Zavrieť

Porady

Je obcan evidovany na UP po odnati davky v hmotnej nudzi povinny si platit sam zdravotne poistenie?

Dobry den.
Obdrzal som z UP Poucenie v suvislosti s apl. § 10 Zakona c. 417/2013 Zz o pomoci v HN, kde sa v 1 bode pise:
Bod 11: "V pripade ak sa vam odnime pomoc v HN, ste povinny prihlasit sa na ZP ako samoplatca."
Ale ja som evidovany na UP ako nezamestnany a zaroven poberam davky v HN a v zakone o ZP sa pise ze stat plati za poistenca statu za ktoreho sa povazuje:
n) fyzická osoba, ktorá poberá dávku v hmotnej núdzi alebo príspevok k dávke v hmotnej núdzi a fyzická osoba, ktorá sa spoločne posudzuje na účely posudzovania hmotnej núdze,
o) fyzická osoba, ktorá je vedená v evidencii uchádzačov o zamestnanie
To znamena, ze aj v pripade odnatia davky v HN, predsa nadalej zostavam ako nezamestnany v evidencii UP a tak by mal nadalej platit za mna ZP stat.
Nie som pravnik a nemam vedomost ze by sa v tomto nieco zmenilo, i aktualna stranka VSZP to nadalej takto uvadza:
http://www.vszp.sk/platitelia/platen...istenec-statu/
V pouceni, ktore mam podpisat a dorucit sa o. i. v zavere pise ze obsahu poucenia rozumiem. No tomuto bodu fakt nerozumiem, skor ho (ak mam pravdu) povazujem za zavadzajuci ci dokonca nepravdivy. Co by sa v pouceni, ktory sa odvolava na nejaky zakon nemal stat. Kedze neviem aka je pravda, poprosil by som Vas o odpoved. Dakujem pekne vopred.
S pozdravom. R.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Podla mna je poucenie napisane spravne, uvadzaju poucenie k davke v HN ...nie k evidencii uchadzacov o zamestnanie - ak budes v tom case evidovany na UP, stat bude za teba platit ZP podla pism. o)
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Roxymus Dakujem za odpovede, je fakt ze je to poucenie k davke v HN a nie k evidencii v UP, takze da sa to takto brat. Ale aj tak mi to pride zavadzajuce. Nie je priestor na vsetky body poucenia, ale pred tym bodom 11. je tento bod.
    10. "Ak odmietnete ponuknute prac. cinnosti alebo nedodrzite urcene podmienky uvedene v ponuke, davka urcena na zabezpecenie zakl. ziv. podmienok sa Vam znizi o sumu 61,60 eur."
    A hned po nom nasleduje ten bod. 11. o tom ze ak sa odnime davka ste povinny sa prihlasit na ZP ako samoplatca.
    Mohlo tam byt doplnene napr. ...samoplatca, ak nie ste vtedy evidovany na UP.
    NIekto si to moze podla tohto poucenia vysvetlit tak, ze ak sa mu odnime davka v HN v nejakom mesiaci (napr. za odmietnutie prac, alebo nedosiahnutie potrebneho poctu odpracovanych 32 hod/mes.) musi sa hned automaticky prihlasit do ZP a platit si sam zdrav. poistenie. Takto som to aj ja na 1x po precitani pochopil. Az ked som si pozrel zakon o ZP som zistil, ze je to inak.
    Ale pre istotu som sa radsej opytal. Este raz vdaka za odpoved. R.
    veronikasad Poberatel dávky v HN nemusí byť uchádzačom o zamestnanie. Informácia, ktorú si citoval platí pre poberatelov, ktorí nie sú evidovaní ako uchádzači o zamestnanie. Možno mi tam ešte chýba informácia pre zdravotne postihnutých poberatelov dávky v HN - za tých platí štát ZP aj keď im dávku v HN odnímu a nie sú uchádzači o zamestnanie..
    Roxymus Dik. Ano to viem. Uz som aj ja poberal davku v HN a nebol v evidencii uchadz. o zam. Lenze naposledy ked som prisiel o pracu musel som sa najprv zaevidovat ako uchadzac a az potom poziadat o davku v HN. A tak som stale zaevidovany, hoci viem ze keby som poziadal o zrusenie evid. uchadz. a nadalej poberal davku, stat stale plati za mna ZP. To ze ta info plati pre poberatelov davky - "neuchadzacov o zam." moze byt, ale myslim ze oni to nerozlisuju. Mam za to ze to poucenie davaju podpisovat vsetkym poberatelom davok v HN. Len mi ten bod 11. prisiel ako zavadzajuci a v podstate pre tych co zostavaju v evidencii uchadzacov o zam. ako nepravdivy.
    hanusvas Nie je pravda ze by bvolo napisane spravne. Minimalne formulacia oznamenia je koncipovana zavadzajucou formou. A nieco to svedci o kompetentnosti topuradnikov s bielymi golierikmi.... Spravna formulacia by znela asi takto" V pripade ak sa vam odnime pomoc v HN, ...nebude nadalej za vas hradene poistenie z titulu poberania davok HN. Ak neexistuju ine tituly uhrad poistenia za vas statom, ...ste povinny prihlasit sa na ZP ako samoplatca". Som presvedceny ze 90 percent evidovanych UoZ ani netusi ze evidencia UoZ a vyplata HN su zalezitosti dvoch roznych institucii a ked cita take rozhodnutie ani vo sne ho nenapadne ze kazda sa vyjadruje iba za seba. A obzvlast preto ho to nenapadne, ze periznavanie HN aj evidenciu UoZ komunikuje iba jedna z nich. Ocakaval by som od uradnikov ze by mali byt schopni sa vzit do postavenia ich klientov. Inak vsetky texty ktore skoncipuju budu skomolene. Hovori sa tomu introspekcia.
    Palo357 bude mi štát platiť ZP aj ak sa už nechodím hlásiť ale stále som evidovaný ?
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    AK si v evidencii uchádzačov o zamestnanie, ZP platí za Teba štát. AK budeš vyradený a nebudeš mať prácu, musíš sa do ZP prihlásiť ako samoplatca-máš to tam v bode 11.

    filipovaM je offline (nepripojený) filipovaM

    filipovaM
    ja mám skúsenosť môjho brata. Bol evidovaný ako uchádzač o zamestnanie. Prinútili ho chodiť sa hlásiť každý týždeň - to bolo vlani. Tak to vzdal a podpísal dohodu že sa dáva dobrovoľne vyhlásiť z evidencie uchádzača o zamesnanie. Ale ostal v evidencii len UP. Na UP mu dali nejaké potvrdenia a to zaniesol do zdravotnej poisťovne a asi aj do sociálnej - to druhé isto neviem. Zdravotné odvody teda neplatí. Dávka v hmotnej núdzi mu ostala doposiaľ. No teraz keď prijali ten nový zákon neviem ako to bude nakoľko rozposielali poučenia o tých aktivačných prácach. Ak odmietne tak potom mu to asi zoberú? Neviem. No poberá len tých 62 eur.
    Neviem či som pomohla. Na každom úrade sedia iné slečny či tetušky a tie buď sú ochotné poradiť alebo nie. Treba sa v každom prípade pýtať a len slušne a úctivo - bohužiaľ taká je doba.
    Dnes som sa na tuto vec pytala pracovnika na urade, ktory mi potvrdil, ze nie je pravda, ze budu kvoli odmietnutiu vyradovat z evidencie, ale len zoberu davku, ze to nema spolu (davka a evidencia na upsvar) nic spolocne a ze to asi len chceli postrasit ludi.

    Je obcan evidovany na UP po odnati davky v hmotnej nudzi povinny si platit sam zdravotne poistenie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.