Zavrieť

Porady

Je autoritatívne určený sadzobník PZ pri strate, zničení alebo poškodení Občianskeho preukazu v súlade so zákonom?

V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac
Pekný deň Poraďáci,

dovolím si načrtnúť problém, ktorý ma po zákonnej stránke škrie a ktorý je podľa mňa stále aktuálny a týka sa majoritnej väčšiny populácie. Síce som sa nestal nikdy jeho priamym účastníkom, keďže svoj OP mám 7 rokov (od poslednej zmeny adresy som ho nikdy nestratil ani neznehodnotil), ale napriek tomu sa mi zdá amorálne, aby v tomto smere boli všetci sankcionovaní rovnako.

Pozrime sa nato po legislatívnej stránke:

Zákon o občianskom preukaze nás zaväzuje povinnosťou mimo iného aj chrániť občiansky preukaz pred zničením, poškodením, stratou, odcudzením a zneužitím. Ak túto povinnosť zanedbáme, nepopierateľne sa dopúšťame priestupku proti uvedenému zákonu, ktorý tento konkrétny priestupok ustanovuje v §14 ods. 1 písm. n).

Podľa §14 ods. 2 vety tretej je možné za tento priestupok uložiť pokutu do 33 eur. Spodná hranica nie je vymedzená a tak z logicko- gramatickej interpretácie sa dá dané sankčné ustanovenie vykladať aj tak, že pokutu uložiť nie je povinné.

Na prejednanie daného priestupku sa subsidiárne vzťahujú aj ustanovenia zákona o priestupkoch, ktorý mimo sankcie pokuty pripúšťa aj sankciu pokarhania (bez uloženia pokuty!).

Svoju argumentáciu opieram najmä o §12 ods. 1 zákona o priestupkoch v platnom znení, podľa ktorého:

Pri určení druhu sankcie a jej výmery sa prihliadne na závažnosť priestupku, najmä na spôsob jeho spáchania a na jeho následky, na okolnosti, za ktorých bol spáchaný, na mieru zavinenia, na pohnútky a na osobu páchateľa, ako aj na to, či a akým spôsobom bol za ten istý skutok postihnutý v kárnom alebo disciplinárnom konaní.

Na základe uvedeného § podľa mňa nie je možné globalizovať pokutu určovaním fixného sadzobníka.

Každý prípad je ojedinelý a tak pri prijímaní žiadosti o občiansky preukaz by mal byť na oddelení dokladov príslušného Okresného riaditeľstva PZ prítomný aj pracovník, ktorý ma legitimáciu a príslušné školenie na prejednanie priestupku a až ten by následne rozhodol o druhu sankcie za daný priestupok, či už by udelil pokarhanie, alebo pokutu a ak pokutu tak jej výšku by bol povinný určiť podľa §12 ods. 1 zákona o priestupkoch.

Takisto podľa mňa nie je zákonné spájať konanie o vydaní občianskeho preukazu spolu s konaním o priestupku. Čo ak občan nemá peniaze na zaplatenie pevne stanovenej pokuty? Tak mu nikdy nevydajú občiansky preukaz, ktorého držiteľom musí byť podľa zákona, inak sa dopúšťa ďalšieho priestupku podľa § 14 ods. 1 písm. písm. g (nedostavil sa na výzvu okresného riaditeľstva alebo zastupiteľského úradu na vybavenie žiadosti týkajúcej sa občianskeho preukazu) alebo písm. j (nepožiadal o vydanie občianskeho preukazu v lehote určenej týmto zákonom)?

V tomto prípade by mohlo prísť aj do kolízie s ústavou, pretože každý občan má právo na spravodlivý proces!

Nehovoriac o tom, že momentálne fixne stanovený "cenník" Polície nereflektuje ani na §19 ods. 3 časť pred bodkočiarkou zákona o priestupkoch, podľa ktorého:

horná hranica pokuty sa u mladistvých znižuje na polovicu!

V praxi teda ak stratí, zničí alebo poškodí Občiansky preukaz osoba mladistvá, tj. ktorá v čase spáchania priestupku dovŕšila pätnásty rok a neprekročila osemnásty rok svojho veku, ktorá je tiež priestupkovo zodpovedná a je sankcionovaná rovnako ako osoba plnoletá. Toto je v hrubom rozpore s citovaným ust. §19 ods. 3 zákona o priestupkoch.

Pre autenticitu príspevku uvádzam sadzobník pokút vydaný Políciou a publikovaný na stránke ministerstva vnútra:

Správne poplatky za:
  • podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu (z dôvodu zmeny alebo zápisu nových údajov) 4,50 €,
  • podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu ako náhrady za zničený, stratený, odcudzený alebo poškodený občiansky preukaz 16,50 €,
  • podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu ako náhrady za zničený, stratený, odcudzený alebo poškodený občiansky preukaz, opakovane v priebehu dvoch po sebe nasledujúcich rokoch 33 €,
  • podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu urýchlene do dvoch pracovných dní na žiadosť žiadateľa 20 € + základný poplatok,
  • doručenie občianskeho preukazu na adresu na území Slovenskej republiky službou na tento účel zriadenou 3 € + základný poplatok.

podčiarkoval som položky, ktoré týmto príspevkom rozporujem.
Zdroj: http://www.minv.sk/?spravne-poplatky-2

Uvedené položky sú navýšené práve o tú fixne stanovenú pokutu. Je jedno, že tieto správne poplatky sú publikované aj v zákone o správnych poplatkoch, tento zákon nemôže derogovať zákon o priestupkoch. Práve naopak, platí podľa mňa právna zásada lex specilias derogat legi generalis, tj. konkrétny zákon (zákon o občianskom preukaze v spojení so zákonom o priestupkoch) deroguje zákon všeobecný (zákon o správnych poplatkoch).

Vážení!

Vo veci uvítam názor právnikov (či sa stotožnujete s mojou argumentáciou, ak nie tak prečo) a takisto aj názor laickej verejnosti.
Naposledy upravil právnik-probono : 13.08.14 at 13:18
Usporiadat
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

píšem ako laik

miešaš hrušky s jablkami - "podanie žiadosti" s možnou pokutou za "neohlásenie"

jedno je správny poplatok za

"Podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu ako náhrady za zničený, stratený, odcudzený alebo poškodený občiansky preukaz 16,50 eura"

alebo

"Podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu ako náhrady za zničený, stratený, odcudzený alebo poškodený občiansky preukaz, opakovane v priebehu dvoch po sebe nasledujúcich rokoch 33 eur"

a druhé je pokuta za priestupok

§ 14 ods. 2 "... Za priestupky uvedené v odseku 1 písm. h) až n) možno uložiť pokutu do 33 eur. ..."

"l) neodkladne neohlási zničenie, poškodenie, stratu, odcudzenie alebo zneužitie občianskeho preukazu,
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Dávaš dobré rady a fundované, ale v tomto prípade (môj názor) si pomiešal jablká s hruškami.
Cituješ:
"Takisto podľa mňa nie je zákonné spájať konanie o vydaní občianskeho preukazu spolu s konaním o priestupku. Čo ak občan nemá peniaze na zaplatenie pevne stanovenej pokuty? Tak mu nikdy nevydajú občiansky preukaz, ktorého držiteľom musí byť podľa zákona, inak sa dopúšťa ďalšieho priestupku podľa § 14 ods. 1 písm. písm. g (nedostavil sa na výzvu okresného riaditeľstva alebo zastupiteľského úradu na vybavenie žiadosti týkajúcej sa občianskeho preukazu) alebo písm. j (nepožiadal o vydanie občianskeho preukazu v lehote určenej týmto zákonom)?"
Ešte som sa nestretol, aby pri vydaní občianskeho preukazu sa prejednával nejaký priestupok.
Ak sa stratí OP, alebo poškodí a žiada sa nový - tak sú predsa uvedené sadzby v poplatkoch pri vydaní nového. Tá zvýšená sadzba je preto navýšená, lebo je tam tá pokuta + poplatok za vyhotovenie OP (nový je 4,5€, pri PRVOM OP je 0€) .
A toto:
"V praxi teda ak stratí, zničí alebo poškodí Občiansky preukaz osoba mladistvá, tj. ktorá v čase spáchania priestupku dovŕšila pätnásty rok a neprekročila osemnásty rok svojho veku, ktorá je tiež priestupkovo zodpovedná a je sankcionovaná rovnako ako osoba plnoletá. Toto je v hrubom rozpore s citovaným ust. §19 ods. 3 zákona o priestupkoch."
Tieto osoby dostali OP a mali byť poučené, ako s nim zaobchádzať. musia si uvedomiť, že je to ich doklad totožnosti, ktorý im ale NEPATRÍ, je im prepožičaný MV SR! Takže sa musia aj tak správať a sankcie tu v tomto prípade sa nezohľadňujú podľa veku (veď predsa nestoja pred súdom).
Alebo by si hádam nechcel, aby chodec nad 18 rokov za prechod na červenú platil pokutu 50€, kým do 18 rokov platil 1/2 pokuty?
Priestupok, ktorý sa stal je stále ten istý.
T.z. i v prípade straty, poškodenia je priestupok rovnako závažný, bez ohľadu na vek.
0 0
právnik-probono právnik-probono

právnik-probono je offline (nepripojený) právnik-probono

V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac
misoft: práveže to rozporujem, že sa neprejednáva a hneď občan dostane pokutu, ktorá je pevne určená a ktorá je zarátaná v správnom poplatku za vydanie OP. treba čítať pozornejšie, vôbec nič som nepomiešal.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Tam nie je čo rozporovať - stratil si? Stratil! Poškodil si? Poškodil! Sadzba je stanovená! A sadzby sú napísané jasne! Uvedom si - OP nie je majetkom občana, majetkom mesta, majetkom firmy - je to majetok štátu! A štát určuje, kto koľko a za čo platí.
0 0
právnik-probono právnik-probono

právnik-probono je offline (nepripojený) právnik-probono

V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac
avalik
píšem ako laik

miešaš hrušky s jablkami - "podanie žiadosti" s možnou pokutou za "neohlásenie"

jedno je správny poplatok za

"Podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu ako náhrady za zničený, stratený, odcudzený alebo poškodený občiansky preukaz 16,50 eura"

alebo

"Podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu ako náhrady za zničený, stratený, odcudzený alebo poškodený občiansky preukaz, opakovane v priebehu dvoch po sebe nasledujúcich rokoch 33 eur"

a druhé je pokuta za priestupok

§ 14 ods. 2 "... Za priestupky uvedené v odseku 1 písm. h) až n) možno uložiť pokutu do 33 eur. ..."

"l) neodkladne neohlási zničenie, poškodenie, stratu, odcudzenie alebo zneužitie občianskeho preukazu,
NIE PODĽA Písm. l) ale podľa písm. n) ktoré ustanovuje: poruší povinnosť chrániť občiansky preukaz pred zničením, poškodením, stratou, odcudzením a zneužitím.
0 0
právnik-probono právnik-probono

právnik-probono je offline (nepripojený) právnik-probono

V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac
misoft
Tam nie je čo rozporovať - stratil si? Stratil! Poškodil si? Poškodil! Sadzba je stanovená! A sadzby sú napísané jasne! Uvedom si - OP nie je majetkom občana, majetkom mesta, majetkom firmy - je to majetok štátu! A štát určuje, kto koľko a za čo platí.
nebudem o tom s tebou debatovať, pretože nechápeš podstatu príspevku a stále si tvrdíš svoje. Prečítaj si môj príspevok ešte raz a pozorne! Rozlišujem konanie o OP a konanie o priestupku, o ktorom by mala rozhodnúť podľa zákona odborne spôsobilá osoba a nie rádový referent, pracovník oddelenia dokladov! Platná legislatíva totiž obe spája do jedného konania pri žiadosti a sankciu pokuty vyrubuje prostredníctvom zvýšeného správneho poplatku za daný úkon!

Sám nerozporuješ súčasť pokuty s administratívnym spravným poplatkom, citujem ťa: "... Tá zvýšená sadzba je preto navýšená, lebo je tam tá pokuta + poplatok za vyhotovenie OP..." takže o čom to je? protirečíš si.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

právnik-probono
avalik
píšem ako laik

miešaš hrušky s jablkami - "podanie žiadosti" s možnou pokutou za "neohlásenie"

jedno je správny poplatok za

"Podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu ako náhrady za zničený, stratený, odcudzený alebo poškodený občiansky preukaz 16,50 eura"

alebo

"Podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu ako náhrady za zničený, stratený, odcudzený alebo poškodený občiansky preukaz, opakovane v priebehu dvoch po sebe nasledujúcich rokoch 33 eur"

a druhé je pokuta za priestupok

§ 14 ods. 2 "... Za priestupky uvedené v odseku 1 písm. h) až n) možno uložiť pokutu do 33 eur. ..."

"l) neodkladne neohlási zničenie, poškodenie, stratu, odcudzenie alebo zneužitie občianskeho preukazu,
NIE PODĽA Písm. l) ale podľa písm. n) ktoré ustanovuje: poruší povinnosť chrániť občiansky preukaz pred zničením, poškodením, stratou, odcudzením a zneužitím.
Milý pán právnik-probono, nemusíš na mňa kričať ... áno zmýlila som sa, píšeš o písmene n) "poruší povinnosť chrániť občiansky preukaz pred zničením, poškodením, stratou, odcudzením a zneužitím alebo"

to nič nemení na mojej predchádzajúcej odpovedi, že miešaš hrušky s jablkami ...

v mojom okolí som sa ešte nestretla s tým aby niekto dostal takúto pokutu ... mám dojem, že policajti majú dosť inej agendy na vybavovanie a len vo výnimočných prípadoch túto pokutu udelia - muselo by ísť o nejakého "vychytranca" prípadne agresívneho občana, ktorému by to ten policajt chcel osladiť aj za cenu vypisovania papierov v správnom konaní.
0 0
právnik-probono právnik-probono

právnik-probono je offline (nepripojený) právnik-probono

V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac
milá avalik: práveže ten občan tú pokutu dostane, ale je súčasťou ZVÝŠENÉHO poplatku za vydanie OP. a toto je entita celého môjho príspevku. treba čítať pozorne a potom konštatovať, že kto tu čo mieša. ďakujem. a nekričím, iba zvýrazňujem pre lepšie pochopenie veci (aj keď pravidlá Porady to nazývajú vykrikovaním!)
0 1
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Nehnevaj sa - ale ak referent vydáva OP, je to istotne odborne spôsobilá osoba - pracuje totiž i s osobnými údajmi! Hocijaký hejpočkaj vydávať OP nebude, takže?
A - nehnevaj sa - ty si prečítaj sadzobník. Je to tam (už sa opakujem) JASNE napísané, za čo. Takže sa už rieši i to poškodenie, strata. Zodpovednosť toho, komu bol OP vydaný....

A preto k tomuto nemiešaj zákon o priestupkoch - ten je o niečom inom......
0 1
právnik-probono právnik-probono

právnik-probono je offline (nepripojený) právnik-probono

V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac
misoft

A preto k tomuto nemiešaj zákon o priestupkoch - ten je o niečom inom......
§14 ods. 4 zákona o občianskom preukaze: Na priestupky a ich prejednávanie sa vzťahuje všeobecný predpis o priestupkoch.

Bez urážky, nie je s tebou možné diskutovať na túto tému, pretože píšeš dve na tri a zavádzaš potenciálnych respondentov, ktorí sa tu chcú vyjadriť nezaujato.

Beriem tvoj názor ako laický, OK, nemusí byť každý právnikom, ALE aspoň venuj môjmu príspevku pár minút času a prečítaj si ho poriadne (aj dvakrát ak na prvýkrát nepomôže) a až následne sa vyjadruj k podstate môjho príspevku a nerob ho zbytočne zložitým, keď jeho podstata je úplne jednoduchá a z mojej strany aj odôvodnená zákonom.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

ty si fakt pravnik, probono ???
ako mozes miesat spravne poplatky s pokutami ? to kto ti povedal ze zvýseny spravny poplatok je zvyseny preto, ze v sebe obsahuje pokutu ???
moje nervy ...
2 0
právnik-probono právnik-probono

právnik-probono je offline (nepripojený) právnik-probono

V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac
bubkoch
to kto ti povedal ze zvýseny spravny poplatok je zvyseny preto, ze v sebe obsahuje pokutu ???
moje nervy ...
a potom podľa teba prečo je zvýšený oproti bežnému, ktorý činí 4,5eur? Máš nato iné logické vysvetlenie?
1 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

zvysene administrativne naklady a cas na jeho, laicky povedane, "zablokovanie v systeme" ... jednoducho poplatok zohladnuje casovu, materialnu a personalnu náročnost na spracovanie ziadosti
0 0
sosak sosak

sosak je offline (nepripojený) sosak

A sme doma, nie je čo riešiť.
0 1
právnik-probono právnik-probono

právnik-probono je offline (nepripojený) právnik-probono

V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac
nebuď smiešny! oni to síce maskujú ako správny poplatok za náhradu vydania ale vieme všetci že je to udelená pokuta. Mimo iného, keby to nebola pokuta tak by ti museli k danej sume ešte "priložiť" pokutu, pretože sa z úradnej povinnosti dozvedeli o priestupku, ktorý im prináleží prejednávať a tak ho musia podľa zákona prejednať!
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

právnik-probono
milá avalik: práveže ten občan tú pokutu dostane, ale je súčasťou ZVÝŠENÉHO poplatku za vydanie OP. a toto je entita celého môjho príspevku. treba čítať pozorne a potom konštatovať, že kto tu čo mieša. ďakujem. a nekričím, iba zvýrazňujem pre lepšie pochopenie veci (aj keď pravidlá Porady to nazývajú vykrikovaním!)
Milý pán právnik-probono, založil si to tu ako debatu, tak hádam mám právo vyjadriť aj ja svoj názor ... a môj názor, je napriek chybnému citovaniu rovnaký - miešaš hrušky s jablkami.

Zvýšené správne poplatky sú aj za stratu a poškodenie iných dokladov vydaných verejnou správou

... tu je navyše aj možnosť udelenia pokuty - toto bolo to zavedené od účinnosti zákona 224/2006 - poďakuj sa vtedajšej vláde a poslancom, ktorí tento zákon schválili.


V dôvodovej správe sa uvádza:
K § 14:
Súčasný zákon o občianskych preukazoch neobsahuje ustanovenia o priestupkoch, čo spôsobuje pracovníkom problémy pri rozhodovaní o priestupku a sankcii za priestupok. Z tohto dôvodu sa určujú priestupky na úseku občianskych preukazov a sankcie za ich porušenie sú odstupňované podľa ich nebezpečnosti pre spoločnosť.

Zároveň sa menil aj zákon o priestupkoch
K Čl. II
V zákone Slovenskej Národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov sa vypúšťa § 42 ods. 1 písmeno b) z dôvodu, aby všetky priestupky na úseku občianskych preukazov boli vyjadrené v jednom zákone.

Pôvodné znenie § 42
Priestupky na úseku všeobecnej vnútornej správy

(1) Priestupku sa dopustí ten, kto
a) úmyselne poškodí, zneužije alebo zneváži štátny symbol alebo iný symbol chránený všeobecne záväzným právnym predpisom,
b) úmyselne zničí, poškodí alebo zneužije občiansky preukaz,
c) neoprávnene si prisvojí alebo úmyselne zneváži vyznamenanie alebo čestné uznanie udeľované štátnym orgánom.
(2) Za priestupok podľa odseku 1 možno uložiť pokutu do 3 000 Sk.


A tiež sa novelizoval zákon o správnych poplatkoch
K Čl. III
Vzhľadom na novú právnu úpravu vydávania nových občianskych preukazov formátu Európskej únie, vznikla potreba zmeniť a doplniť aj zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z.z. o správnych poplatkoch v znení neskorších predpisov. V zákone o správnych poplatkoch sa mení položka 6 a 22 a vkladá sa nová položka 22a, ktorou sa stanovujú správne poplatky pri podaní žiadosti o vydanie občianskeho preukazu osobitne.
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

právnik-probono
nebuď smiešny! oni to síce maskujú ako správny poplatok za náhradu vydania ale vieme všetci že je to udelená pokuta. Mimo iného, keby to nebola pokuta tak by ti museli k danej sume ešte "priložiť" pokutu, pretože sa z úradnej povinnosti dozvedeli o priestupku, ktorý im prináleží prejednávať a tak ho musia podľa zákona prejednať!
prestan sa strapnovat :-)
nie kazda strata, zneuzitie, odcudzenie alebo znicenie OP je porusenim §14 ods. 1 pism. n) ...
porusenie povinnosti by ti najskor museli dokazat, takze neplati, ze v okamihu podania ziadosti o vydanie OP z dovodu znicenia sa uradnik dozvedel o spachani priestupku
0 0
právnik-probono právnik-probono

právnik-probono je offline (nepripojený) právnik-probono

V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac
[QUOTE="avalik"]
právnik-probono
álili.


V dôvodovej správe sa uvádza:
K § 14:
Súčasný zákon o občianskych preukazoch neobsahuje ustanovenia o priestupkoch, čo spôsobuje pracovníkom problémy pri rozhodovaní o priestupku a sankcii za priestupok. Z tohto dôvodu sa určujú priestupky na úseku občianskych preukazov a sankcie za ich porušenie sú odstupňované podľa ich nebezpečnosti pre spoločnosť.
K tej dôvodovej správe, cituješ dôvodovú správu k zákonu o občianskom preukaze č. 224/2006 Z.z. a táto dôvodová správa bola napísaná ešte za účinnosti zákona č. 162/1993 o občianskych preukazoch, v ktorého ustanoveniach absentovali priestupky mimo iného za stratu, zničenie, poškodenie OP a preto návrh rekodifikovaného zákona č. 224/2006 s týmto počíta v §14. Toto tým chcel autor správy povedať! Dôvodová správa sa píše vždy ako príloha k legislatívnemu cyklu toho ktorého nového predpisu.
1 0
právnik-probono právnik-probono

právnik-probono je offline (nepripojený) právnik-probono

V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac
bubkoch
prestan sa strapnovat :-)
nie kazda strata, zneuzitie, odcudzenie alebo znicenie OP je porusenim §14 ods. 1 pism. n) ...
porusenie povinnosti by ti najskor museli dokazat, takze neplati, ze v okamihu podania ziadosti o vydanie OP z dovodu znicenia sa uradnik dozvedel o spachani

myslím, že sa strápňuješ v prvom rade ty. Zákon o priestupkoch stanovuje zavinenie AJ z nedbanlivosti, pokiaľ nie je vyslovene určený úmysel. A tu nie je, takže platí zodpovednosť aj z nedbanlivosti. Ale budem ten inteligentnejší, a ja ťa urážať nebudem :-)
Naposledy upravil právnik-probono : 13.08.14 at 14:51
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

[QUOTE="právnik-probono"]
avalik
právnik-probono
álili.


V dôvodovej správe sa uvádza:
K § 14:
Súčasný zákon o občianskych preukazoch neobsahuje ustanovenia o priestupkoch, čo spôsobuje pracovníkom problémy pri rozhodovaní o priestupku a sankcii za priestupok. Z tohto dôvodu sa určujú priestupky na úseku občianskych preukazov a sankcie za ich porušenie sú odstupňované podľa ich nebezpečnosti pre spoločnosť.
K tej dôvodovej správe, cituješ dôvodovú správu k zákonu o občianskom preukaze č. 224/2006 Z.z. a táto dôvodová správa bola napísaná ešte za účinnosti zákona č. 162/1993 o občianskych preukazoch, v ktorého ustanoveniach absentovali priestupky mimo iného za stratu, zničenie, poškodenie OP a preto návrh rekodifikovaného zákona č. 224/2006 s týmto počíta v §14. Toto tým chcel autor správy povedať! Dôvodová správa sa píše vždy ako príloha k legislatívnemu cyklu toho ktorého nového predpisu.
Na okraj.
Platí zákon 224/2006? Platí! Teda bude platiť i tá dôvodová správa k tomuto zákonu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať