Zavrieť

Porady

splnomocnenie

Pekny den,
viete mi niekto poradit ako by malo vyzerat splnomocnenie a co by malo obsahovat, ak chcem niekoho splnomocnit na predaj pozemku a nehnutelnosti na tomto pozemku a tiez splnomocnit na nasledne narabanie s peniazmi za predaj? existuje nejaky predpisany vzor? treba priviest k notarovi obidvoch - cize toho kto splnomocnuje aj toho kdo bude splnomocneny?
Dakujem
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Kerwal Pozri príspevok
zdravim vsetkych,
moj problem je tiez dost specificky.
mam zaujem odkupit jednu nehnutelnost, ale majitel je cudzinec (konkretne japonec), tak neviem, ci je tu moznost vsetko vybavit aj cez nas, v pripade, ze by jeho slovensky zastupca mal splnomocnenie k tomuto ukonu.
v pripade, ze ano, tak aky je celkovy postup? da sa to splnomocnenie vyriesit aj tak, ze by majitel tej budovy nemusel cestovat na slovensko? (fax, konzulat, notari, neviemco?)
vopred vdaka
Áno, je to možné, ale bude si to vyžadovať trochu viac papierovačiek.

Najprv ten majiteľ (japonec) bude musieť vystaviť doma plnú moc na všetky úkony ohľadne prevodu nehnuteľnosti (dobré by bolo aj špecifikovať, o ktorú nehnuteľnosť pôjde). Na plnej moci musíš nechať overiť podpis (napr. u notára). Ale už pri podpise musí notárovi (aspoň u nás to tak je) povedať, že to pôjde na apostil. Potom s tou to plnou mocou bude musieť ísť buď na našu ambasádu v Japonsku, alebo na miestny súd, aby mu tam dali apostil (neviem, kto v Japonsku udeľuje aposti, u ná je to okresný súd). Apostil je vyššie potvrdenie, že podpísaný notár je oprávnený overovať podpisy.

S takouto plnou mocou, s overeným podpisom a apostilom potom ešte bude treba ísť k súdnemu prekladateľovi z japončiny do slovenčiny (to už môžeš aj u nás urobiť) a urobiť úradný preklad plnej moci s tlmočníckou doložkou. S takouto kompletnou plnou mocou môžeš robiť úkony v mene toho japonca, aj podpisovať kúpnu zmluvu. Overená kópia plnej moci sa potom pripojí ku kúpnej zmluve.
0 0
Kerwal Kerwal

Kerwal je offline (nepripojený) Kerwal

vdaka za odpoved,
je tych papierovaciek trochu viac, ale zase nic extra pri celkovej byrokracii, co dnes vladne svetom.
ten apostil sa potom dostane ku mne idealne postou ako original. ina moznost asi nie je. ...ale to uz je v ok.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Kerwal Pozri príspevok
vdaka za odpoved,
je tych papierovaciek trochu viac, ale zase nic extra pri celkovej byrokracii, co dnes vladne svetom.
ten apostil sa potom dostane ku mne idealne postou ako original. ina moznost asi nie je. ...ale to uz je v ok.
Áno, tú plnú moc s apostilom treba zaslať fyzicky poštou alebo kuriérom. Nestačí faxová kópia alebo naskenovaný dokument.
0 0
lacamaja lacamaja

lacamaja je offline (nepripojený) lacamaja

dobrý den chcela by som sa opytať ako správne napísať splnomocnenie ked dať splnomoc na určitú osobu a tá nie je občanom SR dá sa spraviť aj niečo také. a stačí ked to dám overiť len ja alebo to musí niekde zobrať aj on? dakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

lacamaja Pozri príspevok
dobrý den chcela by som sa opytať ako správne napísať splnomocnenie ked dať splnomoc na určitú osobu a tá nie je občanom SR dá sa spraviť aj niečo také. a stačí ked to dám overiť len ja alebo to musí niekde zobrať aj on? dakujem
Splnomocnenec nemusí byť občanom SR, môže to byť aj cudzinec. Stačí ak ty v plnej moci uvedieš jeho údaje - meno, priezvisko, bydlisko, dátum narodenia, dobré je uviesť aj číslo dokladu, napr. pasu a úradne overiť tvoj podpis.
0 0
lacamaja lacamaja

lacamaja je offline (nepripojený) lacamaja

ahojte ešte by som sa chcela opytať ohľadne splnomocnenia o chvíľu ma čaká pôrod a nemáme s manželom rovnaký trvalý pobyt tak by som potrebovala poradiť čo napísať do splnomocnenia aby mi mohol všetko vybavovať na úradoch on. dakujem za radu
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

lacamaja Pozri príspevok
ahojte ešte by som sa chcela opytať ohľadne splnomocnenia o chvíľu ma čaká pôrod a nemáme s manželom rovnaký trvalý pobyt tak by som potrebovala poradiť čo napísať do splnomocnenia aby mi mohol všetko vybavovať na úradoch on. dakujem za radu
Na to netreba splnomocnenie, ja som manželke tiež obehal všetky úrady (SP, matrika, zdrav. poisťovňa, úrad práce) a vybavil som to bez splnomocnenia.
0 0
lenka3011974 lenka3011974

lenka3011974 je offline (nepripojený) lenka3011974

plati splnomocnenie 8rokov dakujem
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak nebolo časovo obmedzené, platí do odvolania, vzdania sa, úmrtia a pod.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Ahojte,

ista spolocnost chce udelit plnu moc na zastupovanie pred DU, ZP, SP, podavanie vsetkych vykazov... proste na vsetko ohladne tychto troch institucii...

1) Staci ak plnu moc podpise jeden konatel? Spolocnost /splnomocnitel/ ma 3 konatelov, avsak na orsr.sk je napisane ze konaju samostatne.

2) je lepsie ked je splnocnencom s.r.o. alebo fyzicka osoba? Ci napisat ze splnocnencom je spolcnost XYZ, s.r.o. zastupena konatelom Jozko Mrkvicka, alebo je lepsie ked splnomocnenie znie priamo na fyzicku osobu - Jozka Mrkvicku? Myslim to vzhladom k tomu, cim sa treba preukazovat ked bude predkladat splnocnenie na DU. Ci budu pytat potom od splnomocnenca vypis z ORSR alebo bude stacit OP...

Dakujem.

Dakujem.
0 0
Tinaaaaa Tinaaaaa

Tinaaaaa je offline (nepripojený) Tinaaaaa

dobry den, mam jednu otazocku,
idem kupovat nehnutelnost od splnomocneneho, pretoze majitel nehnutelnosti (splnomocnitel) je dlhodobo v zahranici. Mam kopiu tohto splnomocnenia a vo veci je napisane len "na pravnicke ukony" nic ine.
Otazka znie.. staci to na predaj nehnutelnosti? a druha vec: je mozne ze medzicasom splnomocnitel toto splnomocnenie zrusil? ako sa to ja dozviem? nieje casovo vymedzene dokedy je splnomocneny. a je overene len na matrike.
Vopred dakujem
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Nestačí to. Kataster vyžaduje splnomocnenie na presnú zmluvu, presnú nehnuteľnosť.
Ak by to potom splnomocniteľ zrušil, mal by to oznámiť najmä katastru.
Osvedčenie podpisu na matrike je postačujúce.
3 0
Tinaaaaa Tinaaaaa

Tinaaaaa je offline (nepripojený) Tinaaaaa

diky moc Maria :-)
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať