Zavrieť

Porady

Zamestnanie manzelky, evidencia na urade prace, zdravotne a dochodkove poistenie.

Zdravim Vas,
potreboval by som si ujasnit nasledovne:
Som SZCO, manzelka je evidovana na UP ako nezamestnana, zdrav.poistenie teda za nu plati stat, zaroven pobera DvN.
Ako postupovat v pripade, ked chcem, aby mi vypomahala vo firme?
Nechcem to riesit formou dohody, ani PZ, cim by vznikli navyse naklady za vedenie mzdoveho uctovnictva, odvody a skratka viac povinnosti.
Jedinou na nas vztahujucou sa podmienkou je, aby manzelka bola dochodkovo poistena, aby to nebola nelegalna praca.
Mozeme teda nasu situaciu riesit tak, ze manzelka si na SP bude dobrovolne platit len dochodkove poistenie? Viem, ze tam bola uz davnjesie nejaka zmena, ze je nutne platiti cely balik odvodov.
Vedel by mi prosim niekto zosumarizovat konkretne sumy ?
Zdravotne poistenie nemusi manzelka vobec riesit, ked je na UP?
Musime to este niekde inde nahlasit?
Vdaka vopred za rady.

PS: Este by som chcel doplnit, medzitym som vyhladal na stranke SP tieto udaje:
Dobrovolne si moze manzelka pripoistit urcite baliky, jednym z nich je dobrov. dochodk. poistenie.
% su nasledovne:

na nemocenské poistenie – 4,4 %,
na starobné poistenie – 18 % (ak je sporiteľom v II. pilieri, Sociálna poisťovňa pošle 4 % príslušnej DSS),
na invalidné poistenie 6 %,
do rezervného fondu solidarity 4,75 %,
na poistenie v nezamestnanosti 2 %.

Vymeriavací základ nesmie byť nižší ako stanovený minimálny vymeriavací základ (od 1.1.2013 do 31.12.2013 v sume 393 eur/ od 1.1.2014 do 31.12.2014 v sume 402,50 eur) a vyšší ako stanovený maximálny vymeriavací základ (od 1.1.2013 do 31.12.2013 v sume 3 930 eur, od 1.1.2014 do 31.12.2014 v sume 4 025,00 eur) a musí byť rovnaký pre všetky druhy poistenia vo vybranom balíku.

Cize stacilo by manzelke zaplatit 18% z min. vym. zakladu 402,50€ a to 72,45€?
Naposledy upravil Angelin : 21.09.14 at 11:51
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mishok je offline (nepripojený) Mishok

    Účtovník, nadšenec, fanúšik slobodného podnikania ...viac Mishok
    Kto môže využiť dobrovoľné poistenie
    Ktoré osoby sa môžu dobrovoľne poistiť.
    Dobrovoľne dôchodkové poistenie, dobrovoľné nemocenské poistenie a dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti v Sociálnej poisťovni môže využiť každá osoba, ktorá nie je v Sociálnej poisťovni povinne poistená (napr. študent alebo nezamestnaná osoba), ale aj osoba, ktorá už v Sociálnej poisťovni poistená je (napr. ako zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba). Musí však dovŕšiť vek 16 rokov a mať trvalý pobyt, povolenie na trvalý alebo prechodný pobyt na území Slovenskej republiky. Výnimkou sú dôchodcovia, ktorí (podľa druhu priznaného dôchodku) si nemôžu vybrať zo všetkých kombinácií dobrovoľného poistenia.

    http://www.socpoist.sk/kto-moze-vyuz...nie/55401s#Kto môže využiť dobrovoľné poistenie
    Naposledy upravil Mishok : 22.09.14 at 15:03
    Angelin Z horeuvedeneho teda vyplyva, ze nezamestnana osoba MOZE vyuzit dobrovolne dochodkove poistenie, kedze nie je poistencom statu.
    Overoval som si to dnes v soc. poistovni, min. vyska dochodk. poistenie z min.vym. zakladu je na tento rok suma 115,71€ presne.
    Aka je potom pravda? Poradi niekto???
    Mishok ano mate pravdu. zle som si to vysvetlil. plati co ste napisali (vam povedali v SP)

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    nestčí veru 18% ... ak sa prihlási dobrovoľne - tak minimálne treba platiť celé dôchodkové poistenie (SP, ID a RF)
    by som povedala, že nejaká tá dohoda by bola lepšia ... (podľa mňa)
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Angelin citujem zmenu od 01/07/2014:
    Dobrovoľne dôchodkovo poistenou osobou, t. j . využiť samostatné dobrovoľné dôchodkové poistenie môže fyzická osoba, ktorá spĺňa nasledovné podmienky:
    dovŕšila 16 rokov veku,
    má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt,
    nemá priznaný predčasný starobný dôchodok.
    Táto dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba platí mesačne poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity.


    Toto je zrejme ta suma, ktr. mi povedali na SP telefonicky - 115,71€.
    Angelin Ide mi o to, ako to co najmenej komplikovat...Tym, ze manzelku zamestnam napr. hoci aj na dohodu, sa mi zvysia naklady za vedenie mzdoveho uctovnictva. Popri poberani DvN jej mozem dat dohodu na max. cca. 148€, cize odovdy z toho su sice mensia suma, ale aj mensi dochodok. A ten rozdiel medzi tym zaplatim uctovnicke...
    Je nejake lepsie riesenie?
    Angelin Este by som chcel dopnit: Rozmyslame aj nad tou alternativou, ze po roku evidencie na UP by som ju mohol zamestnat a vztahovala by sa na nu odvodova ulava, ktr. by sme chceli vyuzit.
    No musi to byt novovytvorene miesto, cize nemoze tomu predchadzat ziadna dohoda ani prac. pomer...
    Aj preto by som sa chcel vyhnut dohode.
      zbaliť

    Zamestnanie manzelky, evidencia na urade prace, zdravotne a dochodkove poistenie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.