Zavrieť

Porady

V roku 2013 môj otec zdedil 1/5 domu po bratovi.Jedná sa o dedenie v nepriamom rade.Byt bol predaný do pol roka.Je možné uplatniť výdavky pri príjmoch z predaja nehnuteľností /v jeho prípade/ Dakujem

V zákone som čítala,že pri nehnuteľnosti nadobudnutej dedením je výdavkom cena nehnuteľnosti zistená v čase nadobudnutia/cena uvedená v rozhodnutí o dedičstve,alebo cena na základe znaleckého posudku.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Tak to uvádza na svojej internetovej stránke aj Finančná správa SR v sekcii Občania=>Životné situácie=>Predal som nehnuteľnosť=>Predaj nehnuteľnosti z pohľadu dane z príjmu=>Uplatnenie výdavkov pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti.

    Predpokladám, že podľa dedičského osvedčenia otec sa stal podielovým spoluvlastníkom nehnuteľnosti. Oproti príjmu z predaja nehnuteľnosti v podiele 1/5 si otec môže uplatniť ako výdavok hodnotu svojho dedičského podielu (1/5 z hodnoty domu) podľa dedičského osvedčenia. V prípade ceny na základe znaleckého posudku by to muselo znalecké ohodnotenie nehnuteľnosti na cenu v čase úmrtia poručiteľa, nie v čase predaja zdedenej nehnuteľnosti. Okrem toho si môže otec do výdavkov zahrnúť aj svoj podiel (1/5) na výdavkoch spojených s predajom domu (napríklad 1/5 z poplatku realitke, z poplatku pre kataster...), ak sa na takýchto výdavkoch dokladovateľne podieľal a aj svoj dokladovateľný podiel na prípadných investíciách do domu po smrti brata. Celkovo však výdavky si môže zahrnúť najviac do výšky dosiahnutého príjmu, na výdavky presahujúce príjem sa neprihliada.
    luja5 10.08.14 07:42 priradil do Porady

    V roku 2013 môj otec zdedil 1/5 domu po bratovi.Jedná sa o dedenie v nepriamom rade.Byt bol predaný do pol roka.Je možné uplatniť výdavky pri príjmoch z predaja nehnuteľností /v jeho prípade/ Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.