Zavrieť

Porady

Budem platiť daň z predaja darovaného bytu v mojom prípade?

Dobrý deň,
Moja dcéra kúpila v septembri 2008 byt do osobného vlastníctva. V marci 2013 mi ho darovala darovacou zmluvou (bez uvedenia hodnoty daru).
Čiže dcéra tam bývala 4 a pol roka a potom mi ho darovala. Mala tam trvalý pobyt celý čas. Čiže v čase darovania ona splnila požiadavku oslobodenia od platenia daní.
Chcem ho teraz predať, tak či platím daň. Lebo niekde som čítala, že sa to dá spätne na základe spätného znaleckého posudku za rok 2013. Čiže by som platila len rozdiel medzi znaleckým posudkom a predajnou cenou?
Reprodukčná obstarávacia cena určená znaleckým posudkom?

Lebo mi niekto povedal, keď ten, čo daroval splňal podmienku oslobodenia od platenia dane, tak sa to dá takouto formou na základe znaleckého posudku a reprodukčnej obstarávacej ceny...

T.j. chcem predať za 65.000, znalecký by bol urobený na 60.000 tak platila by som len daň z 5.000 alebo z celej predajnej ceny???

Dakujem

A.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Áno, je to tak, dobre si si to preštudovala. Na určenie hodnoty bytu v čase darovania ti stačia aj údaje z realitiek, za akú cenu sa porovanteľné byty v roku 2013 predávali, nemusíš mať znalecký posudok.
    newdove Ďakujem za odpoveď, takže daň a zdravotné odvody, t.j.33% spolu budem platiť "iba" z 5.000 to som rada

    Budem platiť daň z predaja darovaného bytu v mojom prípade?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.