Zavrieť

Porady

Úprava základu dane pri zmene spôsobu uplatňovania výdavkov

Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 ZDP (t.j. preukázateľným spôsobom) na spôsob podľa § 6 ods. 10 ZDP (t.j. paušálne percentuálne výdavky), alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, upraví základ dane rovnakým spôsobom ako bol uvedený pri úprave základu dane pri skončení podnikania, a to za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

Príklad
Podnikateľ v roku 2004 vedie jednoduché účtovníctvo, keďže preukazuje svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane. V roku 2005 predpokladá, že bude uplatňovať výdavky paušálnym spôsobom podľa § 6 ods. 10 ZDP 25%.

Tento podnikateľ je povinný v zmysle § 17 ods. 10 ZDP upraviť základ dane nasledovne:

– zvýšiť základ dane o:
- zostatky opravných položiek k nadobudnutému majetku, Ako sa to zaúčtuje v účtovníctve ??
- výšku pohľadávok, s výnimkou tých, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i) ZDP,????
– znížiť základ dane o:
- výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19 ZDP,
To znamená, že musím podať dodatočné DP za rok 2004 a povýšiť ZD o pohľadávky a ponížiť o záväzky???? Ak áno povyšuje a ponižuje sa v peň. denníku interným dokladom (uzávierka)
Prosím ako to vlastne je ?????
Usporiadat
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

Prosím Vás pomôžte
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

Ak potom budem prechádzať z paušálu na paušál započítam skutočný príjem a preukázatelné poistné?
0 0
GABAZ GABAZ

GABAZ je offline (nepripojený) GABAZ

Krátko povedané musíš si zvýšiť základ dane o pohľadávky a znížiť si ho môžeš o záväzky, ktoré by boli daňovo uznané. Ešte som to nerobila, ale myslím že sa to robí cez uzávierkové operácie, nakoľko nejde o pohyb peňazí, len o úpravu príjmov a výdavkov. Myslím, že sa nemusia zdaniť pohľadávky, ktoré sú nedobytné, ale toto si treba naštudovať presne v zákone. Ak chceš za rok 2005 uplatniť paušálne výdaje a predtým si robila preukázateľné výdavky mala si povinnosť upravovať základ dane. Ak si tak neurobila v DP za rok 2004, treba podať dodatočné. Ak som uviedla niečo nesprávne, opravte ma niekto. Gaba
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Silkov
Prosím Vás pomôžte
Silvi,
nájdi si : Prechod z paušálnych výdavkov-odpoveď
č. 9 od Mušky.
Ahoj Maja.
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

Iný klient....Má v roku 2005 FA 12/2005 preplatená až 01/2006 mám si ju zarátať do príjmov v roku 2005 lebo v roku 2006 pôjde určite na paušál 40% ??????
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Silkov
Iný klient....Má v roku 2005 FA 12/2005 preplatená až 01/2006 mám si ju zarátať do príjmov v roku 2005 lebo v roku 2006 pôjde určite na paušál 40% ??????
je povinný si podľa § 17 upraviť základ dane , ak bude prechádzať na paušálne výdavky.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Silkov
Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 ZDP (t.j. preukázateľným spôsobom) na spôsob podľa § 6 ods. 10 ZDP (t.j. paušálne percentuálne výdavky), alebo ak začal účtovať po období, v ktorom nebol účtovnou jednotkou, upraví základ dane rovnakým spôsobom ako bol uvedený pri úprave základu dane pri skončení podnikania, a to za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádzalo tejto zmene.

Príklad
Podnikateľ v roku 2004 vedie jednoduché účtovníctvo, keďže preukazuje svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane. V roku 2005 predpokladá, že bude uplatňovať výdavky paušálnym spôsobom podľa § 6 ods. 10 ZDP 25%.

Tento podnikateľ je povinný v zmysle § 17 ods. 10 ZDP upraviť základ dane nasledovne:

– zvýšiť základ dane o:
- zostatky opravných položiek k nadobudnutému majetku, Ako sa to zaúčtuje v účtovníctve ??
- výšku pohľadávok, s výnimkou tých, ktoré sú uvedené v § 19 ods. 2 písm. h) a i) ZDP,????
– znížiť základ dane o:
- výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19 ZDP,
To znamená, že musím podať dodatočné DP za rok 2004 a povýšiť ZD o pohľadávky a ponížiť o záväzky???? Ak áno povyšuje a ponižuje sa v peň. denníku interným dokladom (uzávierka)
Prosím ako to vlastne je ?????
z otázky som pochopila, že daňovník už takto postupoval, ako je v príklade uvedené. To znamená v r.2004 si uplatňoval skutočné výdavky a v r.2005 si uplatňuje výdavky %. Za r.2004 treba podať dodatočné daň.priznanie v ktorom poníži a povýši základ dane o pohľadávky a závazky. Je to daň.priznanie typ FO B. V daňovom priznaní je v riadku uvedený § 17 , ktorý znižuje základ dane a to o závazky a aj riadok v ktorom je uvedený § 17 , ktorý zvyšuje základ dane o pohľadávky. Základ dane sa upraví len v dodat.daňovom priznaní, neúčtuje sa v uzavier.operáciach, pretože daňové priznanie za r.2004 bolo už podané.
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

A to sa dozvedám až teraz ....
Díkes
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Silkov
Iný klient....Má v roku 2005 FA 12/2005 preplatená až 01/2006 mám si ju zarátať do príjmov v roku 2005 lebo v roku 2006 pôjde určite na paušál 40% ??????
tu bude postupovať rovnako, akurát podá daňové priznanie za r.2005 v ktorom v uvedených riadkoch, ktoré označujú § 17 poníži alebo povýši základ dane o pohľadávky a závazky. Účtovať sa taktiež nebudú v uzavier.operáciach. Príjem v r.2006 z upravených pohľadávok alebo výdavok v r.2006 z upravených závazkov bude v r.2006 predstavovať príjem neovpl.základ dane a u výdavkov výdavok neovpl.zákald dane.
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

Paušál 2004 a paušál 2005
Tam sa počítajú skutočné uhradené príjmy za zdaňovacie obdobie a preuk. zapl. povinné poistné??
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ak uplatňuje výdavky % v r.2004:
-všetky napočítané príjmy v r.2004 v sume napr.200 000,00 x 25% =víde suma, ktoré budú jeho výdavkov a od tejto sumy odpočíta preukaz.zaplatené povinné poistné-odvody = výdavok ,ktorý uvedie do daň.priznania.
- v r.2005 bude pokračovať rovnako.

Toto si mala na myslí?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
renča1
z otázky som pochopila, že daňovník už takto postupoval, ako je v príklade uvedené. To znamená v r.2004 si uplatňoval skutočné výdavky a v r.2005 si uplatňuje výdavky %. Za r.2004 treba podať dodatočné daň.priznanie v ktorom poníži a povýši základ dane o pohľadávky a závazky. Je to daň.priznanie typ FO B. V daňovom priznaní je v riadku uvedený § 17 , ktorý znižuje základ dane a to o závazky a aj riadok v ktorom je uvedený § 17 , ktorý zvyšuje základ dane o pohľadávky. Základ dane sa upraví len v dodat.daňovom priznaní, neúčtuje sa v uzavier.operáciach, pretože daňové priznanie za r.2004 bolo už podané.
ešte poznamenám, ak sa podá dodat.daňové priznanie za r.2004 o neuhr.pohľad., závazky k 31.12.2004 , tak ak v r.2005 prišlo k ich úhrade, tak v r.2005 sa príjem o uvedenú pohľadávku bude považovať za príjem neovp.základ dane a o uhradený závazok sa bude považovať za výdavok neovp.základ dane.
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

k bodu 12
Príjmy fyzický uhradené alebo fakturované????
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
len a len uhradené príjmy, tie neuhradené sú pohľadávky, ktoré upravíš v daňovom priznaní v riadku,v ktorom je § 17
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

Je to riadok Typ B DP
40. je o príjmy
41. o výdavkoch

Tie riadky použijem aj keď použijem každý rok za sebou paušál?
Veľmi si to vážim.....
Silva
Naposledy upravil Silkov : 25.03.06 at 12:32
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

Ako to vlastne je
Naposledy upravil Silkov : 25.03.06 at 16:03
0 0
Silkov Silkov

Silkov je offline (nepripojený) Silkov

No ako to len môže byť,,,,?????
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Silkov
Je to riadok Typ B DP
40. je o príjmy
41. o výdavkoch

Tie riadky použijem aj keď použijem každý rok za sebou paušál?
Veľmi si to vážim.....
Silva
áno sú to tie dva riadky .
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Potrebovala by som súrne poradiť ohľadom poistného pri úprave základu dane podľa par. 17:
Rok 2006 - preukázateľné výdavky
Rok 2007 - budú paušálne výdavky
upravujem základ dane podľa par. 17
Pohľadávky sa pripočítajú a záväzky odpočítajú.Ale v záväzkoch je aj poistné , ktoré bude platené v januári za december. Niekde som čítala, že toto poistné sa neodpočítava pri zmene výdavkov. Mám taký dojem , že bolo vydané usmernenie, ale nie som si istá, Neviete niekto poradiť. Ďakujem.
0 0
sisulienka sisulienka

sisulienka je offline (nepripojený) sisulienka

Mám otázku. Keď zroku 2005 vykazujem stratu, ktorá sa mi zvýšila aj v tomto roku a na nasledujúci chcem prejst z JU na paušálne výdavky čo budem robiť so stratou z týchto období?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať