Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť základu dane na manžela/-lku za rok 2013 - invalidná osoba

Po školení mi nie je jasné, kedy sa uplatňuje odpočítateľná položka na manželku, pokiaľ bola uznaná za invalidnú. Podľa nových pravidiel platných od 01.01.2013 má zamestnanec nárok na odpočet na manželku len v prípade, kedy poberá invalidný dôchodok. Kedysi bolo jedno o aký dôchodok ide, len mal byť príjem nižší ako bola stanovená výška odpočtu a museli byť v spoločnej domácnosti. Teraz to sprísnili a týka sa to len vtedy, pokiaľ je poberateľom invalidného dôchodku. Na blogu, ktorý písal p. Mihál bolo však k tomuto bodu písané, že nárok na opočet je aj vtedy, ak manželka poberá starobný dôchodok ale v minulosti bola uznaná za invalidnú!!! Podľa informácií ktoré mám, dávajú si to málokedy prekvalifikovať, nakoľko invalidný dôchodok je vyšší. Mám brať do úvahy len informáciu, že poberá invalidný dôchodok, alebo mám prihliadať na to, že podľa veku by už mala byť poberateľom starobného a vtedy na odpočet nemá zamestnanec nárok?

Za odpovede ďakujem....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    v zákone sa vôbec nepíše o invalidnom dôchodku!
    Je tam písané o občanovi "so zdravotným postihnutím" a o "občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím", (a keď si preklikáš odvolávky - tak aj ID 461, aj 328, aj ŤZP 447) - treba si prečítať!

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    To ste boli na akom skoleni...?
    tictac7 na Vašom určite nie...a ak áno, tak má veľký problém nie len porozumieť napísanému, ale aj povedanému....

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    § 11
    Nezdaniteľné časti základu dane

    (4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa považuje za

    a) manželku (manžela), na ktorú si môže daňovník uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti, ktorá sa v príslušnom zdaňovacom období starala o vyživované (§ 33 ods. 2) maloleté dieťa podľa osobitného predpisu,63a) žijúce s daňovníkom v domácnosti alebo ktorá v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie63b) alebo bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie63c) alebo sa považuje za občana so zdravotným postihnutím63d) alebo sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím63e)

    ..... aký starobný? .... aký invalidný?
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mila123 v utorok som bola na školení....
    a som presvedčená, že tam patria aj ID, stačí nad 40%, nakoniec keď sa preklikáte zákonom mne z toho vyplýva....
    materiály zo školenia mám v práci, napíšem stanovisko odborníka....
    Katy a R ale veď vyššie je napísané, že aj ID podľa 461, aj 328, aj ŤZP podľa 447 ! či ??? (nielen ID!!! ) - tak je to v zákone (na školenia nechodím!)
    cathyna Tiež by ma zaujímalo, ako je to s uplatnením nezdaniteľnej čiastky na manželku ak je považovaná za občana so zdravotným postihnutím, konkrétne sa jedná o manželku, ktorá bola sociálnou poisťovňou od 1.1.2013 - 31.8.2013 uznaná za občana zo zníženou pracovnou schopnosťou o 30%, /nebol jej priznaný inv.dôchodok, nebola na úrade práce, pretože bola na PN/ a od 1.9.2013 -31.12.2013 bola uznaná za invalidnú zo ZPS o 45 %, čiže jej bol priznaný invalidný dôchodok. Má nárok manžel na odpočítateľnú položku na manželku za celý rok /mínus inv.dôchodok/?
    Po preštudovaní zákonov, ak som to správne pochopila mi vychádza že má nárok za celý rok, ale mzdová účtovníčka uplatnila nezdaniteľnú čiastku len za obdobie kedy bola uznaná za invalidnú.
    Katy a R správne jej spravila - veď môže len odvtedy, odkedy má rozhodnutie o ID! - viď odvolávka 63 d ..
    cathyna odvolávka 63 d je na zákon č.5/2004 a § 9 v ktorom je napísané okrem iného aj že:

    (1) Občan so zdravotným postihnutím na účely tohto
    zákona je
    b) občan, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú
    činnosť o 20 %, ale najviac o 40 % podľa
    osobitného predpisu.15)
    toto ma zmiatlo keďže ona má posudok zo Sociálnej poisťovne na 30 %
    Katy a R a to máš z ktorého roku znenie ??????
      zbaliť

    Nezdaniteľná časť základu dane na manžela/-lku za rok 2013 - invalidná osoba

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.