Zavrieť

Porady

vysporiadanie bezpodieloveho vlastníctva bytu

Dobrý deň,mám dlhodobo nezamestnaného manžela a všetky výdavky s bytom hradím ja.Dohodli sme sa ,že byt prepíše na mňa a stanem sa vlastníkom bytu s doživotným uživaním bytu manželom.Nevieme však ako máme postupovať.ďakujem za radu

Situacia je v našom pripade taká,že manžel už stráca pracovné návyky.Od r 1993 pracoval 3-4 roky sem tam a nezamestnaný je už 8-raz.BSV sme chceli riešiť hlavne kvoli tomu ,že náklady spojené s bytom platím výlučne ja.Samozrejme ,že manžela živím. Manžel má syna z prvého manželstva,ktorý bude mať rovnaké dedičské práva ako naša dcéra,pričom nemáme žiadne iné náležitosti,ktoré by spadali do dedičského konania a nemáme žiadne prostriedky na vyplatenie jeho syna.Som len pragmatická,lebo táto situacia trvá dlho.
Naposledy upravil dana62 : 09.11.14 at 06:10
luja5 Doplnila som svoju odpoveď na základe Tvojho doplnenia otázky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Dohody o zúžení rozsahu BSM podľa § 143a občianskeho zákonníka majú účinnosť len do budúcna. Manžel ti nemôže prepísať žiadnu časť, lebo on nemá svoj podiel, je to bezpodielové a ty si vlastníčkou tiež celého majetku.
    Počas manželstva je možné zrušiť a vyporiadať BSM pri podnikaní, alebo podľa § 148, ak by to odporovalo dobrým mravom, napr. by bol alkoholik a prepíjal by spoločný majetok ...
    Dalo by sa urobiť prevodom na tretiu osobu a následne na teba, čo má viacero rizík.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Chobot, ivka70, luja5, Tweety, Katy a R, terezamaria
    6

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    K zúženiu a k zrušeniu BSM si už odpoveď dostala. Ja pripojím svoj názor z pohľadu situácií, ktoré môžu nastať.
    Ak je manžel dlhodobo nezamestnaný, prvou otázkou pre mňa je, či je to objektívne a skutočne sa nedá s tým nič robiť. Druhou otázkou je, čo by sa stalo, ak by sa byt stal Tvojím výlučným vlastníctvom a zostala by si nezamestnaná aj Ty. Ty by si si mohla pomôcť predajom bytu, ale manžel by čo mohol urobiť? Pochybujem, že by ho cudzia osoba nechala bývať v byte ako vecné bremeno bez toho, aby si platil svoje náklady, lebo by bol stále nezamestnaný.
    Ďalej si myslím, že ak by (možno) súd zrušil BSM podľa § 148 ods. 2 OZ, výsledkom by nemalo byť, že manžel príde o svoju časť majetku bezodplatne. Mala by si manželovi za jeho časť zaplatiť zo svojich (napríklad Tebou zdedených) peňazí a nie kompenzovať to napríklad postupným odpočítavaním manželových nákladov na bývanie z hodnoty polovice bytu. Neviem, nakoľko ste o tom spolu hovorili. Myslela by som tiež na to, že situácia by sa mohla posudzovať aj z hľadiska zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine, ktorý ustanovuje vzájomnú vyživovaciu povinnosť medzi manželmi (§ 71), najmä ak manželova nezamestnanosť bola, je a aj do budúcna sa predpokladá objektívne neriešiteľná. Ale čo ak sa manžel predsa len zamestná?

    x x x x x


    Doplnenie na základe doplnenia otázky:
    Ak je manžel lenivý, nechce sa mu pracovať a úmyselne dlhodobo sa práci vyhýba, čím sa zároveň zámerne nestará o spoločný byt a neprispieva na chod spoločnej domácnosti, môžeš dať návrh súdu na zrušenie BSM za trvania manželstva. Môžeš sa oprieť o skutočnosť, že takéto správanie sa odporuje dobrým mravom. Bolo by na súde, ako by rozhodol.

    Inou možnosťou je darovať byt Vašej dcére...

    § 148
    (2) Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.
    Naposledy upravil luja5 : 09.11.14 at 07:03 Dôvod: doplnenie
    luja5 08.11.14 12:37 priradil do Porady
    luja5 08.11.14 12:10 priradil do Porady

    vysporiadanie bezpodieloveho vlastníctva bytu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.