Zavrieť

Porady

Môžem zriadiť prístupovú cestu k novostavbe rodinného domu - pre získanie stavebného povolenia - cez pozemok Povodia Váhu, ak obec na svojom zastupiteľstve schválila rozšírenie územného plánu?

ahojte, potrebujem poradiť. Chceli by sme postaviť rodinný dom na pozemku, kde nie je priamy prístup z existujúcej miestnej komunikácie, ale z "poľnej cestičky" popri Váhu - táto parcela sa nachádza v extraviláne obce, je klasifikovaná ako "ostatné plochy", patrí Povodiu Váhu, ale nie je zapísaná na LV. V obecnom zastupiteľstve medzitým schválili návrh na rozšírenie územného plánu pre individuálnu výstavbu rodinných domov, ktoré rieši aj túto parcelu - niekedy v budúcnosti by tam mala viesť miestna komunikácia. Lenže to je otázka x-rokov a my by sme chceli začať stavať čo najskôr. Stavebný úrad nám prerušil konanie, kým nebude zriadená prístupová komunikácia. Neviete mi niekto poradiť, či existuje taká možnosť, osloviť Povodie Váhu o zriadenie vecného bremena práva prejazdu cez túto ich parcelu a hlavne či je to pre stavebný úrad a stavebné povolenie "schodné", ak by tam obec chcela niekedy zriadiť cestu?
Ďakujem
3 komentárov     zbaliť
draik Na začiatok by som si zistil, či obec vôbec bude stavať cestu na svoje náklady. Obvykle tak robia developeri/stavebníci a potom napr. za 1 euro prevádzajú do správy obce. Územný plán musí riešiť aj prístupovú komunikáciu.
matarab na tom konkrétnom zastupiteľstve som bola, tak tam starosta tvrdil, že na to bude mať peniaze zo štátneho rozpočtu.
matarab teda aspoň na ten samotný územný plán. So samotnou cestou to už vyzerá tak, že časť by možno zafinancovala obec a časť na vlastné náklady, alebo že si máme obehať ďalších, čo tam bývajú a teoreticky by mohli chcieť stavať, že by sa na to poskladali. len mám taký pocit, že od marca sa v tejto veci nič nedialo a teda vyzerá to tak, že zopár pekných rokov sa ani nič neudeje ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    autorizovaný geodet / mediátor ...viac Ondrej Kozlovsky
    Pisete, ze nie je zapisany na LV to znamena, ze automaticky "Povodie" nemusi byt vlastnikom pristupovej cesty moze byt je uzivatelom. To koho je pozemok bez LV vam urcit "identifikácia pozemku". Tu Vam vie spracovat nejaka geodeticka kancelaria.

    Ak sa ukaze, ze pozemok naozaj parti povodiu tak pisomne kontaktujte "povodie" (vlastnika.) a s nim si dohodnete pristup t.j. vecne bremeno prava prechodu.

    Toto by malo postacovat na z hladiska majetko pravneho.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    matarab to sme si už zisťovali - celá parcela patrí Povodiu Váhu, je to vlastne bývalé koryto Váhu a Povodie v súčasnosti parcelu využíva ako obslužnú komunikáciu. Povodie sme už kontaktovali, čakáme na vyjadrenie. Medzitým som sa však bola spýtať na stavebnom úrade, či takéto riešenie prístupovej komunikácie je pre potreby stavebného povolenia dostačujúce, no pani ma tak nejako zasa pomýlila, lebo mi tvrdila niečo v tom zmysle, že musíme čakať, až kým prebehne celý proces ohľadom rozšírenia územného plánu (mala som z nej pocit, ako by si tieto dve veci - rozšírenie územného plánu a vecné bremeno od Povodia - spolu odporovali)
    Ondrej Kozlovsky Osobne vidim viacero variantov.

    1. Pozemok od povodia by som si prenajal aspon na 5 rokov a viac a tento najom dal zapisat do katastra.

    2. Dokazal ze pristupova cesta je verejna a pouziva ju kazdy.

    Vecne bremeno to komplikuje hlavne preto, ze ak sa vybuduje v buducnosti cesta tak urcite pojde inakadial a naco by Vam potom bolo vecne bremeno ak to uz bude obecna cesta.

    Co sa tyka uzemneho planu tak ten zvycajne nic nema s vlastnickymi pravami dolezite je co je tam teraz, nie co je navrh. Taktiez nie kazda polna cesta je v uzemnom plane.

    Z mojho pohladu chce od Vas stavebny urad definovat pravo k pristupu na pozemok a to treba riesit. Je taktiez mozne ze toto bude od Vas chciet aj banka ak stavbu chcete financovat ze nu.
    matarab a akým spôsobom by sme mohli dokázať, že táto prístupová cesta je verejná a používa ju každý?
    matarab o.k., ak by nevyšla 1. možnosť, akým spôsobom sa dá dokázať, že prístupová cesta je verejná a používa ju každý?
      zbaliť

    Môžem zriadiť prístupovú cestu k novostavbe rodinného domu - pre získanie stavebného povolenia - cez pozemok Povodia Váhu, ak obec na svojom zastupiteľstve schválila rozšírenie územného plánu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.