Zavrieť

Porady

Strav.poukážky u SZČO - platcu dph bez zamestnancov

:-D
Uvedený príklad bude slúžiť pre SZČO, ktorý je platcom dph a nemá žiadnych zamestnancov.

SZČO nakúpil strav.poukážky na štvrťrok v počte 63 ks ( 1ks = 89 SK) a to dňa 31.1.2006 formou dobierky.
- lístky boli v cene 5 607,00 bez dph
- manipul.poplatok 160,00 bez dph
- dph z manip.poplatku 30,40
celková faktúrovaná čiastka bola 5 797,40 SK

účtovanie dňom úhrady t.j. 31.1.2006
- výdaj cez pokladňu 5 797,40
- z toho lístky 5 607,00 výdavok neovpl.základ dane
- manip.poplatok 160,00 sa naúčtuje, ako prevádzková réžia
- dph z manip.poplatku 30,40 SK si SZČO nárokuje na odpočet a dph sa bude účtovať , ako výdavok neovpl.základ dane.

Keďže stravné lístky sú ceniny, tak je potrebné strav.lístky zaevidovať do knihy cenín a to takouto formou:

31.1.2006 P - 63 ks V - 0 ks Zostatok - 63 ks

vo februári:

SZČO vo februári mal nárok na stravovacie poukážky v počte pripadajúcich pracovných dní na február t.j. 20 prac.dní. V 2/06 SZČO vykonal služobné cesty v počte 14 prac.dní. SZČO vo februári spotreboval
skutočne len 6 stravovacích poukážok. Rozdiel (20-14)

6 x 89 = 534,00 z toho 55% = 293,70 VOZD
240,30 VNZD

cez ID k 28.2.2006 bude SZČO účtovať nasledovne:
- výdavok neovpl.základ dane - 534,00
- výdavok ovpl.základ dane = prevádz.réžia + 293,70
- výdavok neovpl.základ dane + 240,30

v knihe cenin zaznamená spotrebu za 2/06

31.1.2006 P - 63 ks V - 0 ks Zostatok - 63 ks
28.2.2006 P - 0 ks V - 6 ks Zostatok - 57 ks

v marci:

SZČO v 3/06 mal nárok na stravovacie poukážky v počte pripadajúcich pracovných dní na marec t.j. 23 pracov.dní. V 3/06 SZČO vykonal služob.cesty v počte 4 prac.dní. SZČO v marci skutočne spotreboval len 19 strav.poukážok . Rozdiel ( 23-4)

19 x 89 = 1691,00 x 55% = 930,05 VOZD
760,95 VNZD

cez ID k 31.3.2006 bude SZČO účtovať nasledovne:
- výdavok neovpl.základ dane - 1691,00
- výdavok ovpl.základ dane = PR + 930,05
- výdavok neovpl.základ dane + 760,95

v knihe cenin zaeviduje spotrebu strav.poukážok

31.1.2006 P - 63 ks V - 0 ks Zostatok - 63 ks
28.2.2006 P-0 ks V - 6 ks Zostatok - 57 ks
31.3.2006 P-0 ks V -19 ks Zostatok - 38 ks


v apríli:

SZČO nevykoná v apríli žiadnu služobnú cestu, spotrebuje 18 strav.poukážok pripadajúcich prac.dní na apríl.

18 x 89 = 1602,00 x 55% = 881,10 VOZD
720,90 VNZD

cez ID k 30.4.2006 bude SZČO účtovať nasledovne:

- výdavok neovpl.základ dane - 1602,00
- výdavok ovpl.základ dane=PR + 881,10
- výdavok neovpl.základ dane + 720,90

v knihe cenín sa zaznamenať spotreba:

31.1.2006 P - 63,00 V - 0 ks Zostatok - 63 ks
28.2.2006 P- 0 ks V - 6 ks Zostatok - 57 ks
31.3.2006 P- 0 ks V - 19 ks Zostatok - 38 ks
30.4.2006 P- 0 ks V - 18 ks Zostatok - 20 ks


Ak to niekomu pomôže budem rada.
Usporiadat
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

nemohol by si SZCO tie listky spatne pridelit aj za januar? pekne spracovane.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

duficek
nemohol by si SZCO tie listky spatne pridelit aj za januar? pekne spracovane.
Mohol, určite mohol.Iba účtovať o nich bude neskôr, pretože ich neskôr nakúpil.
0 0
Fidlo Fidlo

Fidlo je offline (nepripojený) Fidlo

A čo DPH ? Nemá náhodou odviesť aj DPH k tej sume čo tvorí 45 % hodnoty ? Veď sa to predsa účtuje ako u zamestnancov a zamestnanec keď si kúpi strav. lístky zaplatí 45% hodnoty + DPH, ktorú treba odviesť. ??? !!!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Fidlo
A čo DPH ? Nemá náhodou odviesť aj DPH k tej sume čo tvorí 45 % hodnoty ? Veď sa to predsa účtuje ako u zamestnancov a zamestnanec keď si kúpi strav. lístky zaplatí 45% hodnoty + DPH, ktorú treba odviesť. ??? !!!
Nie ,ani náhodou, pretože stravovacie poukážky nepodliehajú dph. Dph sa uplatňuje iba zo sprostredkovania. Platca dph si ju uplatní na odpočte.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Fidlo
A čo DPH ? Nemá náhodou odviesť aj DPH k tej sume čo tvorí 45 % hodnoty ? Veď sa to predsa účtuje ako u zamestnancov a zamestnanec keď si kúpi strav. lístky zaplatí 45% hodnoty + DPH, ktorú treba odviesť. ??? !!!
Toto je príklad pre SZČO, ktorý nemá zamestnancov. Stravovacie poukážky používa len SZČO.
0 0
Fidlo Fidlo

Fidlo je offline (nepripojený) Fidlo

Jasné, v konkrétne uvedenom príklade je to tak, ide o stravné poukážky, ktoré sú bez DPH, ale mala som na mysli /len som si to neuvedomila/ normálne stravné lístky, ktoré si aj SZČO môže zakúpiť v hocijakom stravovacom zariadení, kde je k týmto lístkom účtovaná DPH - v tom prípade musí aj odviesť DPH zo 45 % hodnoty strav. lístka / resp. mohlo by sa to účtovať už na vstupe, že by si neuplatnil DPH z celej hodnoty ale len z 55 % hodnoty strav. lístkov /. Čo vy nato ?
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

A do nákladov môže ísť celá suma lístkov 89,- ?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

sybila3 Pozri príspevok
A do nákladov môže ísť celá suma lístkov 89,- ?
Od 1.1.2007 má SZČO nárok zahrnúť si do výdavkov stravné poukážky v max. hodnote 89,-- Sk
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

A keď je neplatca dph, tak poplatok a poštovné si dáva do réžie v celkovej sume? Treba to zaevidovať do knihy cenín, existuje na to nejaký vzor, alebo treba kúpiť knihu cenín? dík
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

sybila3 Pozri príspevok
A keď je neplatca dph, tak poplatok a poštovné si dáva do réžie v celkovej sume? Treba to zaevidovať do knihy cenín, existuje na to nejaký vzor, alebo treba kúpiť knihu cenín? dík
sprostredkovanie je rezia, SL su VNZD a do nakladov idu az pri vydavani do spotreby...
uctujes v Money, ja som si v nom zalozil novu pokladnu, nazval som ju pokladna cenin. ked nakupim listky, dam prijem do tejto pokladne v pocte ksx nominalna hodnota SL. ked si to urobis takto cez pokladnu cenin, bude sa ti spravne zobrazovat vykaz o majetku a zavazkoch.
aby som vedel presny stav SL (to je hlavne ked mas listky viacerych nominalnych hodnot), vytvoril som si v sklade novu skupinu stravne listky a v nej karty zasoby podla nominalnych hodnot SL. tieto SL prijimam a vydavam zo skladu vzdy v 0,- hodnote, aby mi to zase neovplyvnovalo vykaz o majetku a zavazkoch....
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

sybila3 Pozri príspevok
A keď je neplatca dph, tak poplatok a poštovné si dáva do réžie v celkovej sume? Treba to zaevidovať do knihy cenín, existuje na to nejaký vzor, alebo treba kúpiť knihu cenín? dík
Poplatky účtuje do VOZD - prevádzková réžia, poukážky eviduje v knihe cenín, ktorá je buď súčasťou účtovného programu, alebo si ju vytvorí podľa potreby. Stačí úplne jednoducho: príjem (dátum, ks, hodnota v Sk), výdaj (dátum, ks, hodnota v Sk) a konečný stav...
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Ďakujem Vám za rady, idem to vyskúšať.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Fa si zaevidujem medzi prijaté faktúry ako VNZD celú aj s poplatkami? Dufi, ty robíš s MS, vytvorila som si pokladňu cenín. Z normálnej pokladne dám úhradu fa cena lístkov VNZD, poplatky do réžie. No a do pokladne cenín čo dám?
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

FA rozuctujem na poplatky-rezia, SL-vydaj na priebezne polozky. potom do pokladne cenim prijmem SL cez prijem z priebeznych poloziek.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Aha, príjem dáš v celkovej cene napr. 5300,-Sk, potom každý deň vydáš z pokladne jeden lístok v hodnote 89,-, alebo na konci mesiaca za celý mesiac? dík
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

sybila3 Pozri príspevok
Aha, príjem dáš v celkovej cene napr. 5300,-Sk, potom každý deň vydáš z pokladne jeden lístok v hodnote 89,-, alebo na konci mesiaca za celý mesiac? dík
Ja účtujem jednorázovo, na konci mesiaca...
0 0
duficek duficek

duficek je offline (nepripojený) duficek

kupujem listky na viac mesiacov dopredu, listky vydavam vzdy 1. v mesiaci na dany mesiac minus pripadne volno z minuleho mesiaca.
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

Takže dám na výdavkový z pokladne cenín 89x20dní=1780,- a to potom účtujem do réžie?
0 0
Mária hrušková Mária hrušková
ja to robím jednoduchšie, sledujem iba výdaj stravných lístkov a celú faktúru zaučtujem:
55 perc. prev.réžia
45 výdavok neovplyvnujúci dan
a vediem evidenciu stravných lístkov
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Mária hrušková Pozri príspevok
ja to robím jednoduchšie, sledujem iba výdaj stravných lístkov a celú faktúru zaučtujem:
55 perc. prev.réžia
45 výdavok neovplyvnujúci dan
a vediem evidenciu stravných lístkov
... SZČO má nárok na celý výdavok, do výšky 89,-- Sk.
0 0
Načítať ďalšie