Zavrieť

Porady

Musím platiť daň z prevodu a prechodu nehnuteľností ?

Dobrý deň prajem všetkým! Prosím, keď viete, pomôžte mi v nasledujúcej problematike:
Sme 4 súrodenci. Vlastníme rodinný dom + pozemky. Dom bol skolaudovaný už v roku 1972, a každý z nás tam mal aj trvalý pobyt niekoľko rokov (ja osobne 18 rokov). Po smrti našich rodičov sme dedili predmetné nehnuteľnosti, ale naše nehnuteľnosti boli 4 roky neobývané(každý z nás už býval inde), ale boli bez ťarchy, a nemali sme žiadne dlžoby, týkajúce sa našich nehnuteľností. Teraz sa nám podarilo predmetné nehnuteľnosti predať ( prebieha katastr. konanie), a každý z nás dostal 14500 eur.
Chcem sa opýtať, či musíme podať daňové priznanie a zaplatiť daň z prevodu a prechodu nehnuteľností? V akej lehote ? Keď daň platiť nemusíme, či máme podať daňové priznanie?....a prípadne ešte iné súvisiace záležitosti !
Prosím pomôžte, veľmi pekne ďakujem za vaše príspevky !!!
Naposledy upravil T.František : 18.07.14 at 06:19
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Daň z prevodu a prechodu nehnuteľností (tzv. trojdaň alebo tiež nazývaná dedičská daň) bola zrušená v roku 2004, takže túto daňovú povinnosť nemáte.

    Prichádzala by do úvahy daň z príjmu (ktorý ste mali pri predaji nehnuteľností). Ale ako uvádzaš, dom bol od roku 1972 vo vlastníctve rodičov a potom ste ho zdedili. V takom prípade sa uplatňuje § 9 ods. 1 písm. b):

    § 9
    Príjmy oslobodené od dane


    (1) Od dane je oslobodený príjem
    a) .......
    b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ......

    podľa ktorého je príjem z predaja vašich nehnuteľností oslobodený od dane z príjmu, lebo od nadobudnutia nehnuteľnosti tvojimi rodičmi uplynulo viac ako 5 rokov.

    Jediná povinnosť, čo mi napadá je, že treba ísť na miestny úrad (miestny správca dane z nehnuteľností) a oznámiť, že ste nehuteľnosti predali, aby vám zbytočne nevyrubili budúci rok daň z nehnuteľnosti.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    T.František Veľmi pekne Vám ďakujem za informáciu !
    O dani z nehnuteľností som vedel, ale ďakujem!
    Ešte by som sa chcel opýtať, že ani daňové priznanie nemusím podať? Počul som o prípadoch, keď sa daň neplatí, ale priznanie treba podať ...(?)
    Chobot Príjem z predaja nehnuteľnosti netreba uvádzať v daňovom priznaní.
    luja5 @T.František: "...Počul som o prípadoch, keď sa daň neplatí, ale priznanie treba podať ...(?)"

    Daňové priznanie by bolo treba podať (resp. v DP uviesť aj príjem z predaja nehnuteľnosti), ak by nešlo o príjem oslobodený od dane. Ak by si teraz predával dom, ktorý by si kúpil pred rokom, nešlo by o príjem oslobodený od dane. DP by si teda musel podať, ale daň by mohla vyjsť nulová (neplatila by sa), ak by Tvoje výdavky v DP boli rovnaké, ako príjem z predaja. Napríklad ak by si teraz predal dom za rovnakú cenu, za aký si ho pred rokom kúpil, ako výdavok by si v DP uviedol kúpnu cenu spred roka, ako príjem súčasnú predajnú cenu a rozdiel medzi príjmom a výdavkom (= daňový základ ) by bol nulový. Tým by aj daň bola nulová.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    daň z prevodu a prechodu neexistuje
    da´ň z príjmu - v tomto prípade tiež nie , pretože je to oslobodný príjem (ako už tibor vyššie napísal)
    netreba ani DP v prípade OP. riešiš si len ostatné tvoje príjmy (napr ak si zamestnaný, tak rzd u zamestnávateľa)
    ale treba podať DP z nehnuteľnosti na obec - zánik daňovej povinnosti do konca januára 2015 . teraz oznamovať netreba nič
    T.František Veľmi pekne ďakujem aj Vám, a prajem príjemný deň a víkend!
    LydaLyda Ale ak chce, môže už aj teraz podať DP z nehnuteľnosti na rok 2015 na obec, alebo počká s podaním až do 31.01.2015. Ale aby nezabudol, tak nech ho podá.

    Musím platiť daň z prevodu a prechodu nehnuteľností ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.