Zavrieť

Porady

Prebratie uctovnictva - manko v pokladni a prebytky v sklade

Preberam uctovnictvo v jednoosobovej s.r.o. (konatel a majitel v jednej osobe) k 1.1.2015 a uz teraz mi dovolili oboznamit sa s doteraz vedenym uctovnictvom. Zistil som, ze nesedi uctovny stav pokladne (pokladnu v praxi nevedu, uctovne je na nej vyse 10000 eur), pravdepodobne preto, ze konatel/majitel z pokladne vyberal bez uctovnych zaznamov resp. do nej napriek uctovnemu zaznamu peniaze ani nevkladal. Po diskusii s konatelom/majitelom ten suhlasil, ze zauctuju manko v pokladni k inventure k 31.12.2014 (aby som prebrala korektne uctovnictvo).
Otazka 1: Spolocnost nemusi podavat na policii oznamenie na neznameho pachatela o sprenevere penazi (majitel si to samozrejme nezela)?
Otazka 2: Ma majitel povinnost zo spreneverenych penazi zaplatit odvod do zdravotnej/socialnej poistovne (pravdepodobne peniaze skoncili unho, ale samozrejme, pachatel manka je neznamy)?
Otazka 3: Samozrejme, ak nepoda spolocnost oznamenie na policii, je to nedanovy vydavok znizujuci majetok spolocnosti, vsak.

Okrem toho v minulosti mala spolocnost podla koncorocnych inventur vzdy nulovy sklad. V skutocnosti maju sklad obsahujuci asi 200 poloziek. Majitel je ochotny k 31.12.2014 urobit realnu inventuru a realne ocenit kazdu polozku, aby som mohol zacat robit korektne uctovnictvo, aj ked si je vedomy, ze z toho zaplati dan z prijmu za rok 2014.

Otazka 4: Ako zauctovat "novoobjavene" polozky na sklade, ked oficialne podla inventury k 31.12.2013 neexistovali ani sa v priebehu roka 2014 nekupili a pri inventure k 31.12.2014 uz existuju? Aka pokuta hrozi pri pripadnej danovej kontrole, resp. ako sa mozno "vyhovorit", ze zrazu na sklade nieco je? Vnesenie dedom Mrazom asi nie je vierohodne.

Vdaka za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    logo
    TriviTax,s.r.o.
    1. nemusí
    2. nemá a áno - nedaňový náklad
    3. 112/648
    alebo 132/648 - prebytky
    prípadne 112,132/211 do 5000 od spoločníka, nákup od súkromnej osoby.

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (4)
    Dav, Jakubec, Ing. Ľubomír Janoška, zlatica76
    4

    IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

    IvetaH
    Ja som preberala tiež také niečo, ale majiteľ si doložil zmluvu o pôžičke a žiadne manko som neúčtovala, len zápis 365/211 a bola vec vybavená.

    Prebratie uctovnictva - manko v pokladni a prebytky v sklade

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.