Zavrieť

Porady

Môžem použiť pri zadávaní do reg.pokladne aj položku napr. napolitánka, alebo to musím presne rozpísať?

Dobrý deň, jedná sa o malý bufet, kde budem cenu do RP zadávať ručne, takže by som potrebovala vedieť, či je to možné zadať napr. pod okruh napolitánka, nealko. Neviem totiž aký tovar nakúpim. Či to bude Horalka, Princezka... Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Tovar treba pomenovať : Horalka, Tatranka,Princezka a podobne . Je to v zákone, treba si to pozrieť .



    Dopĺňam - zdroj Finančná správa

    Označenie tovaru a služieb na účely ERP
    Označenie tovaru a služby na účely ERP

    Označenie tovaru alebo označenie služby musí byť vyjadrené tak, aby bolo možné predávaný tovar alebo poskytovanú službu jednoznačne určiť alebo pomenovať a odlíšiť od iného tovaru alebo inej služby, pričom sa môže uvádzať aj skrátený názov tovaru alebo služby.

    Názov tovaru je obvykle vyjadrený podstatným menom na prvom mieste. K tomuto podstatnému menu sa môžu priraďovať ďalšie rozvíjajúce pojmy, napr. podľa vlastností tovaru. Pomenovanie musí vyjadrovať dostatočne presne vecný obsah predávaného tovaru.

    Použitie skráteného alebo podrobnejšieho názvu záleží na rozhodnutí podnikateľa, resp. na technických možnostiach pokladnice. Pri používaní skráteného názvu, t. j. skratiek je však potrebné dbať na to, aby tovar alebo poskytnutá služba bola identifikovateľná (napr. trv. peč., tat. omáč., vým. mot., umýv. vlasov alebo podrobnejší názov, napr. pivo Bažant, banány, jablká, mrkva, horká čok., várová čok., práš. cukor, kyslá smot., cig. West, hov. mäso, slov. klobása, biely jogurt, jogurt čuč. a pod.).

    Presný návod na označenie tovaru alebo služby neexistuje. Podnikateľ by mal tovar označiť tak, aby v prípade jeho reklamácie bolo jednoznačné, že ide naozaj o tovar, ktorý zákazníkovi predal a nemohlo dôjsť k jeho spochybneniu.

    Ako nevyhovujúce označenie tovaru je, napr. nealkoholický nápoj, alkoholický nápoj, mliečny výrobok, zelenina, ovocie, textilný tovar, kvety, pretože z takéhoto označenia by nebolo možné konkrétne určiť o aký druh tovaru ide; správnym označením je, napr. maslo, syr Eidam, syr Karička, ovocný jogurt, trvanlivé mlieko, dámska sukňa, pánska košeľa, črepníkový kvet fikus, kvet gerbera.

    A ešte pridávam jedno rozhodnutie súdu - Tovarová skupina ...takže nepozerajte ako to má kamarátka, ale konajte v súlade so zákonom.
    http://www.supcourt.gov.sk/data/att/7129_subor.pdf
    Veľa podnikateľov sa riadi ako to robí kamarát , je ťažké v dnešnej dobe niekoho presvedčiť , že to čo robí nie je správne .Potom sa ukáže pri náhodnej kontrole , ale to už je neskoro.
    Naposledy upravil Zita5 : 22.08.14 at 06:52
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Zita5 Zita5 (Dnes 09:05) Moja klientka mala tento rok asi 4 kontroly . Na jednej z nich platila pokutu 150 eur preto, že mala na bloku uvedený všeobecný názov tovaru.Nestačilo moje upozornenie , nedala si poradiť, že nie je to správne.Musela prísť kontrola, aby pochopila že naozaj tak ako robí , nie je dobré . Teraz už má všetok tovar svoj názov totožný s FA . Nuž lenže kontrola za kontrolou , bola následná a stále chodia . Takže treba si dávať pozor na toto naozaj .
    cintla Hej, tomu rozumiem, ale prečo potom RP umožňuje vytvoriť tovarovú skupinu. Napr. som sa stretla u kamošky s tým, že predáva napr. darčekový predmet. To je všeobecné pomenovanie, nevie, aký tovar nakúpi, či to bude napr. sloník, anjelik, to by musela mať v pokladni nekonečné množstvo položiek. U mňa sa jedná teda len o tie napolitánky a nealko. Inak vďaka za poradenie
    Zita5 Ja nechápem, prečo stále apelujete tým, že neviem aký tovar nakúpim. Však ak nakúpim tovar , tak si najskôr naprogramujem po kúpe tovaru jednotlivé PLU k príslušnému tovaru a predávam .Aj nealko musíte pomenovať ..nealko je všeobecný názov ....je rozdiel ak predáte kofolu, pepsi colu alebo džús . Ale v konečnom dôsledku je to na Vás .Ja len som písala ako to je.
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Nie, musíš uvádzať názov tovaru, nie tovarovú skupinu.

    289/2008 Z. z.Zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice ...
    § 8
    (3) Označenie tovaru alebo označenie služby musí byť vyjadrené tak, aby bolo možné predávaný tovar alebo poskytovanú službu jednoznačne určiť alebo pomenovať a odlíšiť od iného tovaru alebo inej služby, pričom sa môže uvádzať aj skrátený názov tovaru alebo služby.

    Môžem použiť pri zadávaní do reg.pokladne aj položku napr. napolitánka, alebo to musím presne rozpísať?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.