Zavrieť

Porady

Oprava danovych odpisov v OMEGE za uzavrete obdobie, da sa v sulade so zakonom ?

Uzavrete obdobie 2013 (odovzdana schvalena UZ), zle zaradenie DHM,cim sa uplatnili vyssie DO, preto sa odovzdalo DDP s pripocitatelnou polozkou, ale ako urobit opravu v programe bez zrusenia UZ, lebo to by sa vlastne nemalo robit, lebo uz je to obdobie uzavrete. Mala som prednastavene na karte DHM v programe DO=UO, cize teraz v aktualnom roku mi pise zostatok DO vyssiu sumu.... co by ste mi poradili?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mishok je offline (nepripojený) Mishok

    Účtovník, nadšenec, fanúšik slobodného podnikania ...viac Mishok
    ak boli uplatnene vyssie DO nez na ake bol narok tak treba podat dodatocne danove priznanie a dorubit dan. uctovne sa minuly rok uz neotvara ale opravuje sa chyby minulych obdobi v tomto roku

    https://www.financnasprava.sk/_img/p...k_opr_chyb.pdf

    ako zauctovat:
    http://www.pp.sk/6436/Oprava-chyb-mi...-DAU28995.aspx
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Carsgirl DDP odoslane, vysla mi strata, ktora sa tym ponizila. Ide mi konkretne o opravu v programe:
    ID Oprava VH v dôsledku vzniku pripocitatelnej polozky 431/XXX (alebo 429??), kedze stratu z roku 2013 preuctujem na ucet neuhradenej straty 429/431...
    Ci to takto moze byt?
    Mishok To záleží od toho či už VH rozhodla o výsledku hospodárenia.
    Ak nie tak účtujete cez 431.
    Ak áno a strata bola už zaúčtovaná na 429 tak vtedy môžete zaúčtovať aj opravu na tento účet.
    Carsgirl Uz rozhodli, cize: zatial mam 429/431, tak dam napr -20eur 429/431 (ako oprava), ide o pripocitatelnu polozku (ktora mi znizuje danovu stratu)
    Mishok Celé zle....
    nech sa páci podrobný výklad
    http://www.pp.sk/6436/Oprava-chyb-mi...-DAU28995.aspx
    Carsgirl Vid. KEJKA: "účtovné odpisy by som nechala tak ako sú - za tie dva mesiace 2013.
    Od roku 2014 môžeš zmeniť aj účtovné odpisovanie, takže to máš dobre.
    Mimo účtovníctva ma karte DHM vyčísliš tie účtovné odpisy tak ako sú v účtovnom programe a daňové odpisy. Za rok 2013 v DPPO dáš rozdiel UO-DO ako pripoč.položku (DO mali byť podľa zadania nižšie)."

    http://www.porada.sk/t245004-nesprav...u-v-omege.html
    Mishok No veď Vám v podstate odpovedala. Účtovne odpisi si zmeníte alebo opravte 551/08x
    Myslel som ze ide o nejakú veľkú sumu ale keď ide o dajakych 20 € tak to je bezvýznamné.
    O ničom inom Vám účtovať netreba
    Carsgirl uctovne odpisy som zmenila, ale az od tohto roku, cize ja som podala DDP, a rozdiel o ktory som si uplatnila danove odpisy som brala ako pripoc.polozku....ale v programe nemozem len tak prepisat sumu na 431/701...potom urobeny prevod 429/431 ...aby bola vidiet oprava, nie? preto som spominala ze ID napr -20eur 429/431...aby sa mi spravny VH potom preniesol do DP2014
    Mishok Ak ste zmenili účtovne odpisy od toho roku tak je to v poriadku a už nie je o čom účtovať. Časť odpisov na kt ste nemali nárok ste uviedli v DDPO ako pripoctatelnu položku. Účtovne odpisy môžu byt iné ako daňové. To Vám v podstate písala aj KEJKA. Danovy základ nemusí byt zhodný s výsledkom hospodárenia. Vo vašom prípade teda už nie je o čom uctovat
    Carsgirl Potom tomu ja nerozumiem? z uctovneho hladiska 431 ostava po "starom", ale z danoveho pri DP musim zohladnit to, ze vlastne danovu stratu si mozem odpisovat v nizsej vyske (1/4 z novej sumy)
    Uz som si to precitala cele, rozumiem, a dakujem velmi pekne, ze ste mi venovali tolko svojho casu.
    Mishok Presne. U vás sa výsledok hospodárenia nemení. Ak by Vám vyšla dodatočná daňová povinnosť z týchto odpisov tak by ste opravovali výsledok hospodárenia, ale to nie je vás prípad nakoľko máte daňovú, aj účtovnú stratu
      zbaliť

    Oprava danovych odpisov v OMEGE za uzavrete obdobie, da sa v sulade so zakonom ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.