Zavrieť

Porady

Vedľajšia živnosť popri rodičovskej dovolenke v ČR

Potrebujem poradiť, ako postupovať v nasledovnej situácii.

V súčasnosti som na rodičovskej dovolenke. Zamestnaná som v ČR a takisto mi je odtiaľ vyplácaný rodičovský príspevok.
Mám možnosť si privyrobiť v oblasti vývoja softvéru prácou z domu. Sú to zahraničné firmy a príiem z tejto činnosti je rôzne vysoký. Záleží to od množstva môjho voľného času a tiež od množstva pracovných úloh zadaných firmou ten ktorý týždeň. Môže to byť okolo 100 euro mesačne, ale i prekročiť 500 euro mesačne. Skrátka je to vcelku variabilná čiastka. Firmy nezaujíma zdanenie tohto príjmu, je to vlastná zodpovednosť každého, kto pre nich pracuje.
Uvažujem, žeby som si založila živnosť. Veľmi sa v tom neorientujem, ale myslím si, že by to mala byť živnosť vedľajšia k môjmu hlavnému pracovnému pomeru, na základe ktorého poberám rodičovský príspevok. Keď som pozrela zoznam voľných živností, pravdepodobne by to bolo toto: 23 INFORMÁCIE, KOMUNIKÁCIE A VYDAVATEĽSTVO 23.1 Počítačové služby 23.1.3 Služby pri údržbe systémov (softvéru) 23.1.3.1 Poskytovanie pomoci s cieľom udržaťsoftvér v optimálnom funkčnom stave,poskytovanie odborných služieb súvisiacich s počítačom–obnova systému po havárii.
Uvažujem či je lepšie založiť si živnosť v ČR alebo v SR. Peniaze mi zatiaľ chodia na slovenský účet. Neviem aké sú výhody a nevýhody medzi založením tejto živnosti v SR v porovnaní v ČR. Rozmýšľam, že ak by sa mi do budúcnosti podarilo túto činnosť slušne rozbehnúť, pracovala by som iba takto a dala v súčasnom zamestnaní výpoveď. Preto práve živnosť v SR, ako v mojom domovskom štáte.
Vedel by mi niekto poradiť ohľadne výhod a nevýhod? Takisto, ako by to bolo s odvodmi do sociálnej a zdravotnej poisťovne. Tie za mňa odvádza súčasný zamestnávateľ. ale po zriadení živnosti si nie som istá či by som nemala niečo odvádzať aj aj. Čo sa týka daní, tak myslím, že dane z celosvetových príjmov by som mala v súčasnosti odvádzať v ČR, lebo tu som daňový rezident. Myslím si to správne? A tiež sa chcem spýtať na názor či by ste na mojom mieste toto teraz riešili alebo to nechali byť.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Vedľajšia živnosť popri rodičovskej dovolenke v ČR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.