Zavrieť

Porady

Bývalý zamestnávateľ nechce ukončiť môj pracovný pomer.

Ahojte,
riešim veľmi neštandardnú situáciu. Od 1.1.2013 som nastúpil do zamestnania na základe ústnej dohody. Za celých 12 mesiacov som nemal vyhotovenú pracovnú zmluvu a vôbec sa neplnili podmienky, na ktorých sme sa dohodli. Vyhotovenie pracovnej zmluvy som žiadal niekoľko krát (aj e-mailovou formou). Koncom novembra som oznámil, že chcem ukončiť pracovný pomer a šéf povedal - fajn ako myslím. Nasledujúce dni mi stále vyhadzoval na oči súdy a náhradu škody. V januári/februári 2014 som mu poslal 2x listy so žiadosťou o vystavenie výstupných papierov a keďže na toto nereagoval, tak som prestal preberať jeho listy typu: ŽIADAME VÁS O OKAMŽITÉ NASTÚPENIE DO ZAMESTNANIA a iné podobné typy s právnickými frázami.

Môj problém:
1. nemám žiadnu pracovnú zmluvu, pričom viem, že platila ústna dohoda
2. nemám žiadne výplatné pásky a výplatu som dostával na účet
3. neviem ako mám urobiť daňové priznanie za minulý rok
4. nemám žiadne výstupné papiere
5. neviem prečo ma stále zamestnáva, aký to má význam?

Momentálne som šťastne zamestnaný v dobrej firme a chcel by som tento problém nejako rozumne vyriešiť. Ďakujem za každú radu alebo tip.
4 komentárov     zbaliť
veronikasad Zisti si v prísl.pobočke soc.poisťovne odkedy trvá tvoje poistenie u súčasného zamestnávatela.
Peter Širka Na sociálnej poisťovni pri tejto firme ma evidujú od 1.1.2013 do teraz. Ďakujem
veronikasad Odkedy si zamestnaný u súčasného zamestnávatela ?
Peter Širka Od 20.02.2014 som na TPP ... No predtým som bol ešte od 18.01.2013 zamestnaný na hodinu denne u známeho ako konzultant.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Nepredpokladám, že by si zamestnávatel uplaňoval náhradu škody prostredníctvom súdu. Ak nesúhlasil s ukončením prac.pomeru dohodou, mal si podať výpoveď a pracovný pomer ukončiť uplynutím výpovednej doby. Ak máš v pracovnej zmluve dohodnutú náhradu mzdy za nedodržanie výpovednej doby, mohol si prac.pomer skončiť aj pred jej uplynutím.

    Choď osobne do firmy a dohodni sa na ukončení prac.pomeru. Zamestnávatel ti zrejme píše absencie alebo neplatené volno a z tohto dôvodu máš prerušené poistenie v zdr. a sociálnej poisťovni. Minimálne do 18.1.2014 máš v zdr.poisťovni "sekeru", ktorú treba doplatiť ako samoplatiteľ. Daj si to na poriadok.

    Nový pracovný pomer mohol vzniknúť aj v súbehu s neukončeným predch.prac.pomerom.
    Povinnosťou starého zamestnávatela bolo poslať ti do 10.3.2014 Potvrdenie o príjme za rok 2013, aj keď pracovný pomer doteraz nie je ukončený.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Peter Širka Ďakujem za rýchlu odpoveď. Problém je, že nemám žiadnu pracovnú zmluvu. Dlžoby mám vyplatené zatiaľ v SP a ZP (no vraj ma môže spätne odhlásiť). Konateľ robí naschvál prekážky, pretože je to veľmi zlý človek. Proste štát neráta s takýmito praktikami. Chcel som sa s ním dohodnúť niekoľko krát avšak on nemá záujem. Nerozumiem však, prečo ma stále zamestnáva a hlavne neviem - aký to môže mať význam (on niečo kuje). Ďakujem v každom prípade, veľmi si to vážim.
    veronikasad Spätne ťa odhlasovať nebude, za neskoré odhlásenie, najmä zo SP sú vysoké pokuty. Robil si chybu, že si nepreberal poštu,
    Ak sa nebudeš vedieť so zamestnávatelom dohodnúť, daj podnet na prešetrenie na Inšpekciu práce
    Peter Širka Ja som si už povedal, že nebudem od neho preberať zásielky v ktorých sa mi "psychicky vyhráža". Stále ma žiadna o nastúpenie do pracovného pomeru, no už 3 mesiace som tam nebol. Stále mi píše, že mu vzniká veľká škoda a že mu ju budem musieť zaplatiť, pritom som poberal minimálnu mzdu. (Čo ak by som zomrel , stále by som bol zodpovedný za vzniknutú "nejakú" škodu - potom by si ju pýtal od mojej manželky?). Nikde sa nemôžem dočítať, že ak zamestnávateľ neakceptoval moju výpoveď (po čase), že čo sa môže stať. Zákon asi nemyslí na takéto prípady :-(

    Ďakujem
      zbaliť

    Bývalý zamestnávateľ nechce ukončiť môj pracovný pomer.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.