Zavrieť

Porady

Zbavenie svojpravnosti na pravne ukony

Zdravim

Rád by som sa tu obrátil s jedným mojím problémom, týka sa zbavenia svojprávnosti na právne úkony mojej matky kvôli dedičskému konaniu, kde sestra chce zbaviť matku s ktorou ja bývam, svojprávnosti na právne úkony. Problém je takýto, jej advokát si vyžiadal lekársku správu s nejakým čerstvým dátumom o vyšetrení matky . Nakoľko moja sestra pracuje v nemocnici na psychiatrii ako zdravotná sestra, tak dala cez primára napísať správu o vyšetrení matky, ale o nej bez nej a pán primár si to ešte dal zaúčtovať do poisťovne . Potom sa čudujeme že poisťovne nemajú peniaze lebo musia platiť za fiktívne úkony a páni doktori sa sťažujú na nízke platy a potom si to asi takto kompenzujú. Túto lekársku správu predložil jej advokát aj notárke. Podal som aj trestné oznámenie, kde bolo všetko potvrdené že sa tak stalo, lebo mám aj potvrdenie že moja matka v tom čase a v tú hodinu na vyšetrení byť nemohla, nakoľko navštevuje denný stacionár. Aj v policajnej správe bolo napísané že sa dopúšťajú marenia spravodlivosti ale samozrejme polícia s tým nemôže nič robiť. Celé mi to pripadá ako zmanipulované, bol aj určený súdny znalec z Veľkého Zálužia, kde pred tým moja sestra tak isto pracovala, to je pekná zhoda náhod. Sestra prišla pre mamku do denného stacionáru,že musí ísť k tomu doktorovi, ináč ju zoberú policajti a zoberú ju v putách, pekné toto hovoriť 73 ročnej žene a ešte aj matke. Dokonca žiadny papier od tohoto znalca neprišiel a ani zo súdu že sa proti matke vedie nejaké konanie. Tento psychiater ma kontaktoval telefonicky aby som matku priniesol na vyšetrenie, a kontakt mu dala moja sestra čo mu moje číslo dávať ani nemala. Na konaní byť nemôžem ale na vyšetrenie ju priniesť to áno. Ja ako jej syn nemôžem byť účastníkom konania a pritom s ňou bývam v jednej domácnosti a starám sa o ňu. Síce mamka prekonala 2x mozgovú príhodu, pamäť jej síce nepracuje tak ako by mala, ale tie spôsoby akými sa to realizuje, sú podľa mňa nápadne identické praktikám minulému totalitnému režimu. Podal som aj žiadosť na prokuratúru aby prokurátor vstúpil do konania nakoľko ja nemôžem, odtiaľ som dostal odpoveď že prokurátor už vstúpil do konania na vlastné uváženie. Teraz má byť pojednávanie a potreboval by som poradiť ako mám ďalej postupovať, alebo čo môžem ja spraviť.

Dopátral som sa k jednému nálezu Ústavného súdu, ktorý aj kritizuje zbavovanie svojprávnosti na právne úkony, číslo: ÚS 313/2012-52

Ďakujem
arizona Z akeho dovodu chce tvoja sestra zbavit svojpravnosti matku, ked ona byva u teba a ty sa o nu staras? Ak by matku zbavili svojpravosti, sud musi urcit zakonneho zastupcu. Chce sa o matku starat sestra? Alebo by matka zostala na starost tebe a sestra / na dialku/ by bola zak. zastupca? Matka bude na sude vypovedat tiez, takze aj ona moje vypovedat vo tvoj prospech,ze chce nadalej byvat u teba a ze ty sa o nu vhodne postaras, mas velku sancu,ak si sa doteraz o nu staral a byva u teba.
libor_nr byvam s rodicmi uz 27 rokov v rodinnom dome, otec umrel minuly rok v maji, takze dedictvo a mamka mi chcela dat tu cast domu co mala ona zdedit po otcovi a sestre sa to nepaci, sudny znalec zevraj napisal ze neodporuca moju mamku na sudne pojednavanie, ano staram sa onu, nosim ju lekarovi, vozim ju do stacionara a potom ju berem domov, davam jej predpisovat lieky, musim sa postarat aby mala co jest atd, co sa tyka pravneho zastupcu, mam spatne skusenosti, otec bol sam advokat ale takto sa nikdy nezachoval ku klientovi, a co som mal jedneho zobral 200e a vykaslal sa namna, nedvihal telefony, zohnal som si novu advokatku a ta zistila ze sestra neuviedla zakonneho zastupcu do spisu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Aj tvoj pravny zastupca predsa moze poziadat o vysetrenie u nezavisleho sudneho znalca.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Libor,ak by sestra nezbavila teraz matku svojpravnosti, tak ver, ze pravdepodobne by neskor napadla darovaciu zmluvu, ktorou by ti matka darovala nehnutelnost.

    A mozno by jej sud dal za pravdu, nakolko podla toho co pises,matkyn zdravotny stav je mozno taky, ze je lahko manipulovatelna a ze nerozumie tomu, co by podpisala...

    ...ale uznavam, ze postup tvojej sestry je divny.Asi ma na to nejaky dovod, hmmm
    Chobot Ide o majetok a peniaze....
    libor_nr napadla a toho som si vedomy, ale nic take neplanujem a ani robit nebudem a ani nechcem, mamkin zdravotny stav je takyto uz 5 rokov a az ked teraz otec zomrel si dovoluje, za otcovho zivota by si to nedovolila lebo by snou vyrazil dvere, jedine co mamka chcela mi dat jej cast co ma dostat po muzovi, to je vsetko, ale zaujimave ze notarka chcela hned rozdelovat aj mamkinu cast, sestra chcela polku domu aby vysachovala starsieho brata ktoremu nevedela prist na meno a este ine a stym som nesuhlasil, a teraz kopu za jeden tim, a ako spravne pise chobot ide o majetok a peniaze, o mamku ani nezakopne ani sestra a ani jej najstarsi syn, ale naroky maju velke

    Zbavenie svojpravnosti na pravne ukony

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.