Zavrieť

Porady

Je možné vydať platový dekrét so spätnou platnosťou?

Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či mi môže riaditeľ školy vydať platový dekrét so spätnou platnosťou. Platový dekrét mi bol našou mzdovou účtovníčkou predložený na podpis 2. októbra 2014, pričom dátum na dekréte bol uvedený 28. august 2014 s tým, že nový dekrét platí od 1. septembra 2014. Môže takto postupovať riaditeľ? Je na to nejaký predpis? Môžem si rozdiel v plate za mesiac september nárokovať? Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Papierniková je offline (nepripojený) Papierniková

    Papierniková
    nie ... spätne nie je možné .... v prípade, že ti platobný dekrét dali 2.10.2014 môže byť úprava až od nasledujúceho mesiaca ... t.j. od novembra 2014 ... zákon 553/2003 Z.z.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    janka.x ďakujem veľmi pekne
    janka.x môžem sa ešte spýtať, v ktorom paragrafe sa o tom píše? nemôžem to nájsť...
    Papierniková § 4 ods. 7 Zamestnávateľ je povinný písomne oznámiť zamestnancovi výšku a zloženie funkčného platu pri uzatvorení pracovnej zmluvy, pri zmene druhu práce alebo pri úprave funkčného platu.
    ivka70 A z tohto ako vyplyva tvoja odpoved?
    janka.x neviem, mne sa tiez zda, ze spatne by sa to nemalo davat... ale rovnako neviem, ako by na tento argument reagoval riaditel, myslela som si, ze je niekde jednoznacne uvedene, ze platovy dekret, ak je na nom datum 28. august, tak musi byt vtedy aj odovzdany ucitelke... My sme dostali dekrety az 2. oktobra s tym, ze sa este presne nevedelo, ci sa nebudu menit uvazky... pritom uvazky boli zname uz v juni a nic sa na nich nemenilo, tak nam dali dekrety az v oktobri s augustovym datumom a nizsou sumou za priplatky ako bolo na povodnom dekrete...
    Papierniková Pokiaľ zamestnávateľ nemá od zamestnanca potvrdenú zmenu, musí vyplácať v pôvodnej výške ...
      zbaliť

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Nie som odborník na túto oblasť, napíšem preto len svoj názor z hľadiska mojej logiky a možno tým tému aj posuniem.

    Podľa zákona uvedeného v predchádzajúcej odpovedi zamestnancovi patrí plat (§ 4 ods. 1) a je mu poskytovaný za prácu (§ 4 ods. 3). Ustanovenie § 4 ods. 7 chápem tak, že ide len o povinnosť zamestnávateľa oznámiť zmenu funkčného platu, ktorý je definovaný v § 4 ods. 4-6. V tejto súvislosti by som najprv hľadala odpoveď na otázku, či úväzok súvisí s funkčným platom a či zaň patrí plat (zložka platu) v rozsahu, v akom sú splnené zák. podmienky pre jeho nárok a poskytovanie.

    Ak zamestnancovi niečo patrí po splnení určitých zák. podmienok, tak by mu to nemalo patriť, ak zák. podmienky nespĺňa alebo prestal spĺňať. Ak by zamestnanec nesúhlasil s tým, čo mu podľa zákona nepatrí, ako by to bolo ďalej? Je zák. nárok podmienený tým, kedy zamestnanec podpíše dekrét, alebo tým, odkedy nespĺňa zákonom určené platové podmienky? Event. v akej lehote je povinný zamestnanec dekrét podpísať? Ale aj opačne - ak by zamestnanec začal od určitého dňa/mesiaca spĺňať zák. podmienky na zákonne nárokovú zložku platu, musí mu to zamestnávateľ doplatiť spätne, aj keby zamestnanec dostal-podpísal dekrét neskôr?

    Neviem posúdiť, ako je to v prípade týkajúcom sa úpravy platu pri zmene úväzku (§ 27 zákona č. 553/2003 Z.z. = poskytovanie platu zodpovedajúceho odpracovanému času), či tam môže byť aj súvislosť s nar. vlády 422/2009 Z.z., ktoré ustanovuje základné úväzky..... Zadávateľka sa v jednom zo svojich komentárov dobre pýta, lebo nevie nájsť k tomu paragraf. Ani ja neviem (nemám v predpisoch z tejto oblasti prehľad a v takom prípade sa ťažko hľadá) a tiež by ma konkrétny paragraf zaujímal. Aj preto som otázke pridala srdiečko.

    Doplnenie:
    Pri písaní odpovede som si neuvedomila, že v tomto prípade nejde o zmenu úväzku, ale o príplatok, čo nie je napísané v zadaní otázky, ale až v jednom z komentárov od zadávateľky. Svoj názor pokiaľ ide aj o nenárokové zložky platu a o platových rozhodnutiach podľa zákona č. 553/2003 Z.z. som vyjadrila v komentároch a moju odpoveď ponechávam v pôvodnom znení s tým, že v tomto prípade nejde o platový dekrét súvisiaci so zmenou úväzku.
    Naposledy upravil luja5 : 31.10.14 at 07:20 Dôvod: doplnenie

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Ako to chápem ja:ak ti bol predložený 2.októbra,nemôže platiť od 1.septembra-na tom ste sa nedohodli.Môže platiť od 2.10.,resp. neskoršieho dátumu,napr. 1.11.,ale určite nie antedatovaný.Myslím,že v tomto prípade platí §43 Obč. zákonníka:
    Zmluvy
    § 43
    Účastníci sú povinní dbať, aby sa pri úprave zmluvných vzťahov odstránilo všetko, čo by mohlo viesť k vzniku rozporov.
    Návrh na uzavretie zmluvy

    § 43a
    (1) Prejav vôle smerujúci k uzavretiu zmluvy, ktorý je určený jednej alebo viacerým určitým osobám, je návrhom na uzavretie zmluvy (ďalej len „návrh“), ak je dostatočne určitý a vyplýva z neho vôľa navrhovateľa, aby bol viazaný v prípade jeho prijatia.
    (2) Návrh pôsobí od doby, keď dôjde osobe, ktorej je určený. Návrh, aj keď je neodvolateľný, môže navrhovateľ zrušiť, ak dôjde prejav o zrušení osobe, ktorej je určený, skôr alebo aspoň súčasne s návrhom.

    Neviem zvýrazniť,ale §43a ods.2 je dôležitý ! Taký je môj názor.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    stefania71 V tomto prípade by som určite neaplikovala §43a ods. 2 Občianskeho zákonníka, nakoľko je to rozhodnutie vydávané zamestnávateľom a nie je to návrh ani zmluva, nehľadala by som oporu v občianskom zákonníku.
    Podľa môjho názoru platový dekrét vydaný 02.10. by mal platiť najskôr od toho dňa, my platové dekréty na aktuálny mesiac sa snažíme predkladať a dať podpísať 1-ho v mesiaci.
    luja5 Peggynka, dovolím si zareagovať na Tvoj názor, ak môžem.
    V zákone č. 553/2003 Z.z. som nenašla odkaz na dané ust. Obč. zákonníka. Či je platový dekrét návrhom na zmluvu podľa OZ, to sa mi nepozdáva. Najmä ak by obsahom dekrétu mali byť zákonné nároky na zložky platu (zatiaľ stále neviem, ako je to s úväzkom). Mám pritom na mysli len platový dekrét, ktorý má byť (podľa litery osobitného zákona) len "písomným oznámením". Bežne sa uvádza, že osobitné zákony majú prednosť a pri otázkach mzdových nárokov jednotlivých skupín zamestnancov by som OZ medzi osobitné zákony nezaradila. Pre istotu som v zákone č. 553/2003 Z.z. pozrela aj odkazy na paragrafy Zákonníka práce, ale tie sú tiež o inom, nie o platovom dekréte.
    Peggynka Nie som právnik,len mám dobrú pamäť a viem,že pri kontrole nemocníc NKÚ ,v časoch sporov o zmluvách lekárov a zdrav. sestier,bolo poukazované na to,že pochybili s poukazom na ZP a OZ.Skúsim to nájsť.Tak tu,str. 14/20:
    https://www.nku.gov.sk/documents/101...f-964ade0acec5
    • dohody o zmene podmienok pracovnej zmluvy boli v NÚSCH podpisované so spätnou platnosťou, čo nebolo v súlade s ustanoveniami § 47 ZP a § 43 OZ
    Papierniková v praxi to funguje skutočne tak ako som už predtým písala a ako píše Peggynka ... nie je možné upraviť platové podmienky zamestnanca bez toho, aby mu to bolo vopred oznámené ... priznanie resp. zníženie platu nie je možné vykonať retroaktívne
    stefania71 Pozrela som uvedený dokument, NKÚ naozaj poukazuje na nesúlad s ustanoveniami občianskeho zákonníka, ale len pri zmluvách alebo návrhoch, nie pri rozhodnutiach. S rozhodnutím o plate zamestnanec ani nemusí súhlasiť, napr. zamestnávateľ môže odobrať osobný príplatok, na ktorý zamestnanec nemá zákonný nárok.
    Papierniková dá sa nájsť v judikátoch ústavného súdu ...
    Papierniková V prípade, že zamestnanec odmietne prevziať, zodpovedný pracovník zapíše do dekrétu danú skutočnosť
    luja5 Zadávateľka nepísala o z mene podmienok pracovnej zmluvy, len o platovom dekréte. Ani spomínaný § 4 ods. 7 zákona č. 553/2003 Z.z. nehovorí o zmene pracovnej zmluvy, ani na ňu neodkazuje - ďalšia nedokonalosť zákona?
    luja5 Ja som dávnejšie čítala jednu správu z kontroly vykonanej ministerstvom spravodlivosti – nemala som dôvod pochybovať, že na takom ministerstve snáď zákony poznajú a dajú si pozor, aby do zápisu z kontroly nedali závery, ktoré podľa zákonov neobstoja. Zaujímavé (v intenciách tejto našej debaty) v správe bolo, že priznanie príplatku za riadenie v priebehu výkonu kontroly a zároveň spätne odo dňa ešte pred poverením a samotným výkonom kontroly nebolo hodnotené ako porušenie zákona, ako neprípustná retroaktivita...
    Tiež sa rozlišovalo medzi dohodami, pracovnými zmluvami a rozhodnutím o plate. Inak v súvislosti s touto témou som pojem. "platový dekrét" nenašla, možno by mi pomohlo lepšie sa zorientovať, ak by ma veci znalí poraďáci ponavigovali, kde to nájdem. Vďaka.
    luja5 @Peggynka, až teraz reagujem na Tvoj koment o odkaze na správu NKÚ, lebo až teraz som sa k tomu dostala. Mne ako laikovi správa z NKÚ nepomohla a uvediem, prečo.

    Na strane 14/20 som nenašla nič o súvislosti medzi § 4 ods. 7 zákona č. 553/2003 Z.z. a ust. § 43a ods. 1-2 Obč. zákonníka. Pokiaľ ide o ZP vzťah ZP-OZ ma v danej správe neprekvapil. Napriek tomu ani v tomto vzťahu sa neobjavila súvislosť s ust. § 43a ods. 1 a 2 OZ.

    Ani vybraná časť zo strany 14/20 "dohody o zmene podmienok pracovnej zmluvy boli ....podpisované so spätnou platnosťou, čo nebolo v súlade s ust. § 47 ZP a § 43 OZ" mi nepomohla. Čo to presne znamená? Myslí tým NKÚ konkrétne platový dekrét, či mzdový výmer, či rozhodnutie o plate... ( všetky tieto rôzne pojmy NKÚ v správe používa)? Mám dlhoročné skúsenosti so správami z NKÚ (len nie z oblasti pracovných zmlúv a platov), preto som si najprv pozrela hlavné nedostatky zistené kontrolou. Na strane 5/20 medzi najčastejšími nedostatkami NKÚ uvádza, že v spise zamestnanca sa nenachádzalo rozhodnutie(!) o plate, nie dohoda o plate. Akým právnym aktom je mzdový výmer (tento pojem NKÚ tiež použil), do toho sa nepúšťam. Samotný NKÚ však tým podľa môjho názoru vyjadril, že otázky platu nemusia byť riešené len zmluvou podľa OZ (ZP), ale aj (podľa mňa jednostranným) rozhodnutím, lebo riešenie platu formou rozhodnutia neuviedol súčasne tiež ako nedostatok.
    Peggynka Ja to chápem tak,že "platový výmer (dekrét),rozhodnutie o plate) je súčasťou pracovnej ZMLUVY a preto sa na to vzťahuje OZ.Je rozdiel,či podpíšem v prac. zmluve ustanovenie,že moje mzdové nároky sú riešené zmluvou alebo podpíšem ustanovenie,že podliehajú kolektívnej zmluve.
    Podľa § 43 odst. 1 písm. d sú mzdové podmienky POVINNOU súčasťou pracovnej zmluvy. Výnimku tvorí prípad keď sú mzdové podmienky dohodnuté v kolektívnej zmluve.
    1) Ak je výmer neoddeliteľnou súčasťou tak je možné ho meniť len so súhlasom oboch strán.
    2) Ak výmer nie je neoddeliteľnou súčasťou, tak musia byť mzdové podmienky uvedené v zmluve, inak nespĺňa zákonom stanovené požiadavky.
    Vo všeobecnosti - zmena mzdy uvedenej v pracovnej zmluve nie je možná bez súhlasu zamestnanca samotného.
    luja5 Peggynka, toto je pre mňa naozaj len laická pôda. Dúfala som, že tu pribudne aspoň jeden judikát ústavného súdu (spomenuté len všeobecne v jednom z iných komentárov), čo by asi zadávateľke najviac pomohlo, ale nepribudol. Skúsila som hľadať, ale čo mi ujo gúgl ponúkol, že pravá-nepravá retroaktivita, nepravá retroaktivita v určitom prípade nie je v občianskom práve zakázaná..., tomu fakt nerozumiem. To je naozaj len pre (ústavných) právnikov.

    1. Stále neviem, ako je to s § 4 ods. 7 zákona č. 553/2003 Z.z.. Ivka70 mala jednoznačnú otázku, s ktorou plne súhlasím a ktorá stále nebola zodpovedaná. Bavíme sa o školstve, kde v zákone č. 553/2003 Z.z. o odmeňovaní (nie v ZP) sa píše o písomnom oznámení o plate, o zmene platu, ale nie že to musí byť povinná súčasť zmluvy... Všimni si presné znenie v tomto zákone (nie v ZP).

    2. Čo s tým, že pri poskytovaní platu zamestnancom, na ktorých sa vzťahuje uvedený zákon, zamestnávateľ neuplatní o.i. aj ust. § 43 ods. 1 písm. d) ZP?

    3. Čo v prípade, keď obidvaja podpíšu spätne, lebo tak sa dohodnú? V rozpore s ktorým paragrafom ktorého zákona konali? Aká je to retroaktivita?

    4. Čo s tým, ak v platovom poriadku školy je doslovne zo zákona prevzaté napríklad to, že o priznaní osobného príplatku, o jeho zvýšení, znížení alebo odobratí rozhoduje zamestnávateľ na základe písomného návrhu príslušného vedúceho zamestnanca (zákon nehovorí o dohode, dodatku k zmluve...)? Čo s tým, ak nebolo včas priznané to, na čo je zo zákona nárok, môže či dokonca musí sa spätne priznať? Náhodou som natrafila aj na tému http://www.porada.sk/archive/index.php/t-193532.html, kde je odcitovaný ďalší zaujímavý § 27 zákona.
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    § 4
    (7) Zamestnávateľ je povinný písomne oznámiť zamestnancovi výšku a zloženie funkčného platu pri uzatvorení pracovnej zmluvy, pri zmene druhu práce alebo pri úprave funkčného platu.

    Nie je tam uvedené, že toto písomné oznámenie je účinné až po prevzatí zamestnancom.

    Úprava funkčného platu nastáva väčšinou zo zákonných dôvodov - priznanie určitého druhu príplatku - napr. priznanie kreditového príplatku. Podstatné je kedy bol vydaný a od kedy má platnosť.

    Aj v prípade zníženia osobného príplatku - a to už z akýchkoľvek dôvodov, podľa mňa nemá význam špekulovať. pretože môže nastať situácia, že teda zamestnávateľ vyhovie požiadavke a upraví dekrét podľa želania, ale v najbližšom možnom termíne vydá nový dekrét s nulovým osobným príplatkom, prípadne zájde ešte ďalej a urobí všetky zákonné kroky na rozviazanie pracovného pomeru s takýmto zamestnancom.

    Takže môj záver je: Ak bol dekrét vydaný 28. augusta 2014 s platnosťou od 1. 9. 2014, tento dekrét je platný aj keď bol zamestnancovi odovzdaný až 2.10.2014 (neskoré odovzdanie dekrétu môže nastať z rôznych príčin, napr. choroba, dovolenka ale aj to, že ostal v šuflíku na sekretariáte).
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    luja5 Zdieľam rovnaký názor, ale ja som si netrúfla napísať taký jednoznačný záver, len "omáčku" a trochu inak.
    janka.x ďakujem za váš názor... je mi len trošku ľúto, že riaditeľ a aj mzdová účtovníčka si môže niečo také dovoliť, podľa mňa je to ich povinnosť pripraviť tieto dokumenty včas, hlavne ak tam žiadne z uvádzaných dôvodov neexistovali(choroba, dovolenka, atď...). Neviem si predstaviť, aby som ja odovzdala napríklad maturitné vysvedčenie žiakovi s mesačným oneskorením, hlavne ak sa hlási na vysokú školu!!! veď tiež je vysvedčenie platné, len by bolo odovzdané v júli...
    Papierniková Skúste sa obrátiť na inšpektorát práce, myslím že po kontrole si to už viac nedovolia
    avalik Podstatné je že oznámenie bolo vydané vopred, pred platnosťou - to, že ti bol doručený neskoro, neznamená že je neplatný ...ako som písala vyššie - riaditeľ toto oznámenie môže roztrhať ale priprav sa na to, že od 1.11.2014 ti vydá nové oznámenie s nulovým osobným príplatkom.
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ak je to v tvoj prospech, tak to podpís. Ak by to bolo v tvoj neprospech, tak to nepodpíš atrvaj na uvedení aktuálneho dátumu. Dekrét nebude platný, kým ho neodsúhlasíš.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Peggynka Podľa tejto formulácie:
    Môžem si rozdiel v plate za mesiac september nárokovať?
    je to v jej neprospech.
    Chobot AK ste sa doteraz nedohodli na zmene platu, tak platí pôvodný platový dekrét a máš nárok na rozdiel platu. To je teória, ale v praxi to môže byť zložitejšie - napr. pri najbližšej príležitosti sa s tebou môžu rozlúčiť.
    avalik Haloooo ... v štátnej a verejnej správe sa "nedohaduje o plate", tam sa plat oznamuje - a keď nesúhlasíš, môžeš ísť.
      zbaliť

    Je možné vydať platový dekrét so spätnou platnosťou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.