Zavrieť

Porady

Stravne

Dobrý deň, robím priateľovi (živnostníkovi) daňové priznanie a mám aj prehľad o tom čo je daňový výdavok a čo nie. Priatel prisiel domou stým že učotovníčka jeho kamarata ktorý je tak isto živnostník uplatňuje výdavok tzv. ,,dietu" na každý jeden odpracovný deň mimo miesta vykonu prace v hodnote 8 €, ktorý on nijak nedokladuje. Neviete čo tým účtovníčka mohla myslieť resp. počuli ste niekto o niečom takomto? to že si môže uplatniť stravne v hodnote 4 eura (robi v pasme od 5 - 12 hodin ) to viem, a aj to ze ich musi dokladovať nákupom stravnych lístkov alebo nákupom tepleho jedla. aleo tej ,,diete" ktoru nemusi nijak dokladovať som zatial nepočula
Mimiska Ak som zivnostnik a mam nepravidelnu pracovnu dobu, resp. ziadnu pevnu pracovnu dobu, v podstate len odpisem na maily(ak su), vybavim telefonaty (ak je to potrebne), objednam spedicku a ani to nerobim kazdy den, niekedy ani kazdy tyzden, nie je mozne si uplatnit toto stravne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    ved pises "mimo miesta vykonu prace" - cize pracovne cesty - pozri zakon o dani z prijmov, § 19 ods. 2 pism. e) a k nemu zakon o cestovnych nahradach - ak priatel vykonaval pracovne cesty, moze si uplatnit vydavky suvisiace s pracovnymi cestami - vypisat "cestaky" - ale len ak si uplatnuje preukazatelne vydavky (danova evidencia, JU)

    ak si ale uplatnuje pausalne vydavky podla § 6 ods. 10 tak je to zbytocne
    HorňákS V živnostenskom liste má nápisané miesto vykonu prace adresu trvaleho bydliska, čiže Levice. Lenže on robí ako živnostník v bratislava, kde chodi pravidelne na 10dnovky už 3 roky....

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Áno, táto nepodložená diéta nie je zákonná.,Zákonné sú len PC mimo pravidelného pracoviska. Tie max 4 € sú zabezpečenie stravovania v rámci SL,jedálni a tak, ale to musí byť na základe dokladov o zabezpečení stravovania a riadne o evidencii odpracov. hodín..
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    HorňákS takže tým 8 € bez dokladu je hlúposť.... ďakujem, len som si to chcela overiť, vlastne môj priateľ. Ja som si zákon prešla tiež nič také som nenašla
    balunka a nemyslela náhodou to,že ak je mimo miesta výkonu viac ako 24 hod. má nárok na 9 € / deň ?
    Tweety napísala som, že to môže byť PC, ale tu je potrebný cesťák.
    balunka áno tak som to myslela
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.