Zavrieť

Porady

Dá sa uplatňovať 80% paušal na PHM ak je odpis auta 100% v obchodnom majetku?

Teraz minister financii chcel presadiť že sa bude dať osobný automobil odpisať iba na 80%, ale mu to neprešlo.Ale nie sú nejaké úpravy v daňovom zákone od 1.1.2015 ohľadom odpisovania automobilu. Beriem ako živnostník teraz auto v novembri na 4 roky na leasing. Môžem si dať do nákladov dať celú čiastku odpisov na auto, ak budem použivať paušálne výdavky 80% na PHM? Nemôže daniar napadať, že 80% paušal sa nedá uplatňovaťak si odpisujem celé auto, podľa filozofie ktorú chcel presadiť minister Kažimír?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    juzek691 je offline (nepripojený) juzek691

    juzek691
    Môže napadnúť, tým, že bude tvrdiť, že ho používaš aj na súkromné účely, čo mu ako živnostník asi nevyvrátiš.
    ziv123 máme dve auta v rodine tak môžem sa tým brániť, jedno je súkromné, išlo mi o to či 80% sa môže použiť či sa niečo zmenilo,
    Tvoja priateľka Antonia Jendrišáková
    80% môžeš uplatniť z nákupov PHL, ak nechceš robiť knihu jázd. 20% bude Tvoj nedaňový výdavok včetne DPH. V r.2014. Čo bude v R.2015 ???
    ziv123 )Co bude v roku 2015 veď to sa vie? Zákon o dani z prijmov sa novelizoval nedávno a platný je od 1.1.2015. Chcel som sa i iba opýtať či sa dá používať 80% náklad PHM na 100% odpis auta. Doteraz sa dal. Čo sa zmenilo?Ak sa niečo zmenilo

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    môžeš odpisovať bez krátenia. Ale od 1.1.2015 je zmena, že ak ked bude LZ napr. na 3 roky, odpisovať budeš 4 roky, ako iný majetok v 1.OS.
    Nechcem strašiť, ale od r.2015 miesto 80% bude 50%....................ale to sa týka PHM a DPHčky.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ziv123 Nie som platca DPH: Leasing mám na 4 roky.Už je to schálené že od 1.1.2015 bude sa dáť odpisovať nie 80% PHM ak nechcem robiť knihu jazd ale iba 50%:?
    ziv123 Tak potom je lepšie viesť byrokratickú knihu jazd, ako 80% odpisy PHM , ak chcem odpisovať auto na 100% z toho asi vyplýva? Alebo nemám pravdu?
    mirhu A ak používam ako SZČO auto aj na súkromné účely, tak potom ako? Tiež 50% , alebo ešte menej?
    marjankaj Ak auto v obchodnom majetku používaš aj na súkromné účely, tak musíš preukázať pomer teda percento(a zrejme to urobíš iba knihou jázd)
    marjankaj Kejka tých 50% sa týka daňovníka podľa §6 ods. 1 a 2, ktorý nemá auto zaradené v obchodnom majetku
    KEJKA reaguješ na príspevok z 13.11.2014 - škoda, malo to upadnúť do zabudnutia. Mne už nejde upraviť tú formuláciu - tak tam dem aspoň vložiť komentár, ale asi to aj tak nebude hned pod tým.
    marjankaj Ja som pôvodne reagoval na mirhu. A ty si sa už zviezla.
    KEJKA k príspevku z 13.11.2014, 17:55
    poslednú vetu si nevšímajte,
    zmena sa týka SZČO, ktorý nemá auto v majetku, ale tiež chce uplatniť paušál bez knihy jázd.
      zbaliť

    Dá sa uplatňovať 80% paušal na PHM ak je odpis auta 100% v obchodnom majetku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.