Zavrieť

Porady

Rocne zuctovanie preddavov na dan z p. dohodarov

Dobry den, uz sa zacinam pripravovat na situaciu, ktora ma bude zacat zaciatkom buduceho roka.

Mame vo firme dvoch dohodarov. Jeden je nezamestnany a pobera socialne davky, druhy je starobny dochodca. Obaja maju od aprila 2014 podpisanu dohodu o pracovnej cinnosti s pravidelnym mesacnym prijmom. Ani jeden z nich nema podpisane vyhlasenie. Zo mzdy im je preddavkovo strhavana dan z prijmov. Dohody u oboch budu pokracovat do konca roka 2014.

1. Ak v nasledujucom roku poziadaju o vykonanie rocneho zuctovania preddavkov, mozu si v ramci tohto zuctovania uplatnit nezdanitelnu cast zakladu dane?
2. Ak odpoved na otazku 1. je ano, nebude problem, ze od zaciatku platnosti dohody nebolo podpisane vyhlasenie a nezdanitelna cast zakladu dane nebola uplatnovana pomerne kazdy mesiac, ale az suhrne v rocnom zuctovani?
3. Ten dohodar, ktory je nezamestnany a nema iny pracovny pomer na narok na celu vysku nezdanitelnej casti zd?
4. Pri dochodcovi je narok iba na rozdiel nezdanitelnej casti zd a vyplateneho starobneho dochodku?
5. Ak buduci rok nepoziadaju v termine o vykonanie rocneho zucovania, som povinna im vydat iba potrvdenie o zrazenych a odvedenych preddavkoch a tym moje povinnosti voci nim skoncili?


DAKUJEM vopred za odpovede. Velmi si vazim kazdeho kto je ochotny venovat svoj cas nam menej skusenym a poradit.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    1. áno - prvý v plnej výške, druhý (dôchodca) - ak bol na dôchodku už od 01.01. tak len rozdiel nezd.časti a jeho dôchodku
    2. nie, žiadny problém - na to to ročné zúčtovanie je, aby sa vysporiadali dane
    3. áno, celú
    4. áno
    5. ak nepožiadajú, dáš potvrdenie a tým tvoje povinnosti končia
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    thecrow17 Dakujem krasne za odpovede. Este jednu vec si chcem ujasnit /mozno sa pytam ako blbla, ale chcem mat istotu/. Dochodca, kedze bol na dochudku uz 01.01.2014 ma narok iba na rozdiel nezdanitelnej casti zd a vyplateneho dochodku. A teraz, vyplateneho dochodku od januara do decembra, ci az od aprila (teda od platnosti dohody) do decembra?
    kn-alka ročné zúčtovanie sa predsa robí každej osobe z celoročných príjmov (nie len z príjmov u vás)

    takže musí doložiť VŠETKY dosiahnuté príjmy za celý rok a nárok na nezd.časť takisto na celý rok
    thecrow17 Od januara do aprila nikde nepracoval ani na dohodu, ani nemal iny zdroj prijmov, iba starobny dochodok, preto ma napadla ta predchadzajuca otazka. Ale mate pravdu, musim posudzovat cely rok komplexne.
      zbaliť

    Rocne zuctovanie preddavov na dan z p. dohodarov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.