Zavrieť

Porady

Daň z predaja darovanej nehnuteľnosti

V júli 2011 mi rodičia darovali 1/2 domu, v ktorom mám trvalý pobyt, sami si ponechali po 1/4-ne. Teraz by sme chceli dom predať, a chcel by som si kúpiť niečo menšie. Vznikne mi povinnosť dane z príjmu, ak napr: môj podiel je 50000,- a kúpim nehnuteľnosť za 55000? Prípadne iné odvody
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Ak v roku 2014 dom predáte, tvoj podiel príjmu z predaja domu bude zdaniteľný príjem, ktorý uvedieš v DP za rok 2014. Ak rodičia vlastnili dom v čase, keď ti pol domu darovali aspoň 5 rokov, do výdavkov si môžeš uviesť hodnotu tvojho podielu na darovanom dome v čase darovania. Bude to polovica trhovej ceny domu v júli 2011. Rozdiel medzi tvojim príjmom a uplatneným výdavkom budeš musieť zdaniť. Z toho rozdielu budeš platiť aj zdravotné odvody.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    fefed Bol by treba posudok z 2011? Ten sme nerobili
    Kvaka Tak si zisti v realitkách, za akú cenu sa v tom čase v tej lokalite také domy predávali. Ty budeš dokazovať v prípade kontroly, či údaj v DP je správny. V darovacej zmluve nemáte uvedenú hodnotu darovanej časti domu?
    fefed Hodnota nebola udávaná, nebolo to nutné a neplánoval sa predaj. Situácia sa však zmenila
    Kvaka Tak si niekde pozri, ako sa od roku 2011 menili ceny domov v tvojej lokalite, ak sa nemenili, budeš mať výdavok vo výške príjmu, základ dane nula a nebudeš platiť z toho plánovaného predaja ani daň, ani odvody do ZP.
    Jana_clenka Údajne sa dá urobiť znalecký posudok aj k spätnému dátumu...
    fefed Ďakujem za informácie
      zbaliť

    Daň z predaja darovanej nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.