Zavrieť

Porady

Odvody do SP zo živnosti popri zamestnaní

Som zamestnaný a zároveň mám živnosť, odvody do SP som doteraz zo živnosti neplatil.
Chcem sa opýtať, v akej výške by som platil budúci rok odvody, ak tento rok prekročím príjem 4830 € (resp. číslo, ktoré bude budúci rok aktuálne)?
Budú sa odvody počítať z celého príjmu zo živnosti alebo len zo sumy, o ktorú tých 4830 € prekročím? Aby som si náhodou kvôli faktúrke naviac nezavaril...
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    lstulajter Tú kalkulačku som videl, ale tam odpoveď na moju otázku nie je. Keby som sa dôsledne držal toho výpočtu, tak tento rok Sociálnej poisťovni od júla do decembra odvediem celý minuloročný hrubý príjem zo živnosti.
    Ak teda platí, že po prekročení 4830 € musím platiť odvody z minimálneho vymeriavacieho základu, tak sa mi po dosiahnutí tohto obratu (resp. tesne pred jeho dosiahnutím) neoplatí ďalej pracovať, lebo by som už nie zarábal, ale prerábal.
    Jana Motyčková Správne.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Povinne poistenou SZCO od 1.7.2015 sa staneš v prípade, ak tvoj príjem=tržby za rok 2014 dosiahnu aspoň 12*412€ ("trošku" viac ako 4830€ - táto suma platí pre registráciu od 1.7.2014)
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lstulajter To mi je jasné. Ja chcem vedieť, či budem platiť odvody z celej sumy (resp. v "minimálnej" výške) , alebo len z toho, o čo túto sumu prekročím. Lebo ak náhodou z celej, tak si musím dávať veľký pozor, aby som ju neprekročil.
    marjankaj Ak príjmy prekročia 4830, tak budeš platiť odvody zo ZÁKLADU DANE(najmenej minimálne odvody. Aj keby ti vyšla strata.
    lstulajter Takže kým robím popri zamestnaní, neoplatí sa mi prekročiť hraničnú sumu, lebo by som už "vďaka" odvodom nešiel do zisku, ale do straty. Vďaka, budem si to strážiť.
      zbaliť

    Odvody do SP zo živnosti popri zamestnaní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.