Zavrieť

Porady

Je toto legálne ?

Chcem predat svoj PC známemu - živnostníkovi. Nemám však o jeho kúpe žiaden doklad. Okrem toho ma známy žiada, aby som v rámci optimalizácie jeho nákladov spísal predajnú zmluvu a cenu PC "trošku zdvihol". Nebudú s tým problémy ? Do akej sumy môžem voľne predávať tovar, aby DÚ aj odo mňa nezačal žiadať nejaké potvrdenia ? ( - Ja som FO neregistrovaná na ŽÚ. )
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Dušan, ty môžeš predávať za akú cenu sa ti zapáči. Ono je to v princípe tak, že ak niečo predáva občan (FO bez ŽÚ), tak tie peniaze, začo si kúpil ten tovar, ktorý chce predávať, už mu boli raz zdanené (napríklad v mzde). Ak by daňováci kontrolovali niečo, tak by to bol tvoj známy-živnostník, od neho by pýtali nejaký doklad o kúpe "už jeho" majetku.
    Pekný deň

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Nepredavala by som to nad 10 tis. Sk, lebo ten Tvoj kamarat by Ta musel nahlasit na DU, ze Ti vyplatil nezdanenych 10 tis. Sk a Ti by si si za tento nahodnehy prijem musel podat DP. Pozor na to.

    elPi je offline (nepripojený) elPi

    elPi
    Ná co by nebyuo !

    Ak predávaš akékoľvek veci za, ktoré si nikdy nepoužíval na podnikanie alebo získavanie príjmov a za akúkoľvek cenu, z tvojej strany sú to vždy príjmy oslobodené a netreba nikomu nič dokazovať a dokladovať.
    Avšak živnostník to musí mať pre prípadnú kontrolu dokladovo všetko v poriadku, takže odporúčam krátku kúpnopredajnú zmluvu.

    Medzitým k ďalšiemu príspevku:
    Napriek nahláseniu na DÚ to nebude zdaňované a nebudeš mať ani povinnosť podávať daňové priznanie, lebo je to príjem oslobodený!!
    Naposledy upravil elPi : 20.10.04 at 05:03

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Vy ako FO-nepodnikateľ predávate svoj osobný majetok, príjem za jeho predaj nepodlieha DzP. Spíšete kúpnu zmluvu podľa Občianskeho zákonníka, cena je vec dohodou. Vy nemusíte preukázať spôsob nadobudnutia. Pre kupujúceho je ale dôležité obhajiť prečo kupoval tovar za takúto cenu, ak tovar rovnakých parametrov mal v danom čase podstatne nižšiu cenu, napr. v bazare.
    Ale aj to je zo strany daňovej kontroly komplikované, pretože musí dokázať neopodstatnenosť tejto ceny.

    Žofia je offline (nepripojený) Žofia

    Žofia
    No ja si myslím, že to, čo píše ELPi nie je pravda, lebo pre FO - občana je v DP kolonka príležitostné príjmy a myslím, že aj z predaja hnuteľných vecí a to patrí tam.
    Treba len dúfať, že je to taká bezvýznamná vec, že po tom nepôjdú.

    Fajdy je offline (nepripojený) Fajdy

    Fajdy
    Príjem z predaja hnuteľných vecí je pre občana oslobodený od dane s výnimkou osobného automoblu ak od jeho nadobudnutia neuplynul 1 rok.

    katka je offline (nepripojený) katka

    katka
    To Fajdy:

    ...to s tým autom ešte platí? V §9 odst.1d) je medzi oslobodeným príjmom,príjem z predaja hnuteľných vecí okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci,ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku,a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchod.majetku.Auto už asi zo zákona vypadlo a tak mi to vychádza,že ak aj auto predám ako FO-nepodnikateľ do roka,neplatím z príjmu daň.

    Žofia je offline (nepripojený) Žofia

    Žofia
    Ďakujem a teším sa, že som nemala pravdu. Pred nedávnom som to riešila a strachovala sa.

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Ty sice z toho dan nezaplatis.
    Ale vidim tu inu stranku veci.
    Ty sa vlastne budes podielat na spachani trestneho cinu tym zivnostnikom nakolko dojde k dokladovaniu minimalne z casti fiktivnej transakcie. To ti stoji za to?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    profesional Pozri príspevok
    Ty sice z toho dan nezaplatis.
    Ale vidim tu inu stranku veci.
    Ty sa vlastne budes podielat na spachani trestneho cinu tym zivnostnikom nakolko dojde k dokladovaniu minimalne z casti fiktivnej transakcie. To ti stoji za to?
    To sú príspevky 7 rokov staré a Ty reaguješ po 7 rokoch ....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.