Zavrieť

Porady

Som spoludlžník bývalému najlepšiemu kamarátovi

Dobrý deň, prosím Vás vie mi niekto poradiť, čo mám spraviť, keď som pred 7 rokmi podpísal - vtedy najlepšiemu kamarátovi - americkú hypotéku, kde som podľa neho mal byť ručiteľom a úver mal byť vraj na 7 rokov. Celé je to však jeden veľký omyl. Úver bol vzatý na 30 rokov a som spoludlžník. Kamarát je živnostník,ale plat mu chodí na synovcov účet. Známa mu vždy spraví daňové priznanie tak, akoby mal minimálnu mzdu. Hoci v skutočnosti má jej štvornásobok. Ja som mal ručiť len 5 % z môjho platu. Kamarát prestal splácať a mne chodia pravidelne každý mesiac výzvy z banky na úhradu splátok v omeškaní. Kvôli tomu mi v žiadnej banke nedajú úver na refinancovanie a hoci sa v hypotéke ručí aj rodinným domom (kde bývajú kamarátovi rodičia), hrozí mi, že dostanem exekúciu na môj účet. Ak by som ju reálne dostal, nemal by som z čoho splácať vlastnú hypotéku. Mám tri malé deti a neviem, čo mám robiť. Za "kamaráta" som už zaplatil jednu splátku, a keď som si ju pýtal naspäť pohádali sme sa a odvtedy so mnou nekomunikuje. Bojím sa, že prídem kvôli tomu do existenčných problémov. Viete mi, prosím, poradiť, čo a ako by som mohol urobiť, aby som bol vyňatý z tej zmluvy? Ďakujem.
Naposledy upravil martin jl : 18.08.14 at 20:20 Dôvod: Som spoludlžník bývalému najlepšiemu kamarátovi, ktorý prestal splácať a komunikovať so mnou
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Vyňať len so súhlasom banky a druhého dlžníka. Tým, že ste zmluvu podpísali a prečítali si ju, alebo aspoň mali prečítať, prevzali ste na seba povinnosti v nej uvedenej.
    Dlžník a spoludlžník sú zaviazaní spoločne a nerozdielne, čiže veriteľ môže požadovať plnenie od ktoréhokoľvek z vás. Ak ste sa medzi sebou nedohodli inak, tak medzi sebou sa vysporiadate 1:1.
    Spoludlžník je ešte väčší záväzok ako ručiteľ.
    Ručiteľ resp. spoludlžník zodpovedajú za celé plnenie hlavného dlžníka, nielen do istej čiastky, preto ste nemohli "ručiť len 5% z platu".
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    martin jl Ďakujem pekne za radu. Len problém je v tom, že on so mnou nekomunikuje a keďže neprizná svoj reálny príjem, tak neviem ako ho "donútim", aby ma odtiaľ vyňal. Neviete mi prosím poradiť aj v tom, či sa dá buď anonymne alebo akokoľvek inak dokázať,(napr. cez daňový úrad alebo pod.) že má postačujúci príjem na to, aby som v zmluve nemusel figurovať ja. Keďže ako živnostník pracuje vo firme, ktorá mu síce dáva odmenu za vykonanú prácu avšak na ten synovcov účet.
    denis_m6 myslim ze je jedno na aky ucet idu peniaze, ked vie (a chce) firma potvrdit jeho prijem, len aby to skorej nebolo tak, ze on robi aj na synovo meno...
    ale v dnesnej dobe si aj firma rozmysli, ci sa bude bit za niekoho a krit ho. Mozno zatlacit tam, aby priznali farbu. Raz tazko, ako prist o kamarata? pozicat peniaze.
    BXLmiami Komunikovať písomne a rozhodne mu dať na vedomie,že ho udáte na všetkých kontrolných inštanciách sveta,tiež dať najavo,že pôjdete na firmu zisťovať prijmy atd.Bud sa s Vami dohodne,alebo skončí.Tiež ak ručí domom tak nárokovať si na ten dom ...no proste urobte poriadny cirkus.
      zbaliť

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Keď chceš prísť o najlepšieho kamaráta, požičaj mu peniaze! On vlastné nemal, požičal si z banky, ale banka to vidí tak, že od teba, ona mu ich len dala do rúk, teraz ich chce späť. Jednoduchšie je jej isť po ručiteľovi, tebe.

    Že už to nespravíš, ani pre najlepšieho, ani pre ...

    Som spoludlžník bývalému najlepšiemu kamarátovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.