len prípadné vibrácie (strata počutia 100 %, viac ako 90 dB). Praktická hluchota znamená, že sluchovo postihnutý, vybavený načúvacím prístrojom vníma zvuk hovorovej reči (strata počutia 85 % - 90 %, viac ako 70 dB), ale nerozumie. Nedoslýchavosť znamená, že sluchovo postihnutý, vybavený načúvacím prístrojom v tichej miestnosti, v ktorej úroveň rušivých zvukov nepresahuje 50 dB, rozumie bez odzerania zmyslu vyslovených jednoduchých viet aspoň na 90 %.
    Vyhľadaj podľa diagnóz (aspoň približne), pozri si percentuálne ohodnotenie a potom uvidíš, čo a ako. Ale mám za to, že nejak nepochodíš.
    Príkladne pri postihnutí sluchu sú veľmi malé %%% alebo aj veľké-no tie znamenajú aj veľmi veľké zdravotné problémy, napríklad :

    - Obojstranná úplná alebo praktická hluchota s ťažkým porušením komunikačných schopností v hovorovej reči a so sociálnou dezintegráciou 60 - 80 % .

    - Zhubné nádory v oblasti hlavy a krku
    a) po odstránení nádoru, počas onkologickej liečby 80%
    b) neliečiteľné formy zhubných nádorov 90%

    http://www.registerchranenychdielni....-činnosti.pdf

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.