Zavrieť

Porady

Je povinnosť platiť daň pri vyporiadaní podielového vlastníctva?

Prajem pekný deň.
Chcem sa opýtať na daňové povinnosti pri vyporiadaní podielového vlastníctva.
S bratom sme sa dohodli, že sa mimosúdne vyporiadame z nehnuteľnosti (chaty po rodičoch). Mám povinnosť platiť daň ak ma súrodenec vyplatil z môjho podielu? Ak áno v akej výške? A je nutné odviesť odvody aj do zdravotnej poisťovne?
Taktiež ma brat poprosil aby som mu zistil, akú ma povinnosť a kam má nahlásiť, že je výlučným vlastníkom chaty? Stačí to nahlásiť len na obci, či aj nejakým spôsobom na Daňový úrad?
Za odpovede vopred ďakujem.

Vraťo
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Z hľadiska každoročnej dane z nehnuteľnosti, každý vlastník, ktorý predá nehnuteľnosť, má povinnosť oznámiť túto skutočnosť správcovi dane z nehnuteľnosti ( príslušnému obecnému alebo mestskému úradu), a to do 30 dní od právoplatného rozhodnutia príslušnej správy katastra o vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Neskorší termín na podanie oznámenia a zároveň na podanie daňového priznania nového vlastníka je do 31. januára príslušného zdaňovacieho obdobia t. j. ak v roku 2014 predáte nehnuteľnosť, mali by ste do 30 dní od jej prepisu zaslať oznámenie správcovi dane z nehnuteľnosti a nový vlastník je povinný podať správcovi dane z nehnuteľnosti daňové priznanie najneskôr do konca januára 2015. Vzor formulára na oznámenie o predaji nehnuteľnosti sa štandardne nachádza na webových stránkach príslušných správcov dane z nehnuteľností.
    Brat musí podať čiastkové daňové priznanie na obci,
    splniť si tzv. ohlasovaciu povinnosť z nadobudnutia nehnuteľnosti – obecný úrad, mestský úrad v danej lokalite, ako doklad je kópia kúpno-predajnej zmluvy spolu s listom vlastníctva, takisto je potrebné najneskôr do 31.januára nasledujúci rok vyplniť daňové priznanie z vlastníctva nehnuteľnosti (toto daňové priznanie sa podáva iba prvýkrát (resp. pokiaľ nenastane zmena), potom už predpis chodí automaticky každý rok.
    http://www.sora.sk/poradna/predaj-ne...tnej-poistovne
    Naposledy upravil Peggynka : 16.09.14 at 06:08
    scema Ďakujem za tak skorú odpoveď. Moc ste mi pomohli.

    Je povinnosť platiť daň pri vyporiadaní podielového vlastníctva?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.