Zavrieť

Porady

Richard Nabudúce prosím otázku píš k veci bez toho "Vie mi tu niekto poradiť či"
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Podľa mňa môže. Sirotský dôchodok z exekúcie vylúčený nie je.

    Alternatívne riešenie v komentároch.
    Naposledy upravil Richard : 25.09.14 at 10:50 Dôvod: Doplnené upozornenie na alternatívy.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Omyl! Exekútor nemôže exekuovať majetok a peniaze inej osoby, než povinnej... A sirotský nie je peňažným prostriedkom matky, ale dieťaťa, len poberateľom môže byť ako zákonný zástupca matka.
    Ak by - nedaj bože - exekútor i tak siahol na sirotský i napriek oznámeniu, že sú to peniaze iného a sociálny príspevok - mal by bohovské problémy..... pretože peniaze, ktoré sú už raz exekuované, sa vrátiť nedajú. (Ale potom by exekútor musel cálovať zo svojho a aj s úrokmi).
    Pepa Otázka znie:"Môže exekútor siahnuť na sirotský dôchodok ....." Na takto položenú otázku je odpoveď: môže. Dôchodok nie je vylúčený z exekúcie. Aj keď je sirotský. Ak by bol totiž sirotský dôchodok vyplácaný dieťaťu (napr. 22 ročnému) a to by malo problém s exekútorom, zrážky by Sociálna poisťovňa vykonávala.
    Po doplnení otázky zadávateľkou, že sirotský dôchodok je vyplácaný jej, ako zákonnému zástupcovi je odpoveď : nie. Exekúciu má zákonný zástupca a nie dieťa, takže v tomto prípade sirotský dôchodok "exekuovať" nemožno.
    Jana Motyčková Ako píše ďalej Pepa a aj iní, ak exekúcia je na "sirotu", podlieha exekúcii aj sirotský dôchodok. V otázke nebolo povedané, že sirotský je posielaný rodičovi a na toho je exekúcia.
    misoft Nižšie bolo upresnené - exekúciu má rodič! Sirotské je NEDOTKNUTEĽNÉ!
      zbaliť

    AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

    AdrianaA
    Sirotský dôchodok patrí dieťaťu, rodič ho dostáva na účet resp. poukážkou, ale v (18. roku) opravujem 15 roku veku dieťaťa si môže dieťa požiadať o vyplácanie na svoj vlastný účet pokiaľ sa sústavne pripravuje na povolanie.
    Z otázky nie je zrejmé, či je exekuovaný rodič alebo už plnoleté dieťa.
    Naposledy upravil AdrianaA : 02.10.14 at 10:07
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    renatasu exekuciu mam ja teda rodic deti este niesu plnolete.splacala som mu ale teraz mu meskam cca 3 mesiace lebo mi stiahli peniaze a dnes nam prislo vyrozumenie ze mame priznany sirotsky od oktobra.tak preto sa pytam ci vobec dostaneme tie peniaze alebo nam to hned zoberie exekutor.samozrejme od oktobra mu zacnem znova splacat.
    AdrianaA Nemal by ti siahnuť na sirotský. Daj si ho posielať poštovou poukážkou. Prepošlem ti dokument, ktorý vydala soc.poisťovňa a je tam písané aj o sirotských a príklad. Preštuduj si to.
    AdrianaA priložila som ten súbor do mojej odpovede o 11:48
    Pepa Dieťa, ktoré dovŕši 15 rokov a je spôsobilé na právne úkony si žiada o sirotský dôchodok. NIE rodič. A v žiadosti si určí či ho chce poukazovať na účet alebo poštou. Prečo 18 rokov? - zavádzajúce. A je jedno či je posielaný poštou alebo priamo na účet. Ak príde k exekúcii......Sociálna poisťovňa vykoná zrážku tak či tak.
    AdrianaA 2. Suma dôchodku

    Keďže ďalším činiteľom, ktorý vstupuje do výpočtu sumy zrážky je suma dôchodku, každoročne dochádza k zmene sumy zrážky z dôvodu zvyšovania dôchodkových dávok od 1. januára kalendárneho roka. Suma zrážky sa určuje z úhrnnej sumy dôchodkov, ktorých je povinný poberateľom, teda z dôchodkov, ktoré sú mu priznané. Ak sa napríklad poberateľke vdovského dôchodku vypláca aj sirotský dôchodok, je iba príjemcom tohto dôchodku za inú osobu (jej dieťa). Na sirotský dôchodok sa pri výpočte sumy zrážky neprihliada.
    Pri výpočte sumy zrážky sa neprihliada na zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť. Z uvedeného vyplýva, že základná suma sa odpočíta iba od sumy dôchodku (dôchodkov) a následne sa rozdelí na tretiny. Zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť sa vždy celé vyplatí povinnému.
    Mgr. Ľudmila Grauzelová, odbor metodiky dôchodkového poistenia,
    Sociálna poisťovňa, ústredie
    Pepa : som ti skopírovala z priloženého súboru časť, kde sa hovorí o sirotskom.
    Pepa Ďakujem pekne, ja som sa na nič nepýtala. Reagovala som na zavádzajúcu časť tvojho príspevku. Nevyjadrovala som sa k tomu, či sirotský dôchodok podlieha alebo nepodlieha exekúcii. Uviedla som "AK" príde k exekúcii ....... sociálna poisťovňa vykoná zrážku a teda je jedno či je vyplácaný poštou (čo bolo tebou odporučené), alebo je poukazovaný na účet.
    renatasu dakujem Vam velmi pekne za pomoc a radu
    AdrianaA Uviedla si: A je jedno či je posielaný poštou alebo priamo na účet. Ak príde k exekúcii......Sociálna poisťovňa vykoná zrážku tak či tak.
    Preto som vyňala vyjadrenie poisťovne k tejto problematike.

    K tomu veku máš pravdu, som sa sekla.
    Pepa V pohode ...... pekný deň AdrianaA.
    Richard Adriana ak sa sekneš, kľudne oprav odpoveď. Mýliť sa je ľudské, preto je nás tu na to viac.

    Opravu urob dodatkom "Oprava" alebo sa dá vo formátovaní aj prečiarknuť neplatné.
    AdrianaA som bola mimo, ale opravené .
    misoft AdrianaA - nezavádzaj v údaji o veku! Od 15 má síce OP , ale niektoré úkony nie je oprávnený vykonávať. Takže v styku so SP ho zastupuje zákonný zástupca - rodič! Až keď bude mať 18 - potom rozhoduje sám za seba, lebo je plnoletý! Takže 15-ročný nerozhoduje o tom, ako mu bude SP poukazovať dôchodok!
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nie, nemôže byť predmetom exekúcie.
    kopretinka 24.09.14 10:55 priradil do Porady
    kopretinka 24.09.14 10:55 odstránil(a) z Porady

    Može exekutor siahnut na sirotsky dochodok zasielany postovou poukazkou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.