Zavrieť

Porady

Ako zrušiť VECNÉ BREMENO doživotného užívania bytu partnerom

Ako partneri v dôchodkovom veku sme si spoločne kúpili nehnuteľnosť - byt, obaja sme prispeli rovnakým finančným dielom. Byt ( LV) je napísaný len na partnerku, z dôvodu nie dobrých vzťahov partnera so svojimi potomkami .
V prípade úmrtia partnera by mohli nastať dedičské problémy a partnerka by musela vyplatiť deti partnera (teda najpravdepodobnejšie predať a vysťahovať sa z bytu).
Pre prípad úmrtia partnerky bol vlastnícky vzťah partnera ošetrený tým, že partnerka ako vlastníčka bytu spísala s partnerom zmluvu o vecnom bremene doživotného užívania bytu.
Vzťah partnerov sa časom natoľko zhoršil, že prišlo k rozchodu.

Partnerka vlastníčka bytu navrhuje písomné zrušenie vecného bremena doživotného užívania bytu, následne predaj bytu a rozdelenie finančných prostriedkov na polovicu (v byte už nemá záujem naďalej žiť). Dokonca je schopná väčšinu prostriedkov poskytnúť pri spísaní zmluvy o zrušení vecného bremena, zvyšnú časť po predaji bytu.

Partner sa nesnaží riešiť vzniknutú situáciu, pretože je v byte spokojný a vyhovuje mu. Ale na vyplatenie partnerky nemá dostatok prostriedkov. Nesúhlasí s opustením bytu a navrhol partnerke prepísanie bytu na jeho osobu a finančné vyrovnanie v 240-tich splátkach takmer na 20 rokov (t.j. do jeho 84 r. fyzického veku). S takouto „bezúročnou pôžičkou“ by asi nikto súhlasil . Kde je istota, že by v prípade jeho úmrtia bolo dokončené jeho finančné vyrovnanie, príp. by jeho potomkovia akceptovali splátky.


Na podobnú podmienku finančného vyrovnania v 240-tich splátkach by pristúpila aj partnerka, čo ale partnerovi nevyhovuje, lebo on chce zostať v byte.

Ako docieliť aby partner opustil byt, keď ma vecné bremeno na doživotné užívanie bytu?? Veď je nelogické aby partnerke splácal 20 r. (navyše pri jeho dôchodkovom veku).

Musí prebehnúť súd, keď nepristúpi partner na dohodu? Aký verdikt môže súd vyniesť? Ktorá strana hradí súdne poplatky ? Poraďte čo ďalej, bývať v jednom byte je už neúnosné.
Vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vecné bremeno nie je bezodplatné. Ked už spolu nebudú bývať, treba mu prepísať primerane vysoké nájomné a vymáhať.
    Dokonca sú firmy, ktoré odkupujú byty aj s bremenami.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mafiporada trochu tomu nerozumiem, môžete mi to prosím bližšie rozpísať? Podľa vyjadrenia partnera sa tento nechystá vôbec opustiť byt, dokonca s vyhrážkami a fyzickým napadnutím oznámil, že on tam bude žiť do konca svojho života (tak ako je v zmluve) a nikto ho odtiaľ nedostane. Žiaľ od podpisu zmluvy sa veľmi zmenil on i jeho správanie voči partnerke.
    Pre upresnenie: partnerka je vlastníčkou 2 bytov. V jednom nechala bývať svojho syna a do druhého sa plánovala s partnerom nasťahovať. Nájomné platí každý v tom byte, kde má trvalý pobyt, t.z. partnerka platí nájom tam kde žije aj jej študujúci syn a partner platí nájom v novom byte bytovému družstvu (predpísanú sumu). Partnerka dala partnerovi aj súhlas na trvalý pobyt v tomto byte, no ona sama ho ešte tam nemá. Je len vlastníčkou s LV.
    Partnerka sa postupne plánovala presťahovať do nového a zmeniť si trvalý pobyt (potom by platila aj polovicu nájomného), ale po výraznej zmene v správaní partnera už nemá záujem žiť s partnerom v byte Jeho vypočítavé správanie partnerka odhalila žiaľ až neskoro, kedy už súhlasila s vecným bremenom na doživotné bývanie v byte partnera.
    Žiaľ má v byte nemalé finančné prostriedky, keďže sa jedná o novostavbu v lukratívnej lokalite. Partnerove najposlednejšie vyjadrenie bolo, že bude partnerku vyplácať po 1€......čiže ako sa dostať späť k svojim peniazom za byt??? Partner za žiadnu cenu nesúhlasí s predajom, pretože sa mu byt páči, je v ňom spokojný , len si neuvedomuje, že partnerku tým podviedol a pripravil o financie.
    Mária27 Má to vecné bremeno bezplatné? Ak nie, písomne mu oznám výšku nájomného (výdavky za celý byt plus zisk) a spôsob zúčtovania nedoplatkov/preplatkov na službách.
    Aj keby ste boli spoluvlastníkmi, musel by ti platiť za využívanie tvojej časti, keď tam ty bývať nebudeš. Inak by sa bezdôvodne obohacoval.
    Ak by sa domáhal vyplatenia vloženej investície do tvojho majetku, podmieň to zrušením vecného bremena, aby sa mohol byt predať.
    mafiporada Žiaľ jeden čl. zmluvy je v neprospech partnerky. Partner ho tam po porade s právnikom pred podpisom doplnil a partnerka za normálneho fungovania vzťahu tomu nepripisovala dôležitosť.
    Znenie čl.1:
    "Vecné bremeno partnerka zriaďuje bezodplatne ako prejav vďaky za poskytnutie finančných prostriedkov na kúpu predmetnej nehnuteľnosti."
    a ďalej:
    "zmluvné strany berú na vedomie, že VB zanikne, ak nastanú také trvalé zmeny, že nehnuteľnosť už nemôže slúžiť potrebám oprávneného z VB." (fyzické útoky partnera)
    "zmluvné strany sa dohodli, že skutočné náklady spojené s užívaním bytu, nákladmi na opravu budú znášať spoločne. Každá strana bude uhrádzať pomernú časť podľa počtu osôb bývajúcich v byte"
    ......takže za týchto podmienok asi výšku nájomného partnerka žiadnu neoznámi.
    ......spoluvlastníkmi bytu partneri nie sú, vlastníkom je len partnerka.
    ......Tiež z čl. nie je jasná výška poskytnutých fin. prostriedkov na predmetný byt - vyzerá to tak ako keby mi poskytol financie na celý byt, ale poskytol len 50%. Doklad o poskytnutí prostriedkov nemá žiaden, ale to verím, že sa nezníži až k takej úbohosti aby tvrdil, že zaplatil celý byt. Kúpna zmluva, vinkulácia v banke-všade figuruje len partnerka.
    Partnerka nemá záujem "obabrať" partnera ani o cent, ide jej len o seriózne rozdelenie toho, co každý do bytu vložil a slušne ísť od seba, neničiť si zdravie.
    - Partner chce zostať v byte ale nemá prostriedky na vyplatenie 50% (navrhuje vyplácanie po 500€ na 20 r.), - - Partnerka nemá záujem zotrvať v byte a preto nemá ani záujem vyplatiť 50%, (navrhuje predať byt a rozdeliť prostriedky, s čím vyslovene nesúhlasí partner).

    Keďže bol byt veľmi nevýhodne kúpený, za veľmi vysokú sumu nie je predpoklad, že by sa podaril predať za tú istú sumu ako bol kúpený (partneri ho zakúpili cca pred rokom)
    Ak by partnerka aj vyplatila partnera 50% sumou, ktorá bola vložená do kúpy bytu, len aby sa zrušilo vecné bremeno a mohla ho potom predať, bola by v nevýhode...partner by mal vyplatené to čo vložil, partnerka po predaji určite nie.
    A nakoniec za takýchto podmienok v zmluve partner nebude mať záujem o zrušenie VB a predanie bytu. Bude si tam "bufetovať" do kedy mu to bude vyhovovať. Partnerka tam nebýva.

    Poradíte čo ďalej??? Vďaka za každý riadok, naozaj neviem ako na to a nemám ani predstavu ako by rozhodol súd.
    Mária27 Potom treba využiť § 151p občianskeho zákonníka. Súd pochopí, že to treba predať a podeliť:

    (3) Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie.
    mafiporada Ani po roku neprišlo k zmene......pripomeniem "príbeh":
    Partneri (oprávnený z VB a povinná z VB) kúpili spoločne byt, každý prispel polovicou finančných prostriedkov. Byt je napísaný na LV len na partnerku (povinnú z VB). Partner (oprávnený z VB) za svoju polovicu finančných prostriedkov má na LV doživotné užívanie bytu.
    Partnerka-majiteľka (povinná z VB) odhalila až po súhlase s vecným bremenom na LV na doživotné bývanie v byte vypočítavé, agresívne a útočné správanie partnera (oprávneného z VB). Na základe neúnosných stavov medzi partnermi došlo k rozchodu a ich ďalšie spolužitie v jednom byte nie je možné.
    Partnerka-majiteľka (povinná z VB) navrhuje predaj bytu a spravodlivé rozdelenie finančných prostriedkov medzi oboch, no partner (oprávnený z VB) s návrhom nesúhlasí, chce zostať v byte a navrhuje splátky (240 splátok na 20 rokov), čo pre majiteľku bytu nie je akceptovateľné, keďže sú v dôchodkovom veku.
    Majiteľka nemôže byt bez jeho súhlasu so zrušením vecného bremena doživotného užívania bytu predať a tým vyriešiť finančné vysporiadanie medzi partnermi.

    1. Ako môže v tomto prípade rozhodnúť súd?
    2. Aký súdny poplatok sa musí uhradiť za konanie: „Zrušenie vecného bremena doživotného užívania bytu“ ak by prebehol súd?
    3. Kto bude platiť tento poplatok, keď majiteľka (povinná z VB) je za dohodu bez súdov a oprávnený z VB zamieta akúkoľvek dohodu?
    4. Musí byť žiadosť podaná na súd napísaná právnikom, alebo sa to dá zvládnuť aj svojpomocne?
    ďakujem za odpoveď
      zbaliť
    kopretinka 18.04.15 19:56 odstránil(a) z Porady

    Ako zrušiť VECNÉ BREMENO doživotného užívania bytu partnerom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.