Zavrieť

Porady

Koľko stojí u komerč. právnika vypracovanie Návrhu na vklad (resp. zmenu údajov) do katastra nehnuteľností?

Potrebujem urobiť zmenu v LV, jedná sa o doplnenie vecného bremena - práva doživotného bývania pre jednu osobu.

Vie mi niekto napísať, koľko to celé stojí?

Vopred ďakujm za informáciu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Ak si to chceš dať niekomu spísať, odporúčam dať to spísať notárovi formou notárskej zápisnice, kde je istota, že to bude napísané tak, aby na katastri neboli prípadné problémy. K cenám u notárov je vyhláška MS SR č. 31/1993 Z.z. o odmenách a náhradách notárov (http://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-31/znenie-20100101). Môžeš sa opýtať notára, ktorého si vyberieš, koľko by to stálo kompletne (spísanie zmluvy o vecnom bremene formou notárskej zápisnice, overenie podpisov, návrh na vklad do katastra – notári ho môžu podať elektronicky, čo je lacnejšie, ako keby ste si ho podali sami neelektronicky, prípadne iné výdavky, DPH...). U notára sa to dá vybaviť všetko na jednom mieste. Ak Vám zmluvu o vecnom bremene s návrhom na vklad spíše komerčný právnik, nebudete to mať kompletné. Tým nechcem presviedčať ísť k notárovi, veľa ľudí si mnohé veci robia sami a ak to robia dobre, aj ušetria peniaze, len vysvetľujem....
    Naposledy upravil luja5 : 23.10.14 at 09:44

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    treba sa opytat na notarskom urade, vsade maju ine ceny.

    AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

    AmmiS
    Zmluvu o prevode nehnuteľnosti (aj spolu so zmluvou o zriadení vecného bremena k nehnuteľnosti) môže spísať aj ADVOKÁT, ktorý zmluvu aj autorizuje (overí totožnosť podpisov účastníkov) a podá návrh na vklad elektronicky. Takže tiež nie je potrebné zvlášť chodiť overovať podpisy a nosiť zmluvu s návrhom na vklad na kataster. Zároveň vie poradiť vo všetkých právnych aspektoch týkajúcich sa prevodu nehnuteľností.

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    kúpno-pradajná zmluva - formou notárskej zápisnice - zhruba 130 €
    za zápis do katastra 66,- €
    darovacia zmluva formou notárskej zápisnice 170 € a 2 x66 ak je to s vecným bremenom bez vecného bremena iba 66 €
    aj keď som menovala kúpno-predajnú a darovaciu zmluvu je to len na ilustráciu
    koľko zhruba takéto zápisnice stoja
    ako tu už bolo spomínané ceny sa môžu líšiť
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Redder to su este dobre ceny...
    AmmiS Radšej by som uviedla cenu za zmluvu už aj s poplatkom pre potenciálneho klienta (keďže pri použití ZEP sa poplatok aj tak znižuje... a teda klient neplatí v plnej výške € 66, či sa mýlim? ;-)
    Anik nie každý vie , že sa pri použití ZEPom sa poplatok znižuje a preto si myslím, že máloktorí notár Ti ponúkne túto možnosť skonštatuje, že poplatky sú také a že to všetko vybaví a Ty sa s tým nemusíš zaťažovať. Ak by bol problém vybaví a dotiahne to za Teba.
    luja5 @Anik, Tvoje informácie považujem za nejasné, keďže si neuviedla postupy, ako si sa k daným sumám dopočítala, respektíve odkiaľ si ich prevzala. Síce si uviedla, že ceny sa môžu líšiť, ale bez dôvodu rozdielnosti cien. Základom pre výpočet by mala byť cena nehnuteľnosti, pričom pri uvedenej rovnakej cene by malo byť jedno, či sa nehnuteľnosť predáva, alebo daruje.

    Ja som zadanie otázky pochopila tak, že ide len o zmluvu o zriadení vecného bremena. Vtedy len za spísanie zmluvy (bez DPH) formou notárskej zápisnice by to podľa môjho názoru malo byť 66,39 €. Vychádzam pritom z položky A/1 prílohy k vyhláške č. 31/1993 Z. z., časť "Ak nemožno základ určiť alebo ak ho možno určiť len s nepomernými ťažkosťami... 66,39 €". Aspoň nemám skúsenosť, ako by sa určoval základ (na akú sumu by sa malo "ohodnotiť" vecné bremeno) pre percentuálny výpočet odmeny len za zmluvu o zriadení vecného bremena, ak by sa tak malo postupovať. Za návrh na vklad do katastra: ak elektronicky, tak 33 € (riadny) alebo 133 € (zrýchlený). Notári to bežne tak robia a súhlasím s AmmiS.

    Tu je príklad odmeny (bez DPH) za kúpnu zmluvu pri hodnote bytu 35 tis. € http://www.notarnitra.sk/poplatky.htm, tu http://www.notar-ke.sk/kalk.swf sa dá orientačne vypočítať základ odmeny za zmluvu, ak sa nedá určiť cena predmetu zmluvy alebo sa dá určiť len s nepomernými ťažkosťami (alebo aj ak sa dá určiť bez problémov).

    Kompletnú sumu odmeny môže povedať len notár na základe všetkých potrebných skutočností a vykonaných súvisiacich úkonov, opýtala by som sa preto notára. Alebo advokát, ak by to robil advokát, kde je asi viac možností výpočtu odmeny (možno by vedela doplniť AmmiS).
    Anik luja5 takýto do vetok som mohla očakávať. Nie som ani právnik ani notár som len bežný smrteľník, ktorý pre pokoj duše napriek tomu, že sa na porade toho veľa popísalo a iste by mi pomohla aj Majka riešil to prostredníctvom notára. Napísala som svoju vlastnú skúsenosť, ktorú som zaplatila ja. Tak asi toľko k tomu na vysvetlenie.
    misoft Babenky - pŕŕŕŕŕ - niečo som vysnoril..... http://www.notar.sk/Not%C3%A1rskakom...%C3%A1rov.aspx
    luja5 @Anik, ak by si uviedla, že si zaplatila za kúpnu zmluvu formou notárskej zápisnice 130 € a za darovaciu zmluvu formou notárskej zápisnice 170 €, že je to Tvoja osobná skúsenosť, v komentári by som napísala inak. V takom prípade by som sa rada opýtala, podľa akých predpisov notár určil svoju odmenu a či sa vychádzalo z hodnoty predávanej a z hodnoty darovanej nehnuteľnosti, alebo z niečoho iného. Ak takú skúsenosť máš, asi máš k tomu aj podklady. Pomohlo by to aj mne, keďže som tiež len bežný smrteľník, ktorý chce predať náš byt. Ak by som pri hodnote bytu cca 100 tis. € mala zaplatiť notárovi za zmluvu formou notárskej zápisnice len 130 €, bolo by to pre mňa super.
    Ešte ma napadla jedna otázka - neplatila si tých 130 € pri kúpno-predajnej zmluve náhodou len ako svoj podiel na celkovej odmene, ktorej úhradu notárovi ste si účastníci zmluvy medzi sebou rozdelili?
    luja5 @Misoft, ja o tej vyhláške viem, spomenula som ju aj vo svojej odpovedi pre zadávateľku tejto otázky, aj vo svojom komentári. Len nikde v nej neviem nájsť, že by som mohla za zmluvu formou notárskej zápisnice pri hodnote môjho bytu cca 100 tis. € zaplatiť len 130 €. Preto mi chýbalo v odpovedi od Anik, podľa čoho to má byť tých 130 €.
    A veľmi to nepomôže ani zadávateľke otázky, lebo zadávateľka chce doplniť vecné bremeno, nie nehnuteľnosť (aj) predať/darovať (o tom nepíše).
    Anik luja5 - práveže som zvažovala, že by som si tú kúpno-predajnú a aj darovaciu zmluvu urobila aj sama, ale nakoniec som bola za notárom, ktorý mi nič nevyčísloval, neodvíjal sa zo žiadnej sumy - pri darovacej vôbec nebola hodnota daru vyčíslená zaplatila som za ňu 170 €,
    keď som potom za ním šla, že koľko by ma vyšla kúpno predajná zmluva povedal tak od oka, že tých zhruba 110 €
    pri podpise mi povedal sumu 130 € vraj aj s DPH + 66 € za kataster a radšej som sa nejednala, keďže som sa rozhodla, aby to doriešil on. Toľko moja osobná skúsenosť z tohto roka.
    luja5 Anik, vďaka za info. Môžem len dúfať, že ak to bude aj u nás reálne, natrafíme tiež na notára, ktorého hodnota predmetu kúpno-predajnej zmluvy nebude zaujímať a dá nám to za svoju notársku odmenu len tak od oka, resp. ako keby sa hodnota-cena predmetu zmluvy spísanej formou notárskej zápisnice nedala určiť. U darovacej zmluvy ma to až tak neprekvapilo, lebo tá nemusí cenu darovanej nehnuteľnosti nutne obsahovať, ale u kúpno-predajnej zmluvy by ma to v našom prípade príjemne prekvapilo, ak by sme zaplatili konečnú odmenu notárovi len cca 130 € (okrem ešte poplatku za návrh na vklad). Najmä aj kvôli odlišným informáciám a výpočtom okolo notárskej odmeny, ktoré som našla na viacerých internetových stránkach (aj vo vyhláške). Tiež by som sa v takom prípade nejednala.
      zbaliť

    Koľko stojí u komerč. právnika vypracovanie Návrhu na vklad (resp. zmenu údajov) do katastra nehnuteľností?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.