Zavrieť

Porady

Mám nárok žiadať zamestnávatela o bolestné alebo nejaké iné financie?

Mala som pracovný úraz v apríli 2013 zlomenina pravého klbu ramena , ešte som stále PN a čakám do augusta na tretiu operáciu. Podala som si o invalidný dôchodok ale mi to pozastavili teraz lebo čakajú kým absolvujem tretiu operáciu. Od apríla som bez penazí, nemám nárok na nič. Vo firme mi povedali že ked ukončím PN tak mi vyplatia len jedno mesačné dostupné. Teraz mi odporučili aby som dala výpoved a prihlásila som sa na urade práce a tam niečo dostanem ale nemám odrobené dva roky za posledné tri roky. Takže od nikadial žiadny príjem, ale rehabilitáciu musím denne navštevovať. Poradte mi mám nárok žiadať firmu o nejaké financie / niečo ako bolestné/? DAkujem vám za odpoved
Naposledy upravil roberta6 : 24.07.14 at 09:04
12 komentárov     zbaliť
arizona http://www.porada.sk/t241041-poprosi...ml#post2534252
Zuzanka_ba koľko trvá tvoj pracovný pomer (od jeho začiatku)?
roberta6 v auguste budú tri roky
Zuzanka_ba podľa § 76, ak by bol PP ukončený že zo zdravotných dôvodov už prácu nemôžeš vykonávať, tak v prípade že oni by ti dali výpoveď by si mala odstupné 1 výplatu; alebo ak by si súhlasila s ukončením dohodou, musel by ten dôvod byť v dohode uvedený, mala by si odstupné 2 výplaty
ewita888 prečo by si nemala mať nárok na podporu, ked píšeš, že v auguste budú tri roky trvania prac. pomeru?
Zuzanka_ba Nárok na podporu máš. Keď si na PNke, nemáš vymeriavací základ z ktorého by sa poistné odvádzalo. ale to neznamená že sa tvoje poistenie prerušuje, ono naďalej trvá. PNka spôsobí len to že dostaneš nižšiu dávku. Pred dávkou v nezamestnanosti najprv treba poriešiť zamestnávateľa a úraz, úrazové dávky a prípadný inv. dôchodok. Dávky v nezamestnanosti sú len dočasné riešenie.
Dáša_ a bolo to skutočne nahlásené ako pracovný úraz? Narážam na predchádzajúcu otázku
Zuzanka_ba predchádzajúcu otázku zadávateľky? vidím že má len 1 príspevok doteraz, niečo mi ušlo?
Dáša_ aha, tak to som ja myslela, že súvisiaca otázka je od nej, tak to sa potom ospravedlňujem
Zuzanka_ba každopádne dobrá poznámka, lebo dôležité je, či zamestnávateľ naozaj nahlásil pracovný úraz tak ako mal.. snáď hej
roberta6 volala som na inšpektorát práce a pani mi povedala že je to nahlásené a ked som tam volala druhý krát tak sa mi ozval pán a povedal mi že to nieje nahlásené a budú to prešetrovať
Zuzanka_ba treba čím skôr riešiť tento problém. keďže nemáš podaný písomný podnet na inšpektorát, mohol ťa ten pán chcieť len oblafnúť, že budú prešetrovať.. odporučila by som dať podnet na zamestnávateľa písomne. predpokladám že máš nejaké lekárske správy z prvého ošetrenia po zlomenine? uviedla si pravdivo, že sa ti stal úraz v práci? určite boli nejakí svedkovia, ktorí ťa v práci videli, prípadne tam prišla po teba zdrav. pomoc.. toto všetko ti pomôže pri dokladovaní toho čo sa stalo.
naozaj by si nemala toto nechať firme prejsť. ak by si potrebovala rady k nenahlásenému pracovnému úrazu, kludne založ novú tému. v komentároch si nemusia prečítať otázku všetci. daj to do rubriky mzdy a personalistika.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzanka_ba je offline (nepripojený) Zuzanka_ba

    Zuzanka_ba
    Zdravím,

    keďže ide o pracovný úraz, mal by byť nárok na niektoré dávky z úrazového poistenia - http://www.socpoist.sk/187/620s
    Odporúčam naštudovať stránku SP, zistiť čo najviac informácií a potom navštíviť pobočku Sociálnej poisťovne, zistiť, na ktoré dávky a náhrady je nárok a popodávať žiadosti.

    Nárok na úrazový príplatok máš, ak si dostávala PNku (náhradu príjmu od zamestnávateľa, resp. potom nemocenské), viď zákon o sociálnom poistení:
    § 85
    Podmienky nároku na úrazový príplatok
    Zamestnanec zamestnávateľa podľa § 16, ktorý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania bol uznaný za dočasne práceneschopného, má nárok na úrazový príplatok od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti, ak má nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti podľa osobitného predpisu51) alebo nárok na výplatu nemocenského z nemocenského poistenia.

    Dôležité:
    Výpoveď nepodávaj, pripravila by si sa o odstupné resp. odchodné!!!

    Keď tak rozmýšľam, ak by si získala lekársky posudok, že nesmieš svoju prácu vykonávať pre pracovný úraz, mala by si nárok na odstupné podľa § 76 ods. 3

    § 76
    Odstupné
    (3) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku; to neplatí, ak bol pracovný úraz spôsobený tým, že zamestnanec svojím zavinením porušil právne predpisy alebo ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, alebo pokyny na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hoci s nimi bol riadne a preukázateľne oboznámený a ich znalosť a dodržiavanie sa sústavne vyžadovali a kontrolovali, alebo pracovný úraz si spôsobil zamestnanec pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok a zamestnávateľ nemohol pracovnému úrazu zabrániť.

    A ešte, ak by ti priznali invalidný dôchodok nad 70%, mohol by ti vzniknúť nárok na odchodné:
    § 76a
    Odchodné

    (1) Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.
    Naposledy upravil Zuzanka_ba : 24.07.14 at 17:37 Dôvod: doplnenie

    Mám nárok žiadať zamestnávatela o bolestné alebo nejaké iné financie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.