Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky

Viem, že o paušálnych výdavkoch je tu už veľa popísané a aj som toho veľa preštudovala, ale aj tak mám dilema.
Podnikateľ- masér, v auguste si otvoril aj obchod so športovými potrebami. Tržby z obchodu nič-moc. Masérske práce pekne zaplatené, len výdaje malé. Možno uplatniť 40% paušálnych výdavkov aj keď má obchod ? a ako to dať do DP ?
Prosím o pomoc.....termín DP prihorieva a aj som z toho vedľa.
Vopred ďakujem za každú pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Splnil podmienku? .... nie je platca DPH? ..... ak nie je platcom, môže si uplatniť paušálne výdavky.



    Zákon o dani z príjmov
    § 6
    Príjmy z podnikania z inej samostatnej zárobkovej činnosti, z prenájmu a z použitia diela a umeleckého výkonu

    (10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 4, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne. Ak daňovník získa povolenie alebo oprávnenie na podnikanie alebo začne vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu v priebehu zdaňovacieho obdobia, uplatňuje tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to počnúc mesiacom, kedy nastali uvedené skutočnosti. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu, ktorý uplatní tieto výdavky najviac vo výške 420 eur mesačne, a to aj za mesiac, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť (§ 17 ods. 9) alebo prestal poberať príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa odsekov 1 a 2, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jamis Ďakujem veľmi pekne....myslela som si, že to tak bude, len som si to od Vás skúsenejších chcela overiť, aby som neurobila dajakú hlúposť....plátca DPH (http://www.porada.sk/dph#__AUTOKW) nie je...a v DP uvediem tabuľke č. 1 zásoby (http://www.porada.sk/zasoby#__AUTOKW) a pohľadávky (http://www.porada.sk/pohladavky#__AUTOKW) .
    jamis ak by mu to o rok vychádzalo, tak môže prejsť na skutočné výdavky ?
    kn-alka áno
    jamis takže ešte raz ďakujem za radu a prajem pekný deň
      zbaliť

    dvd je offline (nepripojený) dvd

    dvd
    otázka: Živnosť je na dobu určitú - od 25.11.2014 do 5.12.2014. Hranica paušálnych výdavkov je 2*420=840???
    Tweety ÁNo, a iba vtedy, ak % k príjmu vychádzajú vyššie.
    kn-alka rok 2014 ?????

    výdavky sú ešte stále 40% z príjmu.... maximálne 420€ na mesiac..... t.j. max. tých 840 €
    z príjmu 1000 € .... 400 €
    z príjmu 2000 € ... 800 €
    z príjmu 5000 € .... 840 €

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.