Zavrieť

Porady

všestranný ocot

Nakoľko ocot je veľmi všestranný, pridávam zopár rád:
- kúpeľ, do ktorého pridáme pohár octu, má osviežujúci a dezinfekčný účinok.
- bolestivé miesto po uštipnutí hmyzom potierame vatou, namočenou v zohriatom octe. Bolesť poľaví a miesto zároveň dezinfikujeme.
- ak sa nám zadrela do prsta trieska, dostaneme ju ľahšie von tak, že na postihnuté miesto priložíme kúsok gázy, namočenej v octe. Po chvíli triesku ľahko vytiahneme.
- výpary octu v miste v skrini ničia vajíčka moľov.
- nepríjemný zápach po vykypenom mlieku odstránime, keď platňu potrieme octom.
- octová voda odstraňuje vodný kameň z čajníka. Vodu s octom v ňom necháme povariť a potom dôkladne vypláchneme vodou.
- poháre ľahko umyjeme a budú pekné čisté a lesklé, keď ich opláchneme octovou vodou.
- škvrny od kávy a čaju na porceláne dobre odstránime octvovou vodou.
- ak pri umývaní riadu pridáme do teplej vody trochu octu, ľahko zmyjeme mastnotu.
- chladničku po rozmrazení vydezinfikujeme vlažnou vodou, do ktorej sme pridali ocot.
- medené predmety dobre vyčistíme kašou z hladkej múky, octu a soli.
- vyšľahaný vaječný bielok bude pevnejší, ak doňho pridáme pár kvapiek octu.
- zašpinenú jelenicu na okná perieme obyčajným mydlom a plákame
v teplej vode. Nakoniec ju vytláčame v teplej octovej vode a ešte preplákneme v čistej teplej vode.
- aby muchy nelietali do miestnosti, potrieme okenné rámy octom.
- vyschnutú horčicu môžeme opäť použiť, ak do nej pridáme niekoľko kvapiek octu, trochu cukru a dobre premiešame.
- lesk z látky odstránime, ak lesklé miesto prežehlíme cez mokrú handru, ktorú sme predtým namočili do octovej vody.
Naposledy upravil Viera123 : 22.04.06 at 20:38
Usporiadat
Mackovka Mackovka

Mackovka je offline (nepripojený) Mackovka

Dáša, aký máš výsledok pri použití octu do práčky na odstránenie vodného kameňa? Je pri vypúšťaní vody viditeľné, že to má účinok? A koľko octu dáš? Vďaka.
0 0
Zuzana2 Zuzana2

Zuzana2 je offline (nepripojený) Zuzana2

Nie som síce Dáša - ale mám skúsenosť od bývalej kolegyne - vraj celú fľašu (1 l) octu vyliala do práčky a dala program - pranie na 90 stupňov. Nechala prebehnúť celý cyklus. Vraj bol bubon vždy po tomto úkone ako nový.
0 0
Daniela Daniela

Daniela je offline (nepripojený) Daniela

Tiež čistím práčku octom, a môžem povedať, že žiadna fľaša. Väčšinou dám tak 1/2 l a to vtedy, keď periem nejaké staršie prádlo, pracovné alebo len handry, či botasky tak ho pridám. Tak za štvrť roka stačí. Výsledok je dobrý, mám 12 ročnú práčku a žiadny iný prostriedok na vyčistenie nepoužívam len ocot, žiadny kameň ani na topných telesách. Je to fakt bubon je ako nový.
Ocot používam aj keď sa popálim či už o hrúci hrniec, pec atď. Natriem si ranu čistým octom. Príjemne chladí, nenurobí sa Vám pluzgier. Koža vyschne a ošupe sa. Mám s tým dobré skúsenosti, pred časom som sa popálila o žehličku, rana mi hnisala, mokvala, myslela som si že mi odpadne ruka. Já som si tú otvorenú rani natrierala octom a ona sa zahojila bez akýchkoľvek následkov. ( nechcite vedieť čo som robila keď som s tým začinala) ale stálo to zato.
Bradavice na chodidlách som synovi vyliečila octom, do ktorého som namočila citrónovú kôru dobre umytú odh chemikálii. PO 3 dňoch si to začal dávať na bradavicu a po dvoch týždňoch nebolo ani stopy. Ani sa nevrátila. ( tiež lamentoval, že ho to páli) ale stálo to zato.
Naposledy upravil Daniela : 05.09.06 at 14:21
0 0
Luna Luna

Luna je offline (nepripojený) Luna

Ocot do práčky dávam už 20 rokov.Robím to tak 1-2x do roka. Na 1 cyklus 95 stupňov dávam 1L octu.
Octom čistím aj varnú kanvicu.
0 0
Itababa Itababa

Itababa je offline (nepripojený) Itababa

ja som sa raz ráno zobudila na to že ma bolí hrdlo a nemohla som prehltávať bolo treba ísť do práce tak prvé čo ma napadlo som zmiešala trocha octu sol a vodu a kloktala som.onedlho sa mi hnis zhrdla uvolnil a bolo po bolesti.
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Dámy hádam neveríe, že od pitia octu schudnete...
0 0
Kazu Kazu

Kazu je offline (nepripojený) Kazu

bettylou Pozri príspevok
Dámy hádam neveríe, že od pitia octu schudnete...
Ak ho budem piť miesto jedenia tak určite áno
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Pre domácich kutilov - teda dúfam, že aj nejaký chlap sa sem mrkne:
zhrdzavené náradie - pílky, kladivá, kombinačky prípadne zhrdzavené klince - vykúpte cez noc v octe. Sú ako nové...
0 0
sarasara sarasara

sarasara je offline (nepripojený) sarasara

optimista
No ja do každého prania dám asi deci octu. Robím to odkedy mám automatickú práčku, a to deriem už dvanásty rok druhú. Prvú som mala dlhšie. Zápach z octu na prádle nie je. Práčka je ako nová. má to viacej výhod. Prádlo sa dezinfikuje, voda zmäkčuje a osoží to práčke.
Ocot používam na opláchnutie antikorových hrncov po umytí, dávam ho do vody, ktorou umývam okná. Ocot si berieme na dovolenku, lebo keď sa spáli niekto na slnku, najlepšie pomôže ponatierať sa octom. Žiadne pľuzgiere a bolestivé chrbty.
0 0
bobino38 bobino38

bobino38 je offline (nepripojený) bobino38

...ja si s octom aj chleba natieram:-)))
0 1
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
bobino38 Pozri príspevok
...ja si s octom aj chleba natieram:-)))
srandičky?
0 0
bobino38 bobino38

bobino38 je offline (nepripojený) bobino38

alla66 Pozri príspevok
srandičky?
..jasné, ospevujete to tu ten ocot, ako keby ste objavili teplú vodu:-)
0 1
alla66 alla66

alla66 je offline (nepripojený) alla66

Profesionáli postavili Titanic - amatéri Archu! ...viac
bobino38 Pozri príspevok
..jasné, ospevujete to tu ten ocot, ako keby ste objavili teplú vodu:-)
Je dobrý... je rozdiel dať skoro 4 € za chemikáliu do WC, alebo za fľašu octu 0,50 €...účinok je rovnaký
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

ja osobne ocot doslova "nenávidím", strašne mi smrdí a nepoužívam ho vôbec. Na vyváranie kanvice používam kys.citrónovú.
0 0
bobino38 bobino38

bobino38 je offline (nepripojený) bobino38

alla66 Pozri príspevok
Je dobrý... je rozdiel dať skoro 4 € za chemikáliu do WC, alebo za fľašu octu 0,50 €...účinok je rovnaký
...ja viem, že je dobrý, ale ospevovať nemusím:-)
0 1
spagetka1812 spagetka1812

spagetka1812 je offline (nepripojený) spagetka1812

Ja pouzivam ocot do pracky pri prani uterakov na 60 st. K prasku nalejem asi deci octu cca. Uteraky mi netuchnu a nie su take tvrde.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Robíte niekto jablčný ocot z nezrelých opadaných jabĺk? Ako dlho to prekvasí na ocot, ak sú jablká nezrelé? Mám takto nastrúhané jablká zaliate vodou už 10 dní, vonia to krásne kyselkavo, ale skôr ako mušt. Včera som pridala pol lyžičky cukru v troške vody, budem čakať teda dlhšie, kým ocedím.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Po mesiaci som ocot zliala, navrchu bol skoro číry, zo zmesi klesnutej dole už bol kalný, zmiešala som to a nechám ešte stáť, ale asi pridám trochu octu, aby sa netvoril povlak.
Našla som na internete nejaké rady, zišli sa mi. https://dadala.hyperlinx.cz/kvas/kvasr0040.html
Môj starý recept z jednej prednášky nemám na chalupe, tak zatiaľ improvizujem. Asi som mala tú bledošedú vrstvu na povrchu, popisovanú ako "křís", dala som dole.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ešte jeden recept, podobný https://www.labuznik.cz/recept/jablecny-ocet-1981/
0 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Ja robím tento rok prvý krát podľa linku od Teba, recept od Pampelišky. Ešte neviem, aký bude. Pení riadne.
https://dadala.hyperlinx.cz/kvas/kvasr0040.html
Jablečný ocet kvašením v pětilitrové sklenici
(Od Pampelišky z internetové stránky http://www.labuznik.com)
Kilogram dobře omytých jablek zbavených stopek a okvětí nastrouháme na hrubém nerezovém struhadle i se slupkami a jadérky.
Vložíme je do pětilitrové sklenice, zalijeme studenou vodou (asi 5 cm pod okraj) přiklopíme talířkem a necháme v teple a dvakrát denně obsah lahve promícháme.
Zhruba po 10 dnech, přestanou jablka kvasit, takže šťávu můžeme přecedit přes hrubší nerezové síto.
Vlijeme ji zpět do vymyté sklenice, přikryjeme a postavíme asi na 3 týdny do chladu, poté by měla mít šťáva žlutohnědou barvu.
Pak ji přecedíme přes čistou gázu, nalijeme do lahví, zazátkujeme a uložíme v chladu.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať