Zavrieť

Porady

ma pravo niekto iny vybrat zivotnu poistku?

Mam zivotnu poistku chcem sa spytat ci ju moze vybrat aj niekto iny okrem mna
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    všetko máš uvedené v svojej poistnej zmluve

    doplnenie:

    otec je "poistník" - ten kto uzavrel a platí poistku - on jediný má nárok s ňou manipulovať kým nenastane poistná udalosť (zmeniť ju, vypovedať ju a ak je to zmluvne dohodnuté a sú splnené podmienky aj požadovať odkupnú hodnotu)

    ty si "poistený" teda nejaká tvoja životná udalosť je poistená (napr. dožitie určitého veku, uzavretie sobáša a pod.) - kým nenastane táto poistná udalosť nie je nárok na poistné plnenie

    "oprávnený" je ten kto dostane poistné plnenie - ak nastane poistná udalosť - čiže napr. ak je poistka na dožitie 25 rokov, poistený (ty) máš nárok na plnenie až keď dovŕšiš 25 rokov

    takže na záver - tvoj otec môže tvoju poistku vypovedať kým nenastane poistná udalosť a požiadať o vyplatenie odkupnej hodnoty - ty nedostaneš nič a ani s tým nič neurobíš
    Naposledy upravil avalik : 29.08.14 at 13:35
    avalik doplnila som odpoveď
    V príspevkoch vykám, v komentároch tykám... Snáď je to rozumný kompromis. ...viac právnik-probono
    Ak je viazaná aj na smrť, tak v prípade vašej smrti ten, koho ste v zmluve ustanovili. Ak nie je ustanovený nikto, finančné prostriedky sú predmetom dedičstva.

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    co znamena slovo "vybrat" v tvojej otazke ? mas na mysli
    1. predcasne zrusenie poistky a vyplatenie odkupnej hodnoty ?
    2. vyplatenie poistneho plnenia po uplynuti poistnbej doby ?

    myara je offline (nepripojený) myara

    myara
    poistovna si pred vyplatou poistneho plnenia bude od teba ziadat sposob vyplatenia, v pripade bankoveho uctu sa zvykne ziadat aj overenie podpisu poisteneho, v pripade vyplaty na adresu, urobi identifikaciu osoby posta
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Patula22 aj ked nemam zmluvu a ma ju moj otec s ktorym nie som v styku??
    misoft Poisťovňa sa bude držať zmluvy! Takže hocikto si to vybrať nemôže.... na zmluve sú napísané osoby, ktoré sú oprávnené k vyplateniu poistky.... V prípade úmrtia sa postupuje podľa poistnej zmluvy, prípadne (bolo spomínané) - stáva sa to súčasťou dedičského konania....
    Patula22 takze to v podstate on vybrat nemoze iba ja a daju my to aj bez zmluvy??
    misoft Kto je v zmluve napísaný ako oprávnený? Iba ten, kto je v zmluve napísaný! A keďže ty žiješ - on NEMÔŽE - tie peniaze sú TVOJ majetok, nie jeho!
    Patula22 a daju my to aj bez tej zmluvy ??
    ci ju potrbujem
    kn-alka však oni majú zmluvu založenú a ty si môžeš vypýtať kópiu..... máš predsa občiansky preukaz - nájdu si ťa v systéme.
    Patula22 okey dakujem vam
    veronikasad Kolko máš rokov ?
    kopretinka a kto tú poistku platí?
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Môže.
    Poistník (platiteľ poistného) môže kedykoľvek počas trvania poisenia zrušiť poistenie. Prípadná odkupná hodnota mu bude vyplatená, pokiaľ nie je inak dohodnuté.

    Po dožití sa konca poistenia má nárok na poistné plnenie poistený, t.j. asi ty.

    V prípade smrti poisteného majú nárok na poistné plnenie oprávnené osoby, ak ich niet, tak dedičia poisteného.

    Musíš si zistiť viac informácií o poistke u otca.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Hmmm... ja som 19 rokov platil mojej dcére poistku. Keď som sa po 18 rokoch informoval na "stav" - bolo mi oznámené, že ako poistník síce môžem platiť, ukončiť, ale peniaze dostane poistenec, pretože od začiatku poistenia sa stávajú jej majetkom. A keďže bola plnoletúá, tak pri zrušení, ukončení by ich dostala len ona - ja na ne som nemal žiadny nárok! A tak i bolo! Poistka bola pri ukončení vyplatená jej. Presne v deň ukončenia poistky tam naklusala a o mesiac ich mala na účte.
    myara my sme mali konkretny pripad, ze otec uzavrel poistku na dceru (on - poistnik, ona poistena), a tesne predtym, ako mala byt vyplata poistneho plnenia vyplatena dcere, otec poistku zrusil, a vsetko sa vyplatilo jemu
    urobil tak preto, ze dcera sa dostala na sikmu plochu, a jednoducho jej nechcel tie peniaze dat
    Chobot Asi si nebol ako poistník, ale iba ako zákonný zástupca poisteného. Poistený bol zároveň poistníkom. V takom prípade platí to, čo si napísal. Inak poistínk má nárok na odkupnú hodnotu v prípade výpovede poistenie.
    avalik misoft ale ty pises "Presne v deň ukončenia poistky tam naklusala" - cize nastala poistna udalost ku ktorej bola poistka dojednana, predpokladam urcity vek
    misoft Áno. A z otázky som to takto dedukoval.
      zbaliť

    Diana70 je offline (nepripojený) Diana70

    Diana70
    Ak ste už dospelá, najlepšou radou ktorú vám môžeme dať je skontaktovať sa s otcom a prehodiť na seba životnú poistku tak, aby ste sa stali aj poistníkom (poistenou už ste). Zájsť obaja do poisťovne a podpísať zmenu k poistke, príp. stačí kontaktovať agenta ktorý uzatvoril poistku a vypísať zmenu s ním (samozrejme, podpisy oboch).

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Vo svetle doplnených skutočností vyplýva : Tvoj otec, s ktorým sa nekontaktuješ, uzavrel životnú poistku, akú, to nevieš, čo vieš tak údajne na tvoje meno. V otázke píšeš, že máš životnú poistku. Produktov životného poistenia detí je na našom trhu veľa, poväčšine je v takejto poistke poistený aj rodič, napr. na trvalú invaliditu, úrazu, alebo na prípad smrti. Platiteľ poistného má právo i pred skončením zmluvy vybrať z poisťovne dovtedy nasporené prostriedky alebo ich časť. Stráca tým však nárok na bonus, ktorý tvorí časť jeho zhodnotenia.

    Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/2213078/poisteni...#ixzz3Bqi5vLP6


    V každom prípade, relevantnú odpoveď dostaneš v poisťovni, s ktorou uzavrel tvoj otec životnú poistku, pretože poistných produktov je veľa. Všeobecne ale platí, že platiteľ poistenia má právo na predčasné ukončenie životného poistenia, s právom výberu naakumulovaných prostriedkov.
    kopretinka no neviem si to predstaviť........prídem do poisťovne,poviem,že asi môj otec na mňa uzatvoril nejakú poistku...a oni s úsmevom šmahom ruky tú poistku nájdu a všetky info jej dajú ...........
    sosak A to by musela trafiť aj do správnej poisťovni, takéto otázky na porade sú o ničom. Informácie dávala, ako z chlpatej deky, pritom stačí sa opýtať otca, s ktorým sa nekontaktuje, ale peniaze chce. Je celkom možné, že poistka je dávno zrušená.

    ma pravo niekto iny vybrat zivotnu poistku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.