Zavrieť

Porady

Môžem vykonávať prácu zdravotnej sestry, keď nemám v pracovnej zmluve stanovené pracovné zaradenie "zdravotná sestra"?

Dobrý deň.
Pracujem v sociálnom zariadení. Moje pracovné zaradenie je "kľúčový pracovník" (termín známy len v sociálnej sfére). Z toho vyplýva i moja pracovná náplň - odborná činnosť v zmysle sociálneho zákona č. 448/2008 Z.z. V praxi však vykonávam prácu zdravotnej sestry.Nejedná sa len o nenáročné ošetrovateľské výkony ako podávanie liekov, polohovanie imobilných klientov, ale i o odbornú ošetrovateľskú starostlivosť ako je preplach močového katétra, odsávanie z dýchacích ciest, podávanie stravy sondou, podávanie injekcií a i.v. infúzií, preväzy rán, ...
Môžem poskytovať takúto odbornú ošetrovateľskú starostlivosť i keď v zariadení nie som zamestnaná ako zdravotná sestra a nemám to stanovené v náplni práce? Má zamestnávateľ právo odo mňa vyžadovať, aby som napriek tomu vykonávala prácu zdravotnej sestry?
Ďakujem za každú radu alebo pomoc odborníka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Nie, taketo ukony smie vykonavat iba "odborne" vzdelana zdravotna sestra,alebo lekar.
    Pozicia klucoveho pracovnika, je skor "socialneho",ako odborneho zdravotnickeho charakteru.
    Keby sa klientovi nieco stalo, tak ty si brana na zodpovednost /alebo by si to mozno zariadenie nejako "ututlalo", co sa casto robi,lebo v praxi sa zial, vyuzivaju lacnejsie pracovne sily namiesto drahsich,odbornych.

    Pises, ze tieto ukony nemas ani v pracovnej naplni. Ak ich od teba bude nadriadeny pozadovat, pytaj si od neho pisomny prikaz.Verim tomu, ze tak neurobi nikto...
    MyGreenAngel Ďakujem za Vašu reakciu. Ešte mám otázku. Neexistuje nejaký zákon, paragraf, na ktorý by sme sa mohli u zamestnávateľa odvolať? Keď sme sa totiž ohradili voči výkonu našej práce a prekračovaní kompetencií, bolo nám odkázané: "Keď sa vám nepáči, môžete si prácu hľadať inde!"

    Môžem vykonávať prácu zdravotnej sestry, keď nemám v pracovnej zmluve stanovené pracovné zaradenie "zdravotná sestra"?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.