Zavrieť

Porady

Je poskytnutie zľavy pre skupinu klientov vyselektovanú podľa zakázaného kritéria antidiskriminačným zákonom porušením tohto zákona?

Spoločnosť poskytuje zľavu vo výške 50% na svoje produkty subjektom, ktoré sú evidované v Centrálnom cirkevnom registri (CCR). Zľava platí iba pre subjekty Katolíckej cirkvi, t.j. rímskokatolícke a gréckokatolícke právnické osoby registrované v CCR.

Môj názor je, že sa pri poskytovaní zľavy používa kritérium náboženského vyznania (zakázané antidiskriminačným zákonom) a myslím si, že s klientmi, ktorí sú v porovnateľnej situácii (iné cirkvi) sa zaobchádza menej priaznivo (musia zaplatiť viac), čo je nerovnaké zaobchádzanie pri poskytovaní služieb. Mýlim sa?

Upresnenie otázky: Spoločnosťou je spoločnosť ESET a túto konkrétnu zľavu má uverejnenú na svojej oficiálnej webovej stránke. 21.09.2014 15:21
Naposledy upravil jan.sajban : 21.09.14 at 12:21 Dôvod: Upresnenie otázky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    KoxXxo a kruh sa uzatvára: http://marekmartindobransky.blog.sme...m-homofob.html

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Nie, nie je to porušenie...mýliš sa ( teda podľa mňa).

    Ty máš možnosť predsa nakúpiť...síce bez zľavy, ale máš.

    Veď niečo podobné funguje na princípe vernostných kariet.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jan.sajban Takže keď budem predávať produkt mužom so zľavou a ženám bez zľavy, tak to bude OK?

    K vernostným kartám - môžeš uviesť príklad vernostných kariet, ktoré môžem získať jedine keď spĺňam niektoré z kritérií, ktoré je zakázané podľa antidiskriminačného zákona?
    buchač Niekto mi dal "nevhodné"...

    Pri takom hodnotení (bez patričného zdôvodnenia) zvyčajne už neprispievam...
    ...zvyčajne začnem už len podsexovávať.

    P.S.:

    Idem sa teraz pomodliť za spásu nehodných...
    jan.sajban Ďakujem za odpoveď a prajem pekný večer!
    lujza.j http://sajban.blog.sme.sk/
    kopretinka lui.....?
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    365/2004 Z. z.Zákon o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon)

    § 2a
    (9) Diskriminácia právnickej osoby je nedodržanie zásady rovnakého zaobchádzania vo vzťahu k tejto osobe z dôvodov podľa § 2 ods. 1, ak ide o jej členov, spoločníkov, akcionárov, členov jej orgánov, jej zamestnancov, osôb konajúcich v jej mene alebo osôb, v mene ktorých koná táto právnická osoba.

    Vygoogli si - ten CCR nie je nejaký štátny register na úrovni OR SR alebo ŽR SR, je to register Cirkevnej servisnej spoločnosti

    "Cirkevnú servisnú spoločnosť (CSS) založili v marci 2010 z podnetu KBS s tromi cieľmi. „Naším cieľom bolo usilovať sa o vybudovanie centrálneho cirkevného registra, chceme zároveň metodicky usmerňovať všetky právnické subjekty, ktoré Katolícka cirkev na Slovensku založila a zároveň chceme využiť túto možnosť na to, aby sme ponúkli týmto subjektom dobré služby za dobrú cenu,“ "
    ref: http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20111124010

    A na stránke "tej" spoločnosti poskytujúcej zľavy máš možnosť vidieť, že zľavy poskytuje aj iným subjektom - napr. školstvu zdravotníctvu, detským domovom, štátnej správe, ...
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jan.sajban Čiže to znamená, že to nie je automatická zľava, ale katolícka cirkev si vyjednala pre svoje subjekty špeciálnu cenu a "tá" firma nám to tam oznamuje, aby sme sa z toho tešili?
    avalik nie je to pre tvoje potesenie, je to preto aby subjekty, ktore splnaju urcite kriteria o tom vedeli - rovnako ako ked iny podnikatel dava mnozstevnu zlavu
    jan.sajban To "potešenie" som samozrejme myslel ironicky. Množstevnú zľavu môže snáď získať každý, kto dosiahne stanovený limit. Toto je podľa mňa cena dohodou a príde mi to divné od dodávateľa zverejňovať to na svojej webovej stránke.
    avalik no a ak by medzi tymi co maju zlavu neboli prave tito registrovani v CCR ale len ostatni -skolstvo, zdravotnictvo, statna sprava, detske domovy, domovy dochodcov, DSS, neziskovky, obcanov TZP, EURO 26, ISIC, ITIC aj vtedy by sa ti to nepacilo? ako inak sa maju tieto subjekty dozvediet o zlave? to mali kazdy jeden subjekt oslovovat osobne, aby to tebe co tu zlavu nemas neprislo luto? ved nie si povinny kupovat ich produkt, kup si konkurencny.
    jan.sajban Neviem, ako ostatné zľavy súvisia z touto zľavou - každá zľava na stránke predajcu má svoje pravidlá. Áno, pri ostatných zľavách som nenašiel dovetok "Zľava platí iba pre subjekty...". A s tými neziskovkami - nie je to pre všetky neziskovky. Je to len pre špeciálnu formu: neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby.
    avalik no ved to je na vysvetlenie pretoze nazov CCR je zmatocny - ine cirkvi ako KC tam nemozu byt registrovane - je to "sukromna firma" zriadena KC ... ved si daj tu namahu a googli, pripadne to daj na sud ak sa citis diskriminovany a sud rozhodne
    jan.sajban OK, tak sa vrátim k tvojmu komentáru z 11:33 - nemal by tie subjekty o tej zľave potom informovať CCR?
    avalik ak maju v dohode, ze to bude uverejnene na stranke poskytovatela zlavy tak to je tam zverejnene ... brani ti nieco aby si sa informoval priamo v danej spolocnosti alebo v CCR preco si to neriesia po vlastnej linii ale dali to na znamost celemu svetu?
    jan.sajban Bráni mi tá vec, že mi je to vlastne fuk, ale pre seba by som chcel vedieť, že keby takto poskytnem zľavu svojím klientom, či je to OK. Lebo ja si myslím, že by som ich tým nahneval. Chcem prísť na to, kde sa mýlim.
    avalik no toto už je na tebe, ty sa musíš rozhodnúť, či takýto krok ti zvýši tržby alebo nie ... evidentne daná spoločnosť si to prepočítala a vychádza jej to, že radšej poskytne zľavu určitým subjektom, ktorým vie predať niekoľko tisíc produktov ako keď sa pár jednotlivcov nahnevá a prejde ku konkurencii
    jan.sajban To mi dáva zmysel. Vďaka.
      zbaliť

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    aj ked si o rkc myslim svoje a najradsej by som ju niekam poslal, myslim ze ta zlava je ok ... aj nasa firma ma s roznymi podnikatelmi ponukajucimi tovar alebo sluzby dohodnute rozne zlavy, staci ukazat zamestnanecky preukaz ... a tiez by mohol niekto poukazat, ze preco dany podnikatel dava zamestnancom nasej firmy 20% zlavu a inym nie ...
    jan.sajban doplňujúca otázka: Majú tí podnikatelia tie zľavy pre vašich zamestnancov zverejnené na svojich webových stránkach, alebo je to informácia, ktorú máte zo svojej firmy?

    Je poskytnutie zľavy pre skupinu klientov vyselektovanú podľa zakázaného kritéria antidiskriminačným zákonom porušením tohto zákona?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.