Zavrieť

Porady

Sobota a prestávka na obed

Zdravím Vás, chcel by som radu ohľadne tohoto:
Zamestnanci majú určený 40hod. týždenný prac. čas. Nepracujú na zmeny. Ak pracujú aj v sobotu napríklad 10 hodín tak sa jedná o nadčas.
Chcel by som vedieť, či im mám z týchto 10 hodín odčítať 0,5 hodinu na obed a preplatiť im 9,5 hodiny a či im mám poskytnúť za túto odpracovanú sobotu stravu.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Prestavka na obed sa nezaratava do odpracovaneho casu ale ked pracuju 10 hod tak im zarataj 10 hod.Ak su 10 hod v praci tak odpocitaj.A preco by si im nechcel poskytnut stravu?

    Volvox je offline (nepripojený) Volvox

    Volvox
    To čo píšeš samozrejme viem a preto musím upresniť moju otázku. (Aj keď som si to medzitým už vyriešil. Treba pozornejšie čítať paragrafy ).

    V prvom rade ide o hru na slovíčka v ZP ohľadne pracovej zmeny a v druhom rade nejde o nič pretože tú 0,5 hod. im dávame dole a obed im poskytujeme. (niečo za niečo )

    1. Podľa ods.1 §97 ZP je prácou nadčas "práca vykonávaná ... nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien."
    2. Pracovný čas je rozvrhnutý rovnomerne PO-PI 40 hodín týždenne. Pýtam sa na nadčasy, ktoré sú vykonávané v sobotu. Čiže mimo ustanoveného týždenného pracovného času a mimo rámca rozvrhu pracovných zmien. Potiaľto to je OK.
    3. Lenže podľa ods.1 §91 ZP je "Zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako 6 hodín prestávku na ...". A tu je vznikol môj problém.
    4. Pracovná zmena je definovaná v ods.1 §90 ZP ako "časť ustanoveného týždenného pracovného času, ktorý je zamestnanec povinný na základe vopred určeného rozvrhu pracovných zmien odpracovať ..."
    5. Takže podľa toho nadčas v sobotu nemožno považovať za pracovnú zmenu a preto zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť 0,5 hod. na obed.
    6. V ods.2 §152 ZP je pracovná zmena definovaná inak na účely stravovania - ide už iba o výkon práce bez ohľadu na to či v rámci alebo mimo rámca určeného týždenného pracovného času. Takže podľa tohto dostanú stravu v hociktorý deň, keď odpracujú viac než 11 hodín. Túto druhú definíciu zmeny na účely stravovania som akosi prehliadol a preto som vás tu obťažoval týmto dlhým príspevkom.

    Takže prepáčte za hlúpe otázky

    Veva je offline (nepripojený) Veva

    Veva
    Prečo hlúpa otázka, ja by som nepovedala, ale ty si dáš otázku a aj sám si odpovieš. Ja by som povedala,či je to nadčas v pracovný deň alebo či tento nadčas odparcuje v sobotu má mať nárok na prestávku , alebo to máte inak ošetrené v predpise , a obed ak máte také možnosti ,že mu môžete zabezpečiť stravu tak prečo nie a viete to finančne pokryť a ešte tie nadčasy v sobotu sa neopakujú pravidelne ?, že vaša prevádzka to vyžaduje ?

    Volvox je offline (nepripojený) Volvox

    Volvox
    No hej odpovedal som si sám lebo som to medzitým už vyriešil. Ako som napísal môj problém vznikol tým že som si nevšimol inú definíciu zmeny pri poskytovaní stravy.

    Mirka D je offline (nepripojený) Mirka D

    Mirka D
    Bola nejaká novela Zákonníka práce?
    Máme 40h. týždenný pracovný čas a 1/2 hod na obed do pracovného času nezarátavame.
    Prijímam nového zamestnanca a ten mi "s istotou" tvrdí, že bola novela ZP a do 40h.týždenného prac.času sa zarátava aj obedová prestávka... O ničom neviem...

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Mirka D
    Bola nejaká novela Zákonníka práce?
    Máme 40h. týždenný pracovný čas a 1/2 hod na obed do pracovného času nezarátavame.
    Prijímam nového zamestnanca a ten mi "s istotou" tvrdí, že bola novela ZP a do 40h.týždenného prac.času sa zarátava aj obedová prestávka... O ničom neviem...
    žiadna zmena ohľadom pracovného času a zarátavania obeda do pracovného času nebola, ale pre srandu by som ho požiadala, nech mi to donesie čierne na bielom - uvidíš, čo povie

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Volvox
    6. V ods.2 §152 ZP je pracovná zmena definovaná inak na účely stravovania - ide už iba o výkon práce bez ohľadu na to či v rámci alebo mimo rámca určeného týždenného pracovného času. Takže podľa tohto dostanú stravu v hociktorý deň, keď odpracujú viac než 11 hodín. Túto druhú definíciu zmeny na účely stravovania som akosi prehliadol a preto som vás tu obťažoval týmto dlhým príspevkom.
    Zase si si zle precítal znenie zákona. V tom paragrafe sa za pracovnú zmenu povazuje výkon práce dlhsí ako 4 hodiny, akurát ked pracovné zmena trvá viac ako 11 hodín, tak môze zamestnávatel zabezpecit dalsie teplé jedno.

    Takze ak pracovali v sobotu viac ako 4 hodiny,tak im musís zabezpecit stravu.

    Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

    Livia2
    Ako je to s prestávkami a so stravným počas nadčasu? Napríklad : pracovník odpracuje riadnu 7,5 hod pracovnú zmenu + 0,5 hod prestávka na stravovanie. Potom ostáva na nadčas 8 hodín. Má nárok na ďalšie teplé jedlo, keďže pracuje viac ako 11 hodín (§ 152)?
    A vôbec, prestávka počas nadčasu sa započítava do pracovného času alebo nie?
    Už som sa tak domotala, že neviem, kde je sever... Poraďte, ako je to u vás.

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    So sobotou / práca nadčas/ by som si dovolil nesuhlasiť. Vychadzajme s definicie pracovnej zmeny / § 90 ods. 1 ZP/ ,... " ktorou je časť ustanoveného tyždenného prac.času... na základe vopred určeného rozvrhu prac. zmien... " . Podľa prvotných udajov Volvox, pracovné zmeny sú určené na pondelok až piatok. Sobota tam nie je. A podľa § 152 ods. 1 ZP je zamestnavateľ je povinný zabezpečiť zamestnancom vo všetkých zmenách / podľa cit § 90/ stravovanie , ak v nich je výkon práce dlhší ako 4 hodiny. Ak pracovná zmena je dlhšia ako 11 hod. , zamestnavateľ môže / nemusí/ poskytnúť ďalšie teplé hlavné jedlo. Takto to chápem ja. Ostatné je naviac. Pekný deň.

    karol.za je offline (nepripojený) karol.za

    karol.za
    1./Čo je pracovná doba je čas v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi vykonáva pre neho prácu podľa pracovnej náplne a pod.
    2/Priateľia ako som sa pozrel ste všetci od fachu mzdy ale niečo je aj o pracovnej bobe dĺžka pracovnej doby počas 24 hodín,aj práca nadčas je práca buď je zaplatená alebo je poskytnuté voľno
    na margo 7,5 plus 0,5 plus 8 hodín presčas je porušenie § dĺžka pracovnej doby v priebehu 24 je maximálne 12hodín jedine že by bol hasič ten môže pracovať až 18 hodín
    Novelizácia,ano nie v prílohe plné znenie aj so zmenami
    najposlednejšie a nečítajte len prvú vetu ale celý praragraf
    a nie len 1 odstavec keď ich je 5 ale všetkých päť

    Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

    Livia2
    karol.za
    ... na margo 7,5 plus 0,5 plus 8 hodín presčas je porušenie § dĺžka pracovnej doby v priebehu 24 je maximálne 12hodín jedine že by bol hasič ten môže pracovať až 18 hodín
    Novelizácia,ano nie v prílohe plné znenie aj so zmenami
    najposlednejšie a nečítajte len prvú vetu ale celý praragraf
    a nie len 1 odstavec keď ich je 5 ale všetkých päť
    Nesúhlasím s tebou, podľa mňa zamestnanec môže vykonať prácu nadčas 8 hodín. Veď sa mu predsa nepretržitý odpočinok neskráti na menej ako 8 hodín. Mal by si si prečítať nielen celý paragraf, ako doporučuješ, ale všetky paragrafy, ktoré sa témy týkajú.
    Išlo mi len o to, že si myslím, že prestávka v práci, ktorú majú pracovníci v rámci nadčasu, sa nemá odrátavať z pracovného času, takže ak sú v práci nadčas napr. od 14 do 22 hod, tak sa im zaplatí 8 hodín, aj keď skutočne pracovali 7,5 hod + 0,5 hod mali prestávku.
    Ďakujem za názory.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.