Zavrieť

Porady

Môžem mojej s.r.o.-čke prenajať dom za symbolické 1 EUR mesačne?

Idem dať vlastný rodinný dom do prenájmu mojej s.r.o.-čke a chcem vás poprosiť o radu:

1. Môžem dať do zmluvy cenu nájmu 1 EUR mesačne, s tým, že rekonštrukciu a úpravy priestorov si bude hradiť firma? Vlastne mi akože tým zaplatí. Ale vlastne ja môžem moju firmu podporovať aj tým, že jej dám do prenájmu nehnuteľnosť len za symbolické 1 EUR/ mes. nie?

2. Môže si firma dať do nákladov: úpravy podlahy, predelenie miestnosti, dvere, bránu, okná, kuchynskú linku?

Prosím o radu, ako to dať do zmluvy o nájme, aby to bolo v poriadku, resp. aby sa do toho nikto nemohol obuť. Ďakujem
taiko vyborna tema
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    logo
    TriviTax,s.r.o.
    1. môže byť 1 eur mesačne
    2. môže s tým že úpravy=opravy sú nepeňažným príjmom prenajímateľa -takže to budeš musieť vysporiadať vo svojom DPFO. Pokiaľ to bude sro účtovať ako rekonšrukciu, tak to platí tiež, ale až po skončení nájmu.
    3. v zmluve o nájme musia byť podmienky nájmu jednoznačne uvedené, hlavne súhlas prenajímateľa s úpravou - rekonšrukciou domu, účel nájmu, nemal by si ty v tom dome bývať - ak áno, treba upraviť aj podmienky nájmu teba - vlastníka nehnuteľnosti.
    na záver - koleduješ si o riadne nepríjemnosti v prípade kontroly.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    fie, Mishok, Mária27, Ing. Ľubomír Janoška, Jarka 1, aktaK
    6
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    fie Ďakujem za rýchle reakcie.

    Keďže ide o moju s.r.o.-čku, myslím že by malo byť v poriadku, že symbolickým nájmom 1 EUR/ mesačne ju podporujem.

    OK v zmluve nebudem spomínať nič také, že nájomca platí stavebnými úpravami, keďže to tak ani nebude, prispôsobí si priestory pre chod firmy. Do zmluvy dám body:

    1. Nájomca je oprávnený robiť zmeny na predmete zmluvy vrátane stavebných úprav.
    2. Prenajímateľ prenecháva predmet zmluvy nájomcovi s tým, že rekonštrukčné práce opravy a všetky stavebné úpravy potrebné na prispôsobenie priestorov hradí nájomca.
    3. Predmet nájmu zmluvy je nájomca oprávnený užívať na obchodné a administratívne služby súvisiace s výkonom podnikateľskej činnosti nájomcu, a taktiež za účelom bývania.

    Bude to tak v poriadku?
    veronikasad V akej oblasti podnikáš ? Aká časť domu bude využívaná vyslovene na podnikanie ? (pomer k celkovej rozlohe domu).
    fie 80m2 firma, 60m2 moje bývanie a rozmýšlam, že 90m2 prenajmem niekomu na bývanie. Bude lepšie, keď firme prenajmem len vymedzený konkrétny priestor?
    KEJKA v poriadku, ale potom náklady s rekonštrukciou budeš deliť v pomere, v akom vymedzuješ priestory, rozumiem tomu dobre?
      zbaliť

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Špekulácia ako vyšitá, najmä ak v rodinnom dome aj bývaš. Posudzuješ sa ako osoba blízka, preto je potrebné dať pri nájme cenu obvyklú a prenajať len priestory, ktoré sa budú naozaj využívať pre činnosť s.r.o. Stavebné úpravy, ak sa netýkajú podnikateľských priestorov, nebudú daňovo uznaným nákladom s.r.o. Ešte treba byť opatrný, aby šlo o opravu domu, nie o technické zhodnotenie, lebo to sa odpisuje 20 rokov. Druhá strana mince je, že ako fyzická osoba, prenajímajúca nehnuteľnosť budeš mať povinnosť všetky tieto stavebné úpravy zdaniť a platiť zdravotné poistenie. Ak potrebuješ z s.r.o. financovať prestavbu domu, vyplať si podiel na zisku za uplynulý rok, alebo sa zamestnaj v s.r.o., výška mzdy nie je obmedzená, zaplať odvody a daň zo mzdy. Mzda + odvody sú daňový náklad s.r.o., nespochybniteľný žiadnou kontrolou. Dom neprenajímaj s.r.o.čke, a opravu financuj zo mzdy. Takto máš pokoj pri akejkoľvek kontrole. Lebo ešte je otázka, či by si nemal platiť nájom aj Ty s.r.o., keď bývaš v jej prenajatej nehnuteľnosti, samozrejme obvyklý, lebo si blízka osoba, a či má s.r.o. v predmete podnikania aj nájom nehnuteľností.
    Naposledy upravil Dav : 25.10.14 at 12:13 Dôvod: preklep
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    fie Aká špekulácia?

    Tak prenajmem firme len tú časť, kde bude podnikať, tých 80m2.

    Myslím, že je pochopiteľné, že dám vlastnej firme priestory za symbolickú cenu. To akože niekomu príde divné? Však vlastnej firme ako pomôžem aby sa postavila na nohy? Predsa tak, že jej dám nájomné 1 EUR.

    Prečo by som musel dávať vlastnej firme priestory za obvyklú cenu?

    Čo všetko sa ráta ako technické zhodnotenie? Budem riešiť podlahu, okná, dvere, bránu.

    Keď si firma na vlastné náklady prispôsobí priestory pre svoje podnikanie, myslím, že z toho by som už ako fyzická osoba nemal platiť daň, nie? Veď to nie je príjem.
    Dav Posudzuje sa s.ro. aj občan, §6 a ďalšie zákona o dani z príjmov. Preto, lebo za cenu 1 € je nájom s.r.o. v poriadku, ale ako občan si zvýhodnil samého seba(blízka osoba, konateľ a majiteľ s.r.o.) a ukrátil si štát na dani z príjmov a sebe(občanovi) si získal výhodu platenia dane z prenájmu len zo sumy 1 €.Preto si ukrátil štát na dani v sume m2xcena prenájmu obvyklá, napr. z inzerátov o prenájme-1 €x19% daň. Podobne sa posudzuje všetko.A máš príjem - opravu Ti zaplatil niekto iný, s.r.o., právnická osoba, nie Ty, občan.
    fie Ďakujem za vysvetlenie.

    Takže, aj keď od mojej firmy nechcem za nájom žiadne peniaze, musím, len aby bolo čo zdaniť. To je aká logika?

    A čo sa týka prispôsobenia priestorov, predsa to nebude môj príjem, keď tie úpravy vykoná firma pre vlastné potreby/účely. Väčšiu bránu, aby mohlo vojsť do dvora nákladné auto, predajná plocha, aby mohla firma predávať atď. Ako môžu byť tieto úpravy vnímané ako príjem mojej fyz. osoby?
    IvetaH Mám teraz daňovú kontrolu presne na toto isté. Nájom bol 0 €, súčasťou nájomnej zmluvy je dohoda o technickom zhodnotení a stavebných úpravách a súhlas vlastníka, tiež dohoda o oprave a súhlas vlastníka a ešte aj dohoda o tom, že vlastník nebude odpisovať. Ako to dopadne neviem, ale klient má výhodu, že je to samostatný vchod aj časť toho domu. Zatiaľ máme vytknuté, že elektriku a vodu platí vlastník. Celú tú prerábku sme dali ako technické zhodnotenie voči čomu má DU výhrady, že sa nejedná o TZ a k tomu teraz skúmajú aj uplatnený odpočet DPH. Nepochopila som ako súvisí DPH s tým, že mám opravu zaúčtovanú ako technické zhodnotenie.
    Tak si to celé riadne premysli vopred aj z pohľadu dane z príjmu aj z pohľadu DPH. A u môjho klienta tiež nejde o špekuláciu, majú nehnuteľnosť ako činžák a je skoro prázdna.
    IvetaH Ja si myslím, že príjem občana by to bol až po skončení nájmu, lebo neodovzdá priestory v pôvodnom stave. Prečo by to bol príjem hneď? Uzavrie zmluvu, že priestory vráti v pôvodnom stave.
    Dav Ak priestory vráti v pôvodnom stave, bude vyberať nové okná a osádzať staré? Takéto prenájmy občana a následné úpravy pre jednoosobovú s.r.o. seba samého sú právna schizofrénia a je otázka času, kedy sa daňové kontroly zamerajú predovšetkým na takéto prípady. A bude naozaj otázka obhájiteľnosti vybraného postupu a otázka "verného a pravdivého" zachytenia skutočnosti v s.r.o.
    IvetaH A kto sa po 20tich rokoch príde pozrieť aké okná sú na nehnuteľnosti.
    taiko A keby ten dom kompletne predal s.r.o. S.r.o by ho opravila a nasledne mu ho prenajala ako hocikomu inemu. Ani vtedy by naklady na opravu/rekonstrukciu nebolo mozne zahrnut do nakladov?
    Dav Zase je to otázka dobrej zmluvy, obvyklých cien a predmetu činnosti prenájom nehnuteľností. Toto vyzerá byť schodnejšia cesta. Ja nie som daňový kontrolór, len uvažujem v súvislostiach podľa zákona o dani z príjmov o vzťahu medzi fyzickou a právnickou osobou. Čo je schodné pre s.r.o. sa na druhej strane otočí proti fyzickej osobe. Radšej treba dopredu zvážiť všetky možnosti, ako sa dostať do ťažkostí po prípadnej daňovej kontrole.
    taiko no to je samozrejme. Ja len uvazujem v tych intenciach, ze naco by som ja ako osoba vlastnil dom, ked ho moze postavit/kupit moja s.r.o. a mne ho prenajimat. Pricom vsetky naklady s domom spojene pojdu do nakladov s.r.o.
    buchač tai

    Ešte aj sracák nech si dá do nákladov...
    ----------------------------------------------------
    Kua, len čítam otázku - problém a už sa mi čúro vo vrecku otvára.
    Dav Teraz boli schválené novely zákonov,ktoré dosť pritvrdili posudzovanie spoločností a vyplývajú z nich aj nové povinnosti. Treba ich poriadne prečítať a otestovať svoju spoločnosť, či nebude spadať pod označenie "spoločnosť v kríze". Pri takýchto úvahách o nájme alebo kúpe a oprave domu na firmu sa testuje: ako je na tom moja s.r.o.? Ako mám zabezpečené príjmy a chod firmy na ďalšie obdobie? Nebude mi hroziť situácia, že sa na firmu vyhlási konkurz a budem musieť platiť záväzky predajom majetku? Neprídem takto o dom? Ako si potom zabezpečím bývanie? Aké povinnosti mám ako fyzická osoba v prípade, že užívam prenajatý majetok? Prečo mám platiť nájomné za svoj vlastný dom?Prečo mám platiť dane a odvody za to, že užívam svoj vlastný dom? Ako dokonale mám vypracované zmluvy a vedené účtovníctvo, aby som sa vyhol pokute pri daňovej kontrole? A určite som na mnohé dôležité otázky zabudla. S.r.o. a občan sú dve rozdielne osoby, napriek tomu, že ide o jednoosobovú s.r.o., kde majiteľ, konateľ a občan sú jedna fyzická osoba.
      zbaliť

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    podľa mňa toto ti nikto neuzná... nakoľko nie je zrejmé aká je výška nájmu... keďže v jednom mesiaci vymení firma okná za 3000 € a v druhom mesiaci predelenie miestnosti za 300 €...priecodnejšie by bolo dať firme normálne riadne nájomné a z toho potom rekonštrukciu financovať....

    Môžem mojej s.r.o.-čke prenajať dom za symbolické 1 EUR mesačne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.