Zavrieť

Porady

Občianské združenie a povinnosť auditu

Dobrý deň,
potrebujem presne vedieť, či OZ podlieha auditu ak dostáva z VUC (verejné zdroje) dotácie. Zo zmluvy s VUC to nevyplýva, ale neviem, či to neupravuje zákon. Neviem sa k tomu dopátrať. Príjem z 2 % im nepriesiahol 35 000 € takže z tohto dôvodu by im nevyplývala povinnosť. Viete mi prosím poradiť? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Papierniková je offline (nepripojený) Papierniková

    Papierniková
    logo
    TACOS s.r.o.
    auditu nepodlieha, ale kontrole zo strany hlavného kontrolóra VÚC, ktorého kontrole podliehajú aj právnické osoby, ktorým boli z rozpočtu VÚC poskytnuté dotácie a to na konkrétne úlohy a akcie vo verejnom záujme alebo v prospech rozvoja územia v súlade so zákonom č.583/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v rozsahu nakladania s týmito prostriedkami,
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mak To áno, každoročne podávame podrobné informácie o čerpaní - účel, kedy, aká suma, doklad... sú to tzv. tabulky EON. Toto mi je úplne jasné, len som bola na školení, a tam ma školiteľka veľmi zneistela, že musím mať audit, nakoľko poberame príjmy z verejných zdrojov (čo dotácie tam patria) a presiahli sme sumu 35 000 €. No a taký audit nie je lacná záležitosť pre OZ. Ako účtovníčka som povinná informovať štatutára o povinnosti auditu. Tak radšej sa pýtam skôr, ako potom stresovať. Nikde som to totiž nenašla...
    Papierniková povinnosť auditu len podľa zákona o účtovníctve § 19 ods. (4) Povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom majú aj právnické osoby vymedzené v osobitnom predpise, 26) ktorých suma ročného podielu prijatej dane je vyššia ako 35 000 eur, a to za účtovné obdobie, v ktorom boli tieto finančné prostriedky použité; táto účtovná závierka musí byť overená audítorom do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, ak osobitný predpis neustanovuje inak.26aa)
    mak Ďakujem p. Papierniková za radu. Takže ak beriem do úvahy - povinnosť auditu účtovnej závierky podľa § 19 odseku 4 ZÚ majú: právnické osoby, u ktorých suma ročného podielu prijatej dane podľa § 50 ZDP bola vyššia ako 33 193,92 EUR, a to za účtovné obdobie, v ktorom boli tieto finančné prostriedky použité.

    Od 1.1.2014 došlo ku zmene ZÚ a suma 33 193,92 EUR sa zvýšila na 35 000 EUR. Platí to však až pre rok 2014.Preto keď prijímateľ dane príjme v roku 2014 podiel dane vo výške 33 193,92 nemá už povinnosť auditu. Ale keď uvedenú sumu prijal v roku 2013, povinnosť auditu ešte stále má, a to za účtovné obdobie, kedy tieto prostriedky použije.


    Podľa § 50 ZDP podiel dane možno poskytnúť prijímateľovi, ktorým je:
    •občianske združenie,
    •nadácia,
    •neinvestičný fond,
    •nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby,
    •účelové zariadenie cirkvi a náboženskej spoločnosti,
    •organizácia s medzinárodným prvkom,
    •Slovenský Červený kríž,
    •subjekty výskumu a vývoja,
    •Protidrogový fond,
    •Fond rozvoja odborného vzdelávania a prípravy.

    A momentálne OZ túto hranicu neprekročilo - nie je povinnosť auditu.
    Mám dva OZ - jedno je neverejný poskytovateľ sociálnych služieb a má dotácie z VUC. A druhé poskytuje sociálne služby v hmotnej núdzi - tiež dostáva dotácie z VUC. Informáciu ktorú som obdržala bola, že je zmena v neziskových organizáciach, ktoré dostavajú peniaze z verejných zdrojov (dotácie od štátu - VUC, 2 % z daní, príspevok z UPSVaR) a ich hranica presiahla 35 000 € je povinnosť auditu - nasla som len materiál zo školenia (nemám tam ale § a ani zákon) podľa všetkého sa školiteľka pomýlila... myslím si.
    Papierniková pre neziskové organizácie plati :

    zákon č. 213/1997 Z.z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby § 33 ods. 3 :
    Ročná účtovná závierka musí byť overená audítorom, ak
    a) dotácie zo štátneho rozpočtu, z rozpočtu štátneho fondu a z rozpočtu obce prekročia v roku, za ktorý je ročná účtovná závierka zostavená, 33 193 eur,
    b) všetky príjmy neziskovej organizácie prekročia 165 969 eur.
    mak Dobry vecer. Ak teda tomu rozumiem ob. Zdruzenia su zakladano podla ineho zakona a nie podla zakona o neziskovych organizaciach. Teda aj ked dostanu dotaciu.. nie je potrebny audit.. je to takto ok? Ospravedlnujem sa ale chcem mat v tom jasno. Dakujem za vas cas.
    Papierniková občianske združenie je založené podľa zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov a audit sa na ne vzťahuje tak ako som písala podľa§ 19 ods. 4
    mak Ve1mi pekne Vam dakujem za odpoved. Sumar - audit sa vztahuje na OZ podla hore uvedeho par. 19 ods. 4 /uvedeny par. sa dotyka vysky prijateho podielu z 2 per./ Teraz mi je to jasne. Myslim si, ze to uz budem vediet vysvetlit statutarovi. DAKUJEM :}
    Papierniková
      zbaliť

    mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

    mamina h.
    mozem poprosit o odpoved?

    odkedy plati tato povinnost pre OZ robit audit pri dotaciach prevysujucich tych cca 35.000€ ? aj v roku 2010?

    srdecna vdaka vopred
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Papierniková áno aj v roku 2010 bola povinnosť ... tam bol limit 33.193,92 €

    (4) Povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom majú aj právnické osoby vymedzené v osobitnom predpise, 26) ktorých suma ročného podielu prijatej dane je vyššia ako 33 193, 92 eura, a to za účtovné obdobie, v ktorom boli tieto finančné prostriedky použité; táto účtovná závierka musí byť overená audítorom do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, ak osobitný predpis neustanovuje inak.26aa)
    mamina h. Dakujem vam velmi pekne, mozem sa este poradit prosim?

    OZ nevedela, ze je tato povinnost pri dotaciach a audit nerobilo, prosim vas, aky odporucate postup, aby si OZ splnilo svoju povinnost? Pripadne co OZ-iu hrozi, ak tuto povinnost malo uz od r. 2010?

    Podla vas nehrozi povinnost vratenia dotacie, kedze nebola splnena povinnost voci statu?

    Plus niekde som citala: "Ak nezisková organizácia neuloží výročnú správu vo verejnej časti registra účtovných závierok, týmto konaním zakladá zákonný dôvod na zrušenie neziskovej organizácie. Nezisková organizácia zaniká ku dňu výmazu z registra...." Taketo nieco nam podla vas nehrozi?

    Srdecna vdaka vopred.
    Papierniková Prepáčte ... som si nevšimla, že ste písali o dotácii ... lebo to je povinnosť pri sume prijate dane z príjmov ... pri prijatých dotáciách ste povinný tieto len vyúčtovať poskytovateľovi
      zbaliť

    mamina h. je offline (nepripojený) mamina h.

    mamina h.
    Dakujem, som z toho trochu popletena.

    Povinnosti podla zákona č. 213/1997 Z.z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby:

    - overenie ročnej účtovnej závierky audítorom v prípade, ak dotácie zo štátneho rozpočtu, z rozpočtu štátneho fondu a z rozpočtu obce prekročia v roku, za ktorý je ročná účtovná závierka zostavená, sumu vo výške 33 193 EUR

    Moja otazka, toto sa tyka aj obcianskeho zdruzenia?
    Ak netyka, tak je vsetko v poriadku, to by som bola rada.

    (Este poznamka: prijatu dan mame malu, s tym problem nemame)

    Srdecna vdaka
    Naposledy upravil mamina h. : 23.07.15 at 19:18
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Papierniková píšete že ste OZ ... nie NO ... to platí pre neziskovky ... OZ je podľa zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov. ... tam taká povinnosť uvedená nie je
    mamina h. srdecna vdaka, dufam ze to tak naozaj je, takze je vsetko v poriadku.

    mozem sa spytat, nahodou sa nevenujete aj auditom? potrebovala by som dat spravit jeden, pekny vecer este
    Papierniková to nie ... ale na porade nájdete aj takých
      zbaliť

    Občianské združenie a povinnosť auditu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.