Zavrieť

Porady

Kde budem platiť dane ak mám miesto podnikania na Slovensku, ale príjmy (zo szčo) mám približne pol na pol zo SR aj ČR?

Dobrý deň,

Som začínajúci SZČO (fotograf, poradenstvo), mám miesto podnikania (aj bydlisko) na Slovensku a zobral som dotáciu na živnosť od UPSVAR.

Pohybujem sa ale po celej bývalej ČSFR a príjmy mám zatiaľ približne pol na pol (trochu viac na Slovensku). Českí zákazníci mi platia hlavne cez platobnú bránu, takže aj keď zaplatia v českých (faktúra vystavená v €), peniaze prídu v € na slovenský € účet.

Viete mi poradiť kde budem platiť dane?
Ja som to mal za to že na Slovensku budem platiť všetko a daňové priznanie budem podávať iba tu, prečítal som si aj Zmluvu 238/2003 Z.z. a nevychádza mi z toho žeby som mal podať daňové priznanie aj v ČR.

Môže sa to stať? Za akých okolností? (napr, ak budem mať väčší príjem v ČR?)
Môže mi príslušný úrad stanoviť miesto mojej pôsobnosti (a z toho vyplývajúcu povinnosť platenie poistného v SR či ČR)

Môže sa stať, že budem musieť vrátiť pomernú časť dotáciu na živnosť od UPSVAR, aj keď v dohode nič o cezhraničnom príjme nie je?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mishok je offline (nepripojený) Mishok

    Účtovník, nadšenec, fanúšik slobodného podnikania ...viac Mishok
    Pri príjmoch kt uvádzate v otázke sa Vám to nestane a budete ich zdaňovať v SR ako rezident.
    (Pri iných príjmoch treba preštudovať zmluvu)
    Niektoré príjmy sú predmetom dane v zmluvnom state (podľa zmluvy). Napr. Príjem z prenájmu nehnuteľnosti umiestnenej v ČR zdani rezident SR v ČR (podá v ČR daňové priznanie z takého príjmu a odvedie daň). Následne ako rezident SR podá daňové priznanie v SR kde uvedie svoje celosvetové príjmy a na zdanený príjem z prenájmu nehnuteľnosti použije metódu zápočtu dane.

    http://www.porada.sk/t251367-prijem-...-prijmov.html#

    (Mimochodom ak svoje služby poskytujete zdaniteľným osobám (vid zakon o DPH praragraf 3) s miestom plnenia v inom členskom state tak ste povinný sa zaregistrovať k DPH podľa paragrafu 7a)
    Naposledy upravil Mishok : 06.11.14 at 20:13
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Fišku Sakýsi uff, ďakujem, takže jednu otázku mám zodpovedanú ale vynorila sa ešte komplikovanejšia.

    Ďakujem za upozornenie k cezhraničnému obchodu a DPH, nevedel som o tom a to čo som si pozrel vyzerá vcelku komplikovane. V skratke som z toho pochopil že ak službu (fotografovanie) ponúknem firme, budem sa musieť registrovať k DPH, ak ju dodám súkromnej osobe, táto povinnosť mi nevznikne. Avšak §16 202/2004 Z.z. to v odseku 16 kvalitne zamieša, tak že to je na infolinku Finančnej správy.
    evuš Doteraz si komu poskytoval služby ?? Iba nepodnikateľom ?? Ak i zdaniteľným osobám je problém...pred dodaním služby do štátov EÚ si bol povinný sa registrovať...
    Mishok ja by som to nebral tak dramaticky lebo obdobnu povinnosti maju aj zahranicne zdanitelne osoby a tie by ho na to mali upozornit ak by im nedal fakturu s ič dph
    Fišku Sakýsi zatiaľ iba nepodnikateľom (našťastie)

    volal som na Finančnú Správu a tam mi povedali že som povinný registrovať sa v prípade dodania služby inému podnikateľovi (on potom aj zaplatí DPH)

    Nebudem ale pýtať DPH od súkromných osôb, iba od podnikateľov (v prípade podnikania v ČR so slovenskou živnosťou)
      zbaliť

    Kde budem platiť dane ak mám miesto podnikania na Slovensku, ale príjmy (zo szčo) mám približne pol na pol zo SR aj ČR?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.