Zavrieť

Porady

Rady pri výbere pracieho prostriedku a testy

Man
Otváram diskusiu na kvalitu pracích prostriedkov na Slovensku a ponúkam návod na lacný, účinný ekologický prací prostriedok na pranie, ktorí si vyrobíte aj doma. Keď som si pozrel tento test nemal som na výber...
Na začiatok si pozrite testy: http://www.stream.cz/adost/800414-te...ich-prostredku
Ja osobne dávam prednosť mydlovému slizu.
Potrebujeme:
mydlo na pranie - 125g
sódu na pranie - 1/2kg - 1kg (podľa tvrdosti vody)
horúcu vodu z vodovodu
vedro s vrchnákom, strúhadlo, odmerku a miešadlo.

Postup:

Príloha 138763 1 kg sódy (podľa tvrdosti vody)

Príloha 138762 pomôcky: vedro s vrchnákom, strúhadlo, odmerka a miešadlo

Príloha 138765 cca 125 g mydla nastrúhame na jemnom strúhadle

Príloha 138764 nastrúhané mydlo

Príloha 138766 rozpustíme v 2-3l horúcej vody



Príloha 138767 keď je mydlo úplne rozpustené, pridáme sódu a postupne vodu na celkový objem 10-12l.

Príloha 138769 Stále miešame, dovtedy až bude mať konzistenciu tuhého gélu. Pozor aby nevznikli hrče !. Čerstvý sliz je tekutý s jemnými vločkami. Vedro uzavrieme a po odstátí 12-24 hod. môžeme prať. Na pranie dávkujeme sliz priamo do bubna práčky cca 250-500ml slizu.

Na čo je potrebné dávať pozor:

Je dôležité dávať sliz do bubna, aby práčka nepenila a nepretiekla. Účinnosť prania sa zvýši ak po napustení vody prerušíte prací program na 1-2 hodiny a potom doperiete. Na škvrny použite žlčové mydlo (jadrové mydlo s prídavkom hovädzej žlče. Slúži ako bieliaci prostriedok a spôsobuje emulgáciu tukov. Používa sa na odstránenie škvŕn z textílií. Pozor ! Pri farebných textíliách vopred overte stálosť farieb ), ktorým navlhčenú škvrnu potriete a necháte pôsobiť. Sliz je vhodný aj na rôzne čistiace práce v domácnosti - umývanie podláh, obkladov, sanity a popdobne.

Nevýhody a ich riešenie:

- Niekto môže namietať, že je bez vôňe. Do slizu môžeme pridat nieko/lko kvapiek prírodnej esencie. Obecne sa ale držíme zásady, že čím menej aditív, tím lepšie pre nás i pre prírodu.

- Tmavé prádlo vybledne a svetle zožĺtne:
pred prvým použitím vyskúšajte účinky na vzorke prádla (staršie oblečenie...). Osobne som nespozoroval vedlajšie účinky.

Ďalšie info: http://www.bocianiehniezdo.sk/conten...dok-na-pranie/

Môžte skusiť dávkovanie: 25 g sódy, 25 g nastruhaneho jadroveho mydla, liter vody.

Dôvody prečo používať mydlový sliz: zvyšuje PH vody, tým pádom nepotrebujeme tolko pracieho prostriedku, takže šetrí naše penaženky, je šetrnejší k prádlu, nie je tak agresívny, pri pracích prostriedkoch z obchodných retazcov dochádza k uvolnovaniu chemických látok do ovzdušia, aj napriek tomu že su bezfosfatove obsahuju zase ine chemicke zlučeniny ktoré škodia na zdravie ludí.

Periem už roky v mydlovom slize, hlavne z finančných dôvodov, pretož je to šetrnejšie k prírode je logické. používám mydlo z madarska pretože neobsahuje žiadne pridavne latky a je lacnejšie. Na škvrny používam citrón, prádlo po vypraní ovoniam olejom z citrónu a ešte raz prepláchnem. Raz za pol roka periem práškom persil a namo na biele prádlo. Keď sa suší prádlo na balkóne vôňa sa šíri celou ulicou. V zime prevonia byt citronovou aromou.

- Aby bylo prádlo hebké a biele, pridajte do posledneho plákania sol alebo ocot.
- pridajte do slizu jeden balíček prášku do pečiva, prádlo bude biele ako sneh !

- ponožky budú opäť biele, keď do práčky dáte sáčik s citronovou kôrou.

tak príjemné pranie priatelia.
Naposledy upravil milo2 : 16.11.14 at 09:48
Usporiadat
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

misoft
...alebo podľa rozprávky Sůl nad zlato - Přiměřeně, přiměřeně.....
sranda je, že v pracích práškoch nakoniec tá soľ aj je Mala som známu, čo robila v solivaroch a medzi ich najväčších odberateľov patril výrobca pracích práškov v novom meste nad váhom.

A ešte taká perlička, len okrajovo súvisiaca. vždy sa smiala, ked ludia kupovali do umyvačiek riadu extra leštiacu soľ. Oni ju balili pre nemecký trh. A boli dva rozdiely medzi bežnou kuchynskou soľou a touto do umývačiek. Vypli jodidovanie a zmenili obal. Tieto dve operácie zdvihli cenu soli niekoľkonásobne
2 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Dáša_
misoft
...alebo podľa rozprávky Sůl nad zlato - Přiměřeně, přiměřeně.....
sranda je, že v pracích práškoch nakoniec tá soľ aj je Mala som známu, čo robila v solivaroch a medzi ich najväčších odberateľov patril výrobca pracích práškov v novom meste nad váhom.

A ešte taká perlička, len okrajovo súvisiaca. vždy sa smiala, ked ludia kupovali do umyvačiek riadu extra leštiacu soľ. Oni ju balili pre nemecký trh. A boli dva rozdiely medzi bežnou kuchynskou soľou a touto do umývačiek. Vypli jodidovanie a zmenili obal. Tieto dve operácie zdvihli cenu soli niekoľkonásobne
ta sol do umyvaciek to je tiez normalna kuchynska sol? Idem kostovat?
0 0
milo2 milo2

milo2 je offline (nepripojený) milo2

Man
ludia este som nevidel zazracny prasok ktory nema chybu. Je jasné že prasky obsahuju rozne primesy, či už chemikalie v prednáškovej forme, ktorými sa snažia vyrobcovia zvýšiť akože účinnosť prášku, treba si ale uvedomiť že na ukor životnosti odevov.
Kto nechce nech nepere v mydlovom slize ale potom nech sa nečuduje ze mu vybledne časom pradlo a ničí sa tkanina. Ako som už spomínal modelový sliz je najšetrnejsi sposob prania. Kto neverí uverí. Jediná nevyhoda je zltnutie bieleho pradla po nejakom dlhšom case, ale to sa da vyriešiť.
Prianím a teda naslednym susenim pradla v zime v bytoch vdychujete chemické vypary a to nehovorim o malých detich...
Nech si každý vybere čo chce.
0 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

Jediná nevyhoda je zltnutie bieleho pradla po nejakom ....))))

však som nemal nervy ani chuť ten tvoj návod čo i len dočítať, nieto ešte tak prať......
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
milo2
ludia este som nevidel zazracny prasok ktory nema chybu. Je jasné že prasky obsahuju rozne primesy, či už chemikalie v prednáškovej forme, ktorými sa snažia vyrobcovia zvýšiť akože účinnosť prášku, treba si ale uvedomiť že na ukor životnosti odevov.
Kto nechce nech nepere v mydlovom slize ale potom nech sa nečuduje ze mu vybledne časom pradlo a ničí sa tkanina. Ako som už spomínal modelový sliz je najšetrnejsi sposob prania. Kto neverí uverí. Jediná nevyhoda je zltnutie bieleho pradla po nejakom dlhšom case, ale to sa da vyriešiť.
Prianím a teda naslednym susenim pradla v zime v bytoch vdychujete chemické vypary a to nehovorim o malých detich...
Nech si každý vybere čo chce.
Máš úplne jedno, v čom perieš...teda v podstate... každý prášok na jedno kopyto, akurát sa líšia v značke a za túto sa platí naviac.
Dávaš a či nedávaš Calgon, vsio rovno.

Tu ide o to, že samotné práčky (na type a značne nezáleží) sú projektované, stavané, montované na dobu určitú. Poniektorá vydrží dobu predlženej záruky a niektorá ani toľko. Sú aj kúsky, ktoré síce perú, no držia silou vôle a patria do šrotu. Spotreba vody a energie je taká, že tie merače sa dajú používať ako ventilátory.
-------------------------------------------------------------------

Len tak, na okraj. Za vyše 30 rokov mám už 4 práčku...

-------------------------------------------------------------------

Ak by som sa mal vyjadriť k životnosti odevu, tak niet o čom.
Všetko sa robí v Číne a tá kvalita aj tak vyzerá. Niekedy sa oplatí skôr odev po pár praniach vyhodiť a kúpiť iný.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
milo2
buchač neviem či rozumieš mojmu prispevku prečítaj si ho ešte raz. ja zásadne odmietam akekolvek pracie prašky na báze chemikalii. A to radím každej rodine, hlavne rodinam s malymi detmi, astnmatikov, ludí s citlivou pokožkou, a ludom ktorým nie je lahostajné životné prostredie v ktorom žijeme a dýchame.
Takže ešte raz a p o m a l y...
-----------------------------------------------------

Keď som si pozrel tento test nemal som na výber...
http://www.stream.cz


Moja úprava :
Keď vidím takúto stránku, ktorá má v linku "stream" , tak okamžite u mňa končí.
Pozriem si síce, no tie všeliaké myšlienky a linky sú v podstate dosť zavádzajúce (slabý výraz)...
------------------------------------------------------
Ale šak raď, veď Ti nik nebráni....či ?
No na druhej strane prijmi aj nejaký iný názor...alebo to sa už nehodí, tá oponentúra ?
------------------------------------------------------
Len aby to chovanie vo vatičke neublížilo viac, ako to všeliaké svinstvo okolo nás.
Je vedecky dokázané, že aj prehnaná hygiena je škodlivá.
0 0
vlado 33 vlado 33

vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

Idem vyskúšať, ingrediencie už mám. Neviem prečo negujete tento recept, zloženie prášku je skoro zhodné, iba cena je iná. Manželka si robí srandu, skúsim najprv ponožky.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

buchač
...........

Je vedecky dokázané, že aj prehnaná hygiena je škodlivá.
A je "vedecky" dokázané, že špina odpadne sama pri hrúbke 3mm
2 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Sacane
ja vam neviem..myslim že ariel je ok..na dnešne materialy ktore sa spravaju akoby ste prali pavučinu by som domacky vyrobene prašky neskušala..nemusi to prežiť ani pračka..teda dnešne pračky su fajnovky
...toto si dúfam myslela zo srandy.....
0 0
milo2 milo2

milo2 je offline (nepripojený) milo2

Man
Pri zvýšených nárokoch na šetrnost prania používam loj: 1 kg loja, 200 g jedlej sódy (sodabikarbona), 2 litre vody. Nalejeme do pracieho roztoku.

Poznámka: Možno neviete, ale loj od velkych spracovatelov mäsa nakupujú kozmetické firmy, ktoré ich následne používaju pri výrobe značkových krémov na pokožku.
0 0
milo2 milo2

milo2 je offline (nepripojený) milo2

Man
lujza.j
Sacane
ja vam neviem..myslim že ariel je ok..na dnešne materialy ktore sa spravaju akoby ste prali pavučinu by som domacky vyrobene prašky neskušala..nemusi to prežiť ani pračka..teda dnešne pračky su fajnovky
...toto si dúfam myslela zo srandy.....
V dôsledku reklamy na Ariel by sa mohlo zdať, že neexistuje žiadny iný spôsob, ako odstraňovanie nečistôt a škvŕ pracím práškom z reklám.
1 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

ja asi skúsim tento:
http://www.home-made.cz/2013/02/doma...-na-prani.html
1 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

milo2
Pri zvýšených nárokoch na šetrnost prania používam loj: 1 kg loja, 200 g jedlej sódy (sodabikarbona), 2 litre vody. Nalejeme do pracieho roztoku.

Poznámka: Možno neviete, ale loj od velkych spracovatelov mäsa nakupujú kozmetické firmy, ktoré ich následne používaju pri výrobe značkových krémov na pokožku.
to dáš do práčky loj?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
kopretinka
milo2
Pri zvýšených nárokoch na šetrnost prania používam loj: 1 kg loja, 200 g jedlej sódy (sodabikarbona), 2 litre vody. Nalejeme do pracieho roztoku.

Poznámka: Možno neviete, ale loj od velkych spracovatelov mäsa nakupujú kozmetické firmy, ktoré ich následne používaju pri výrobe značkových krémov na pokožku.
to dáš do práčky loj?
kopretinka

Tak toto je už sila...doteraz som to jadrové mydlo ešte bral, veď za oných čias sa s ním pralo...aj ja (naša generácia) na vojenčine a v rukách.
Ale loj drbnúť do prania ??? Ani Google o niečom takom nechyruje a to som zvolil viaceré kombinácie slov...
----------------------------------------------

No tá poznámka záverom ma aj vcelku rozosmiala.
Mladý si asi myslí, že teraz objavil teplú vodu...

Takže poznámka k tej poznámke :
Možno si neuvedomuje, že to, čo on teraz objavuje jak malinké dieťa, tak to sme my už dávno zabudli.
1 0
vlado 33 vlado 33

vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

[ Možno si neuvedomuje, že to, čo on teraz objavuje jak malinké dieťa, tak to sme my už dávno zabudli.[/SIZE][/QUOTE]

Nezabudli, zleniveli, zpohodlneli atď.
0 0
vlado 33 vlado 33

vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

vlado 33
Idem vyskúšať, ingrediencie už mám. Neviem prečo negujete tento recept, zloženie prášku je skoro zhodné, iba cena je iná. Manželka si robí srandu, skúsim najprv ponožky.
Celý deň stojím pri tom ako dilino, Vždy sa to zrazí (mydlo ho tuhého skupenstva). Dva krát už som to mixoval ponorným mixérom, pripadám si jak Mixérka. Ešte šťastie, že to mangelka nevidela. Zajtra ti pošlem bloček.
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
vlado 33
vlado 33
Idem vyskúšať, ingrediencie už mám. Neviem prečo negujete tento recept, zloženie prášku je skoro zhodné, iba cena je iná. Manželka si robí srandu, skúsim najprv ponožky.
Celý deň stojím pri tom ako dilino, Vždy sa to zrazí (mydlo ho tuhého skupenstva). Dva krát už som to mixoval ponorným mixérom, pripadám si jak Mixérka. Ešte šťastie, že to mangelka nevidela. Zajtra ti pošlem bloček.
Ty si ale dilino...s takými "onými" sa zapodievať .
Asi Ti pošlem faktúru....
1 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

buchač
vlado 33
vlado 33
Idem vyskúšať, ingrediencie už mám. Neviem prečo negujete tento recept, zloženie prášku je skoro zhodné, iba cena je iná. Manželka si robí srandu, skúsim najprv ponožky.
Celý deň stojím pri tom ako dilino, Vždy sa to zrazí (mydlo ho tuhého skupenstva). Dva krát už som to mixoval ponorným mixérom, pripadám si jak Mixérka. Ešte šťastie, že to mangelka nevidela. Zajtra ti pošlem bloček.
Ty si ale dilino...s takými "onými" sa zapodievať .
Asi Ti pošlem faktúru....
Koľko? Trinásťkrát?

http://www.porada.sk/misc.php?do=whoposted&t=254085

PS.

pre Vlada: pridaj vody
0 0
vlado 33 vlado 33

vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

buchač
vlado 33
vlado 33
Idem vyskúšať, ingrediencie už mám. Neviem prečo negujete tento recept, zloženie prášku je skoro zhodné, iba cena je iná. Manželka si robí srandu, skúsim najprv ponožky.
Celý deň stojím pri tom ako dilino, Vždy sa to zrazí (mydlo ho tuhého skupenstva). Dva krát už som to mixoval ponorným mixérom, pripadám si jak Mixérka. Ešte šťastie, že to mangelka nevidela. Zajtra ti pošlem bloček.
Ty si ale dilino...s takými "onými" sa zapodievať .
Asi Ti pošlem faktúru....
Za radu ako sa na to vyprdnúť? Každá rada niečo stojí, mal si pravdu.
0 1
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
kukučka
buchač
vlado 33
vlado 33
Idem vyskúšať, ingrediencie už mám. Neviem prečo negujete tento recept, zloženie prášku je skoro zhodné, iba cena je iná. Manželka si robí srandu, skúsim najprv ponožky.
Celý deň stojím pri tom ako dilino, Vždy sa to zrazí (mydlo ho tuhého skupenstva). Dva krát už som to mixoval ponorným mixérom, pripadám si jak Mixérka. Ešte šťastie, že to mangelka nevidela. Zajtra ti pošlem bloček.
Ty si ale dilino...s takými "onými" sa zapodievať .
Asi Ti pošlem faktúru....
Koľko? Trinásťkrát?

http://www.porada.sk/misc.php?do=whoposted&t=254085

PS.
pre Vlada: pridaj vody
Kukuč, máš pravdu...
Lež ja som občas jak ...
Bojujem proti veterným mlynom (ľudskej hlúposti), no je to niekedy boj márny. Kopija nestačí, niekedy by bolo potrebné vziať si na pomoc
1 1
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať