Zavrieť

Porady

Služby z a do zahraničia - DPH

Dobrý deň, začnem aktuálnou situáciou: poskytujem služby, nie som platcom DPH, používam paušálne výdavky. Doteraz som fakturoval len svoje vlastné služby, reálne výdavky som mal minimálne.

A teraz, čo ma trápi: Mám šancu získať zákazku zo zahraničia (EÚ), vykryla by mi cca tretinu mesačného príjmu. Problém je, že platba nezahŕňa len cenu mojich služieb, ale aj cenu služieb, ktoré musím externe objednať, opäť v zahraničí (EÚ). Vyzeralo by to cca takto: na účet dostanem napr. 10 000 €, z ktorých 5% je mojich a zvyšných 95% je na pokrytie služieb zahraničného dodávateľa.

Ak dobre chápem daňovú problematiku, musím sa kvôli tejto zákazke stať platcom DPH, začať viesť účtovníctvo a prídem o možnosť používať paušálne výdavky, čo znamená, že budem platiť vyššiu daň z príjmu. Alebo sa mýlim?

Partner tvrdí, že pracujú v 20 európskych krajinách a DPH neplatia. Ja si to vysvetľujem tak, že oni aj všetci ich dodávatelia sú platcami DPH. Alebo sú iné možnosti? Ako mám teda v takomto prípade postupovať?

Nerád by som sa v daňovej problematike zamotal tak, že kvôli pár stovkám mesačne nakoniec prídem o strechu nad hlavou. :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    nestaneš sa platiteľom DPH, iba osobou registrovanou pre DPH v zmysle § 7a. Registrovať sa musíš ešte pred dodaním, resp. prijatím služby do/z iného členského štátu.
    Po prijatí služby, túto budeš zdaňovať na Slovensku, budeš podávať DP k DPH a odvádzať daň vo výške 20% z prijatých služieb.
    Po poskytnutí služby, budeš vypĺňať súhrnný výkaz k DPH.
    Keďže nebudeš platiteľom DPH, ale len osobou registrovanou pre DPH, §6 ods. 10 zákona 595/2003 sa na Teba vzťahuje naďalej - teda paušálne výdavky môžeš naďalej uplatňovať. Avšak pri číslach, ktoré tu dávaš, sa Ti to asi veľmi neoplatí. Pri prijatej službe vo výške 9.500 eur, odvedieš DPH 1.900 - a ak budeš naďalej riešiť paušál, ten je len vo výške 420/mesiac...
    lstulajter Podľa §7a registrovaný som. Pýtam sa práve preto, že si nemôžem dovoliť pri 5% provízii zaplatiť 20% DPH z celej sumy.
    tictac7 tak si dohodni lepšie podmienky. Alebo sa zaregistruj podľa §4. Rok 2014 ešte budeš môcť dokončiť s paušálnymi výdavkami.

    Služby z a do zahraničia - DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.