Zavrieť

Porady

Vrátenie DPH podľa §55

Sme právnická osoba, ktorá v súčasnosti nie je platiteľom DPH. Od roku 2007 sme registrovaní na DPH ako nadobúdateľ podľa §7. Dňa 3.11.2014 sme požiadali o registráciu dobrovoľného platiteľa DPH podľa §4, odseku 2 zákona o DPH.

Aktuálne ideme kupovať kovoobrábací stroj od Švajčiarskej firmy, ktorá nám ho privezie zo Slovinska, kde je registrovaná pre DPH pod číslom SI35240261, z čoho vyplýva, že stroj nadobudneme z členského štátu európskej únie.

Bola som sa informovať na informačnom oddelení Daňového úradu Bratislava 5, ako máme postupovať pri registrácii a platení DPH, nakoľko by sme chceli následne požiadať o oddanenie (o vrátenie zaplatenej DPH) podľa §55.
Stroj totiž zaradíme do majetku firmy a budeme na ňom vyrábať a uskutočňovať zdaniteľné plnenia.

Pracovníčka na informáciách DÚ BA 5 nám oznámila, že ak nahlásime zahraničnému dodávateľovi IČ DPH podľa §7 a po dovoze stroja podáme daňové priznanie a zaplatíme daň podľa §7, nebudeme mať nárok na oddanenie (vrátenie DPH na vstupe) podľa §55, ods.1.

Z oddelenia služieb pre verejnosť Finančného riaditeľstva SR Banská Bystrica následne dostali opačnú odpoveď, že iba v prípade, ak zaplatíme podľa § 7 DPH na Slovensku, máme po následnej registrácii za dobrovoľného platiteľa nárok na oddanenie podľa § 55, ods. 1.

Nakoľko ide o dve protichodné odpovede, chcem poprosiť o vyjadrenie:
1. ktorá odpoveď je správna
2.ako máme postupovať, aby sme mali nárok na oddanenie v zmysle § 55.
Uvedený stroj má hodnotu 50 000 € bez DPH a majú nám ho dodať v priebehu tohto týždňa. Nevieme, či máme jeho kúpu stornovať, lebo DPH vo výške 10 000 € predstavuje pre našu spoločnosť neúnosné finančné zaťaženie, nakoľko sa v tejto činnosti (kovoobrávanie) iba rozbiehame.
Veľmi ďakujem za skorú odpoveď.



Som povinná vopred pred dodaním stroja oznámiť zahraničnému dodávateľovi IČ DPH, ktoré mi bolo pridelené podľa §7?
Naposledy upravil janavrbovska : 04.11.14 at 16:05 Dôvod: Doplnenie
4 komentárov     zbaliť
Mishok ano, ste povinna mu ho oznamit
janavrbovska viete mi povedať aj prečo? čo by sa stalo, keby som im ho neoznámila? Nestačilo by len podať daňové priznanie a zaplatiť daň?
Mishok paragraf 74 zakona o dph (obsah faktury)
a aj keby ste dph nemali tak tak podla paragrafu 7 by ste boli sa zaregistrovat teraz. (tovar nad 14000)
Mishok cisto teoreticky ak by ste dph neuviedli a nadobudnutie by bolo do 14000 tak by vam zahranicny dodavatel vyfakturoval s dph. takto zaplatenu dph by ste nemohli ziadat podla paragrafu 55
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mishok je offline (nepripojený) Mishok

    Účtovník, nadšenec, fanúšik slobodného podnikania ...viac Mishok
    Dodaný stroj si samozrejme samozdaníte (ako osoba registrovaná podľa §7) a DPH odvediete. Zaplatenú DPH si uplatníte ako súčasť obstarávacej ceny a zahrniete do odpisov. Následne môžete po registrácii podľa §4 odpočítať DPH
    viažúcu sa na predmetný stroj (a upraviť odpisy) čo uvediete v priznaní k DPH ako odpočitanie dane pri rekgistrácii podľa §55 .

    Vysvetlenie pracovníčky kt vám tvrdila ze takto vypočítanú a zaplatenú DPH si nemôžete odpočítať pri registrácii nie je správny (avšak taktiež nie je výnimočný)
    janavrbovska ja len preto, že už pred 2 týždňami nám poslali faktúru za 1. platbu a to bez DPH. Uviedli na nej iba ich - slovinské IČ DPH. A od nás žiadne IČ DPH nepožadovali...hmm (ináč celý stroj bez DPH stojí 50 000 €)
    Mishok ak je to zaloha, preddavok tak je to ok
    Mishok 05.11.14 05:55 odstránil(a) z Porady

    Vrátenie DPH podľa §55

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.