Zavrieť

Porady

Rady pri výbere pracieho prostriedku a testy

Man
Otváram diskusiu na kvalitu pracích prostriedkov na Slovensku a ponúkam návod na lacný, účinný ekologický prací prostriedok na pranie, ktorí si vyrobíte aj doma. Keď som si pozrel tento test nemal som na výber...
Na začiatok si pozrite testy: http://www.stream.cz/adost/800414-te...ich-prostredku
Ja osobne dávam prednosť mydlovému slizu.
Potrebujeme:
mydlo na pranie - 125g
sódu na pranie - 1/2kg - 1kg (podľa tvrdosti vody)
horúcu vodu z vodovodu
vedro s vrchnákom, strúhadlo, odmerku a miešadlo.

Postup:

Príloha 138763 1 kg sódy (podľa tvrdosti vody)

Príloha 138762 pomôcky: vedro s vrchnákom, strúhadlo, odmerka a miešadlo

Príloha 138765 cca 125 g mydla nastrúhame na jemnom strúhadle

Príloha 138764 nastrúhané mydlo

Príloha 138766 rozpustíme v 2-3l horúcej vody



Príloha 138767 keď je mydlo úplne rozpustené, pridáme sódu a postupne vodu na celkový objem 10-12l.

Príloha 138769 Stále miešame, dovtedy až bude mať konzistenciu tuhého gélu. Pozor aby nevznikli hrče !. Čerstvý sliz je tekutý s jemnými vločkami. Vedro uzavrieme a po odstátí 12-24 hod. môžeme prať. Na pranie dávkujeme sliz priamo do bubna práčky cca 250-500ml slizu.

Na čo je potrebné dávať pozor:

Je dôležité dávať sliz do bubna, aby práčka nepenila a nepretiekla. Účinnosť prania sa zvýši ak po napustení vody prerušíte prací program na 1-2 hodiny a potom doperiete. Na škvrny použite žlčové mydlo (jadrové mydlo s prídavkom hovädzej žlče. Slúži ako bieliaci prostriedok a spôsobuje emulgáciu tukov. Používa sa na odstránenie škvŕn z textílií. Pozor ! Pri farebných textíliách vopred overte stálosť farieb ), ktorým navlhčenú škvrnu potriete a necháte pôsobiť. Sliz je vhodný aj na rôzne čistiace práce v domácnosti - umývanie podláh, obkladov, sanity a popdobne.

Nevýhody a ich riešenie:

- Niekto môže namietať, že je bez vôňe. Do slizu môžeme pridat nieko/lko kvapiek prírodnej esencie. Obecne sa ale držíme zásady, že čím menej aditív, tím lepšie pre nás i pre prírodu.

- Tmavé prádlo vybledne a svetle zožĺtne:
pred prvým použitím vyskúšajte účinky na vzorke prádla (staršie oblečenie...). Osobne som nespozoroval vedlajšie účinky.

Ďalšie info: http://www.bocianiehniezdo.sk/conten...dok-na-pranie/

Môžte skusiť dávkovanie: 25 g sódy, 25 g nastruhaneho jadroveho mydla, liter vody.

Dôvody prečo používať mydlový sliz: zvyšuje PH vody, tým pádom nepotrebujeme tolko pracieho prostriedku, takže šetrí naše penaženky, je šetrnejší k prádlu, nie je tak agresívny, pri pracích prostriedkoch z obchodných retazcov dochádza k uvolnovaniu chemických látok do ovzdušia, aj napriek tomu že su bezfosfatove obsahuju zase ine chemicke zlučeniny ktoré škodia na zdravie ludí.

Periem už roky v mydlovom slize, hlavne z finančných dôvodov, pretož je to šetrnejšie k prírode je logické. používám mydlo z madarska pretože neobsahuje žiadne pridavne latky a je lacnejšie. Na škvrny používam citrón, prádlo po vypraní ovoniam olejom z citrónu a ešte raz prepláchnem. Raz za pol roka periem práškom persil a namo na biele prádlo. Keď sa suší prádlo na balkóne vôňa sa šíri celou ulicou. V zime prevonia byt citronovou aromou.

- Aby bylo prádlo hebké a biele, pridajte do posledneho plákania sol alebo ocot.
- pridajte do slizu jeden balíček prášku do pečiva, prádlo bude biele ako sneh !

- ponožky budú opäť biele, keď do práčky dáte sáčik s citronovou kôrou.

tak príjemné pranie priatelia.
Naposledy upravil milo2 : 16.11.14 at 09:48
Usporiadat
vlado 33 vlado 33

vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

buchač
kukučka
buchač
vlado 33
vlado 33
Idem vyskúšať, ingrediencie už mám. Neviem prečo negujete tento recept, zloženie prášku je skoro zhodné, iba cena je iná. Manželka si robí srandu, skúsim najprv ponožky.
Celý deň stojím pri tom ako dilino, Vždy sa to zrazí (mydlo ho tuhého skupenstva). Dva krát už som to mixoval ponorným mixérom, pripadám si jak Mixérka. Ešte šťastie, že to mangelka nevidela. Zajtra ti pošlem bloček.
Ty si ale dilino...s takými "onými" sa zapodievať .
Asi Ti pošlem faktúru....
Koľko? Trinásťkrát?

http://www.porada.sk/misc.php?do=whoposted&t=254085

PS.
pre Vlada: pridaj vody
Kukuč, máš pravdu...
Lež ja som občas jak ...
Bojujem proti veterným mlynom (ľudskej hlúposti), no je to niekedy boj márny. Kopija nestačí, niekedy by bolo potrebné vziať si na pomoc
Niekedy je to aj zvedavosť, možno aj hlúposť. Ja som tomu nedával veľké šance, skúšať treba inač nevyhráš. Ten gatling je super.
0 1
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Sacane
milo2
lujza.j
Sacane
ja vam neviem..myslim že ariel je ok..na dnešne materialy ktore sa spravaju akoby ste prali pavučinu by som domacky vyrobene prašky neskušala..nemusi to prežiť ani pračka..teda dnešne pračky su fajnovky
...toto si dúfam myslela zo srandy.....
V dôsledku reklamy na Ariel by sa mohlo zdať, že neexistuje žiadny iný spôsob, ako odstraňovanie nečistôt a škvŕ pracím práškom z reklám.
blbosť,žiadna reklama..ja len že tie domacky vyrobene su dosť riziko pre materialy..zle to odomna vyznelo,chcela som napisať ,e ja použivam ariel..
ja si doma vyrábam mydlá a iné vecičky na telo.....a na môj/ mojeho okolia/" material"-kožu to nemá žiadne riziko.
..čo si myslíš,že je v práškoch?len kopa zbytočnej chémie a je jej tam stále viac a viac.....aby sa zvýšila účinnosť prania pri nízkej teplote.....
2 0
vlado 33 vlado 33

vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

vlado 33
vlado 33
Idem vyskúšať, ingrediencie už mám. Neviem prečo negujete tento recept, zloženie prášku je skoro zhodné, iba cena je iná. Manželka si robí srandu, skúsim najprv ponožky.
Celý deň stojím pri tom ako dilino, Vždy sa to zrazí (mydlo ho tuhého skupenstva). Dva krát už som to mixoval ponorným mixérom, pripadám si jak Mixérka. Ešte šťastie, že to mangelka nevidela. Zajtra ti pošlem bloček.
Môj test dopadol nad moje očakávania. Vrazil som do páčky štyri špinavé handry z mopov, dva uteráky špinavé od utierania psích labiek a k tomu biely uterák. Dal som to prať na 95°C a dvojitú dávku slizu. Penivosť zázračne nízka, biely uterák ostal biely, špina odstránená nad moje očakávania. Asi som skoro pridal tu sódu, že sa to nechcelo spojiť, ponorný mixér to nakoniec vyriešil. Celkovo hodnotím nad mieru pozitívne. Mydlo na pranie som použil:
Snímka.JPG  
2 1
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

ty dávaš naraz prať špinavé handry z mopu a biely uterák ??

manželka to videla ? )
0 0
vlado 33 vlado 33

vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

bjuty smis
ty dávaš naraz prať špinavé handry z mopu a biely uterák ??

manželka to videla ? )
Ten biely uterák sme nedávno vyhradili pre nášho psa, po kúpeli. Je ešte pekne biely, tak som to riskol. Test prináša aj obete.
1 1
Peggynka Peggynka

Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

mám svoj svet
vlado 33
vlado 33
vlado 33
Idem vyskúšať, ingrediencie už mám. Neviem prečo negujete tento recept, zloženie prášku je skoro zhodné, iba cena je iná. Manželka si robí srandu, skúsim najprv ponožky.
Celý deň stojím pri tom ako dilino, Vždy sa to zrazí (mydlo ho tuhého skupenstva). Dva krát už som to mixoval ponorným mixérom, pripadám si jak Mixérka. Ešte šťastie, že to mangelka nevidela. Zajtra ti pošlem bloček.
Môj test dopadol nad moje očakávania. Vrazil som do páčky štyri špinavé handry z mopov, dva uteráky špinavé od utierania psích labiek a k tomu biely uterák. Dal som to prať na 95°C a dvojitú dávku slizu. Penivosť zázračne nízka, biely uterák ostal biely, špina odstránená nad moje očakávania. Asi som skoro pridal tu sódu, že sa to nechcelo spojiť, ponorný mixér to nakoniec vyriešil. Celkovo hodnotím nad mieru pozitívne. Mydlo na pranie som použil:
Ja som raz prala úplne bez prášku (nádobka ostala na práčke,zabudla som) na 95°C a vypralo perfekt Mama sa mi smiala,že som "ušetrila"
1 0
milo2 milo2

milo2 je offline (nepripojený) milo2

Man
ja som raz prala úplne bez prášku (nádobka ostala na práčke,zabudla som) na 95°C a vypralo perfekt Mama sa mi smiala,že som "ušetrila"



Tak to ste museli dať do práčky málo špinavé prádlo, teda možno len pouličný prach že vam pračka vyprala, ono tammasi zaposoblo to, že máte mäkkú vodu tak cca 5 PH, taká kyslá voda sama o sebe má čistiace účinky. Avšak n apitie je nezdravá.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Tak soda a mydlo kupene....uz len "uvarit"
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Nedavno mi jedna pani spominala, ze on dava na dezinfekciu do pracky aj trochu tekuteho cist.prostriedku,co sa pouziva na dezinfekciu a cistenie wc. Skoro som onemela! Uz ste take nieco pocili?
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

No určite, ľudia sa už z tej chémie úplne zbláznili. Na dezinfekciu úplne stačí dať trochu octu do posledného plákania.
Ja dávam na jedno kokosové mydlo 250 g kryštalickej sódy, nestrúham, nechávam rozmočiť a potom rozmixujem ponorným mixérom. Používam spolu s pracím práškom, niekedy samé, napríklad koberce, alebo psie deky.
Na namáčanie, upratovanie rada používam tekuté litrové mydlo z Lidla, niekedy trochu aj do práčky.
0 0
milo2 milo2

milo2 je offline (nepripojený) milo2

Man
arizona
Nedavno mi jedna pani spominala, ze on dava na dezinfekciu do pracky aj trochu tekuteho cist.prostriedku,co sa pouziva na dezinfekciu a cistenie wc. Skoro som onemela! Uz ste take nieco pocili?
To je dobrá hovadina.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

milo2
arizona
Nedavno mi jedna pani spominala, ze on dava na dezinfekciu do pracky aj trochu tekuteho cist.prostriedku,co sa pouziva na dezinfekciu a cistenie wc. Skoro som onemela! Uz ste take nieco pocili?
To je dobrá hovadina.
Samozrejme ze ano. Ja som to len prilozila,ako ukazku ludovej tvorivosti .-)
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať