Zavrieť

Porady

Chranena dielna a zamestnanec

Chcem poprosit o radu,moze SZCO s chranenou dielnou zamestnat osobu na riadnu pracovnu zmluvu alebo na dohodu ak nema ziadne postihnutie.
sosak Má osoba bez postihnutia pracovať priamo v chránenej dielni ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    xeva je offline (nepripojený) xeva

    xeva
    Podľa mojich skúseností sa prevádzkové náklady chránenej dielne v prípade, že sú na ňom zamestnané aj osoby bez zdrav. postihnutia krátia. Nejedná sa v prípade SZČO o chránené pracovisko ? Pri zamestnaní ďalšej osoby / s postihnutím/ sme museli zmeniť štatút pracoviska na dielňu. Dokonca nám z nevysvetlených dôvodov z nájomného za priestory dielne, celé odsúhlasené hygienou ako chránené pracovisko krátia refundácie nájomného o priestory príručného skladu, WC, šatne a kuchynky...vraj nadštandard...refundujú iba priestor predajne , bez vstupnej chodby...
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zabka3 A ako je to ak zamestnem dochodcu na dohodu?
    mirka134 podľa mojich informácii z UP ak zamestnávaš na dohodu - neberie sa to ako pracovný pomer a nekrátia sa prevádzkové náklady
    zabka3 Som sa na to pytala a nevedela sama pani na urade tak som si to tu chcela overit ci je to tak ako som si ja myslela dakujem za odpovede.
    mirka134 xeva - áno ja mám teraz pre jednu pani ktorá je szčo a má na seba chránenu dielnu a ked som sa pýtala či sa to rozdeluje tak nie dávam celý nájom, odvody aj učtovné služby pre danu prevádzku
      zbaliť

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Za chránenú dielňu sa považuje pracovisko, na ktorom právnická osoba alebo fyzická osoba zriadi viac ako jedno pracovné miesto pre občana so zdravotným postihnutím a na ktorom pracuje najmenej 50 % občanov so zdravotným postihnutím. Takže môže zamestnať aj osobu bez zdravotného postihnutia.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zabka3 Este by som chcela upresnit moju otazku ja ako szco mam zriadenu chranenu dielnu a chcem zamestnat osobu bez zdravotneho postihnutia bude sa kratit preplacanie prevadzkovych nakladou z UPSVaR?
    sosak Za prevádzkové náklady chránenej dielne alebo chráneného pracoviska, na ktorých úhradu sa poskytuje zamestnávateľovi príspevok, sa považujú

    a) nájomné a náklady na služby spojené s nájomným,

    b) náklady spojené s povinnými revíziami a náklady na poistenie objektu, v ktorom je prevádzkovaná chránená dielňa alebo chránené pracovisko, ak tento objekt vlastní zamestnávateľ,

    c) náklady na palivo a energiu,

    d) vodné, stočné a náklady na odvoz a likvidáciu odpadu,

    e) náklady na dopravu materiálu, hotových výrobkov a na dopravu súvisiacu s poskytovaním služieb,

    f) náklady na úhradu mzdy a preddavku na poistné na povinné verejné zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie, platených zamestnávateľom za zamestnancov, ktorí sú občanmi so zdravotným postihnutím,

    g) náklady na opravu a údržbu objektu, v ktorom je prevádzkovaná chránená dielňa alebo chránené pracovisko, ak tento objekt vlastní zamestnávateľ a ak tieto náklady súvisia s prevádzkovaním chránenej dielne alebo chráneného pracoviska,

    h) náklady na opravu a údržbu zariadenia chránenej dielne alebo chráneného pracoviska, ak toto zariadenie vlastní zamestnávateľ,

    i) náklady súvisiace so zabezpečovaním administratívy chránenej dielne alebo chráneného pracoviska.

    Ak budeš žiadať dotáciu na prev. náklady, tak na základe dokladov preukazujúcich vynaložené náklady. Napríklad nemôžeš žiadať dotáciu podľa písmena f, pretože sa to týka len zdrav. postihnutých.
    zabka3 Toto vsetko ja uz robim len som sa pytala na urade prace ci si mozem zamestnat niekoho bez zdravotneho postihnutia jasne ze mozem ale v tom pripade mi budu kratit aj naklady na energie najom a ostatne prevadzkove naklady spojene s prevadzkou chranenej dielne.Vraj mi budu preplacat iba polovicu.
      zbaliť

    Chranena dielna a zamestnanec

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.