Zavrieť

Porady

FA do ČR za žatevné práce

Chcem sa opýtať ako je to správne? Vystavila som FA pre českého odberateľa za vykonané žatevné práce. Faktúru vystavím bez DPH, lebo je to oslobodené od dane. Otázka znie: Vystavenú faktúru dám aj do daňového priznania DPH do riadku 15 a 16, alebo službu uvádzam len v súhrnnom výkaze. Dnes som bola na školení a takú mám z toho hlavu že neviem či to robím správne, Môj postup bol taký, že vystavenú faktúru som ja nedávala cez DP DPH ale len do súhrnného výkazu.
Poradte prosím.
Naposledy upravil dianka.sz : 29.10.14 at 15:31
marjankaj Nemáš tam preklep? žaRtovné práce? Robíš si srandu?
dianka.sz zle som to napísala myslela som na žatevné práce:-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chelsea34198 je offline (nepripojený) Chelsea34198

    Chelsea34198
    Robíš to správne. Ide to len do SV. DO riadku 15 sa uvádzajú všetky oslobodené plnenia od §28...§48 , do riadku 16 idú oslobodené podla §43 čiže dodanie/premiestnenie tovaru.(aj SV ) . Služby = prenos daňovej povinnosti podľa §15 nejde o oslobodené plnenia.
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    dianka.sz Ja som tiež to myslela, len to je problém že prišla som na to že žatevné práce sú služby podľa §16 ods.1 služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť. preto neviem či som nespravila chybu.
    Chelsea34198 Ak to naozaj súvisí s nehnuteľnosťou a daň sa platí podľa §16 ., potom je dôležité, kde sa tá práca vykonávala či v SR alebo ČR? - ( neviem na 100 percentne posúdiť či to je naozaj podľa §16 ods. 1 - skúsim zajtra prezistiť) Ak sa vykonáva v ČR a majú v zákone obdobu našeho §69 ods. 2 tak je to ok.
    dianka.sz Ďakujem veľmi pekne, áno je to služba vzťahujúca sa na nehnuteľnosť, dnes nám to pani lektorka upresnila aj na školení, a v takomto prípade miesto dodania je vždy miesto. kde sa nehnuteľnosť nachádza. Len neviem či v takomto prípade ako postupovať správne, dať vystavenú faktúru do DP DPH aj súhrnný výkaz?
    Chelsea34198 a kde sa nachádza tá nehnuteľnosť ( pozemok, kde sa vykonávajú žatevné práce)?
    dianka.sz v Českej republike....
    nika.sum No podla mna to nejde do DP k DPH na Slovensku a kedze ide o §16 tak ani do SV, lebo ide o pozemok nachadzajuci sa v CR.
    dianka.sz A nikde to nemusí figurovať? Tak ako prekontroluje český daňový úrad či český podnikateľ samozdanil vykonané služby alebo nie?
    Chelsea34198 Potom to nejde nikam, ale problém nastáva v tom , že treba zistiť kto je v čechách povinný platiť daň. Naš zákon má prenos povinnosti ale český nemusí mať. Môže tam podľa českého zákona vzniknúť povinnosť registrácie.
    dianka.sz Povinnosť registrácie, aj vtedy keď český odberateľ je registrovaný v ČR a oznámil nám aj svoj IČ DPH. Ďakujem za odpovede, nemám v tom teraz už jasno...a pomôže mi keď môžem s niekým o tom diskutovať. ďakujem
    Chelsea34198 Sk má §69 ods2, ale je to len dobrovoľná úprava zo smernice, ktorú nemusia mať všetky členské štáty. Povinná úprava je len §69 ods.3, kedy pri službách smernica nariaďuje prenos. Ak teda nemajú dobrovoľnú úpravu ( náš. §69 ods.2), a vieme , že je to predmetom dane v CZ , preto mi vychádza registrácia. Treba sa opýtať v CZ kto platí daň v takomto prípade. Zatiaľ som zistila, že naš §16 ods. 1 je u nich §10. Ale Váš odberateľ by to mal vedieť, a ak nenamietal nič proti faktúre, možno tú úpravu majú. Ja by som sa v CZ pre klud duše opýtala.
    nika.sum viem, ze sa to tu uz velakrat riesilo, da sa urobit prenos danovej povinnosti do CZ, zistite si aky § je to u nich....
    dianka.sz ja som tiež našla metodický pokyn na stránke finančnej správy https://www.financnasprava.sk/_img/p..._01_09_dph.pdf
    Je tam aj príklad ale z toho mi nie je jasné že kam to dám či DP DPH alebo SV...
    Chelsea34198 Tak našla som to v českom zákone , majú prenos povinnosti . Takže faktúruješ bez dane. Do daňového to nedávaš ani do SV , keďže to nejde podľa §15ods. 1. Prikladám aj §108 českého zákona o DPH. Je to odstavec 1 písmeno c.)
    § 108
    Osoby povinné přiznat nebo zaplatit daň
    (1) Přiznat daň jsou povinni
    a) plátce, který uskutečňuje zdanitelné plnění dodání zboží nebo poskytnutí služby s místem plnění v tuzemsku, s výjimkou plnění, u kterých je povinna přiznat daň osoba, které jsou tato plnění poskytována,
    b) plátce nebo identifikovaná osoba, kteří pořizují v tuzemsku zboží z jiného členského státu,
    c) plátce nebo identifikovaná osoba, kterým je osobou neusazenou v tuzemsku poskytnuto plnění s místem plnění v tuzemsku, pokud se jedná o
    1. poskytnutí služby podle § 9 až 10d a § 10k,
    2. dodání zboží s instalací nebo montáží, nebo
    3. dodání zboží soustavami nebo sítěmi,
    d) kupující, který je plátcem nebo identifikovanou osobou, kterému je dodáváno zboží zjednodušeným postupem uvnitř území Evropské unie formou třístranného obchodu,
    e) plátce, na jehož účet je zboží při dovozu propuštěno do celního režimu, u kterého vzniká povinnost přiznat daň podle § 23 odst. 1 písm. a) až c) a § 23 odst. 5,
    f) zahraniční osoba povinná k dani, která poskytuje elektronické služby podle zvláštního režimu a zvolila si tuzemsko jako stát identifikace,
    g) plátce, kterému je poskytnuto plnění v režimu přenesení daňové povinnosti,
    h) osoba, která pořizuje v tuzemsku nový dopravní prostředek z jiného členského státu podle § 19 odst. 6,
    i) osoba, která vystaví doklad, na kterém uvede daň.
    dianka.sz Jaj, veľmi pekne ďakujem..veľmi ste mi pomohli. Ešte by som mala takú otázočku. Vystavené faktúry som do DP nedávala ale vždy poslala SV, ako to opravím? Alebo nechám to už tak...ďakujem ešte raz za odpoveď.
      zbaliť

    FA do ČR za žatevné práce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.